Okunma

Mahkemeden Vista SP1 Çıktı


19 Haziran 2007 Salı 13:00
Mahkemeden Vista SP1 Çıktı
Windows Vista’nın masaüstü aramasının MSN tekelinde olması, Google’ın Microsoft’a dava açmasına neden olmuştu. Adalet Bakanlığı ile Microsoft’un 19 Haziran’da yayınladığı bildiride, ilk yama paketinde Windows Vista’nın masaüstü arama özelliğinde değişiklikler yapılacağı açıklandı. Aynı bildiride ilk yama paketinin zaman yayınlanacağı hakkında da bilgi verildi. Buna göre, Windows Vista için çıkarılacak olan ilk Service Pack‘in beta sürümü yıl sonuna doğru kullanıcılara sunulacak. Gerçi Microsoft gibi yüksek bir işgücüne sahip bir firmanın yama paketinin denemelerine yıl sonunda başlaması, biraz düşündürücü.

Microsoft, Doğru Olanı Yapacak!

Federal bir yetkili, Amerikan Hükumeti ve Google tarafından gündeme getirilen tekelcilik konusunu inceleyen on yedi eyalet avukatının, Microsoft’un bu kararından menuniyet duyduğunu açıkladı. Windows’un düzenlemeyi planladığı mekanizma ile, hem bilgisayar üreticileri, hem de kullanıcılar kendi masaüstü arama programlarını kendileri belirleyebilecek ve sisteme uyarlayabilecek.

Emsal Olacak mı?

Bu anlaşma elbette tüm sorunları bir anda çözen sihirli bir değnek değil. Diğer taraftan yazılım endüstrisindeki rekabeti daha adil hâle getireceği de kesin. Boş buldukları her noktaya kendi yazılımlarını yerleştirmeyi pek seven Microsoft ve benzeri firmalar için bu gelişme bir "dur ihtarı" olarak nitelenebilir. Gerçi biz ne ateşler gördük dur ihtarından sonra açılan; daha vurulan kimse yok.

Yazan: Hakan Aktan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Mahkemeden Vista SP1 Çıktı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Pardus ile henüz tanışmamış olan dostlarımız için henüz geç kalmadıklarını söylemekte fayda var. Yakın gelecek açık kod sistemli ve Linux tabanlı yazılımları işaret etmektedir. Yıllarca kullanıcılar Microsoft’a hataları konusunda yaptıkları geri bildirimlerle yardımcı olmuşlar karşılığında yeni paketler için lisans ücretleri ödeyerek (Win 3.1, 95, 98, Me, 2000, XP, Vista) sadece ve sadece Microsoft şirketinin kasasını doldurmasına hizmet etmişlerdir. Seçiminiz neden Pardus olmasın?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben linux kullanıyorum 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  google kadar güzel arama motoru varmı ***** arama motoru çok karışık.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Micrososoft u çok sevmem ama karar saçma olmuş. Adam istediğini yapar beğenmeyen kullanmaz ya da daha iyisini yapar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ben microsoftu seviyorum mouse klavyesini kullanıyorum işletim sistemide kullanıyorum !!!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tekelmiş!
  Adam yapmış windowsu vistayi istediğini koyar!
  Sen de kendi işletim sistemini yap sende koy!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Adalet yerini bulmuş diyebiliriz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma..Google da Mac te ele geçirsin masa üstü aramasını..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  SP1 nerde download sitesi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık…
  Adam kendi yazılımına kendi servisini koyacak tabi…Bu Microsoft karşıtlığını da anlayabilmiş değilim de…Anti-Microsoft çu dediğimiz kişilerin de büyük kısmı Microsoft yazılımını kullanıyor…Şu işe bak…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar sadece ihtar olarak kalıyor malesef. Şirketler büyüdükçe bireyin elindeki her özelliği tekeline almak istiyor.
  Hepimizin sonu hayır olsun, inşallah. 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaşlar hepimiz microsofta şöyle yada böyle düşmanız ***** kaçımız internete linux yada türevi işletim sistemleri ile bağlanı***** bunu sorgulama lazım.Ben şuan açıkça söleyim kaçak bir xp pro servis paketi 2 kullanı***** microsoft isterse korsan kullanımıda ***** için çok basittir ***** onların amacı korsanda olsa windows kullanımının yaygınlaşması.Çünkü korsanı engellerseler herkes linux a yö***** adamlar akıllı tabii öle bişi yaparmı.Hepimiz paşa paşa korsan xp lerimizi kullanı***** düşen linux kullanmamız ve windows tekelinden kurtulmamız.İşallah başı ben çekerim! 🙂

" Mahkemeden Vista SP1 Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mahkemeden Vista SP1 Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mahkemeden Vista SP1 Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "