Mailleriniz Okunuyor!


05 Temmuz 2015 Pazar 07:00
Mailleriniz Okunuyor!

Günümüzde teknoloji kullanımlarının son raddelerine adım atmış olmamızın şüphesiz en net belirtisi, artık kâğıtların yerini sanal yazıların almış olmasıdır. Hemen hemen her yaştan kimseler, elektronik posta adresi edinmek gereksiniminden ziyade internet kullanımları için bir mecburiyet olarak, posta adreslerini ücretsiz posta servis sağlayıcılardan ediniyor. Ancak bu servis sağlayıcıları gerçekten de ücretsiz mi? Zira internet dünyasında bilinen en ünlü sözü “Hiçbir şey ücretsiz değildir. Sadece ödeme şekli farklılık gösterir!” bu noktada bir çelişki meydana getiriyor.

İnternette Ücretsiz servis var mı?

Başta arama motoru servisi ile hiç şüphesiz lider firma olan ve birçoğumuzun “internetin kapısı” olarak değerlendirdiği Google, tecrübe edildiği üzere birçok yaygın servisini kullanıcılara ücretsiz sunuyor. Zaten bu kadar popülerliği elde etmesinin başlıca sebebi de, kullanıcılardan ücret olarak herhangi bir “para birimi” talep etmiyor olmasıdır.

Google’ın bu ücretsiz servislerinden en büyüğü ve hemen hemen herkesin kullandığı Google mail ( g-mail ) servisidir. G-mail ayrıca, birçok kimse tarafından, üçüncü şahıslara karşı da büyük güvenlik sağladığı konusunda yeterli memnuniyet kazanmış durumda. Lâkin buradaki üçüncü kişi dışında kalan ikinci kişi yani Google, bizim yazışmalarımızı ne kadar didikliyor?

Postalarınız okunuyor mu?

Aslında bu sorunun cevabını Google, büyük bir açık yüreklilikle cevaplamış durumda. Bu “hoş” cevap ise Google’ın, yine başta arama motoru servisi olmak üzere birçok servisi için kullanım önkoşulu olarak kabul ettirdiği kullanıcı sözleşmesi içerisinde yer alıyor. Google birinci ağızdan, Google Mail yani Gmail servislerini kullanan kişilerin gönderdikleri ve aldıkları maillerin içeriklerinin Google robotları (yani yazılımları) tarafından incelendiğini, üzerinde çalışma yapıldığını, istatistiklerinin tutulduğunu ve diğer Google servisleriyle paylaşıldığını açık açık beyan ediliyor. 

15-07/04/news_inside-google-vs-outlook-2.jpg

Gayet tabi bu sözleşmeler ne yazık ki birçok kullanıcı tarafından okunmuyor. Okunsa dâhi ön koşul olduğu için sözüm ona “çaresizce” ve önemsenmeden kabul edilerek, kullanıma başlanıyor. Bu durum birçok kişi için “okusunlar ne olacak” şeklinde karşılanabiliyor. Ancak ne yazık ki Google gibi büyük servislerin, hükümetler altında söz dinlediklerini de göz ardı etmek, ne kadar doğru olur sorusunun cevabını bulmak çokta zor olamasa gerek… (Bu bilgi toplamaların sonuçları düşünüldüğünden daha büyük olabilir. Bu nedenle bu soruyu ayrı bir makale veya metin ile açıklamak daha verimli olacaktır.)

Hangi mail servisi daha güvenli?

Peki, ne yapmalı sorusuna cevap yok mu? Elbette ki bu soruya cevap vermek kolay olmamakla beraber alternatiflerin unutulmaması gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Microsoft firmasının yine ücretsiz olarak sunduğu Outlook mail servisi kullanıcı sözleşmesinde Google ile benzer şekilde bir “okunma ve işlenme” bilgisi bulunmuyor. Yani göz önünde Microsoft, kaba tâbiri ile mail içeriklerinizden “bana ne” demeyi tercih etmiş. Ancak elbette bunu söylemiyor olduğu, yapmadığı anlamına gelmez. Lâkin Microsoft gibi bir firmanın, ileride söz konusu olabilecek herhangi bir hukuki sürece konu olmayı göze alıp almayacağı da tartışılabilir.

15-07/05/news_inside-emails.jpg

Microsoft haricinde, bildiğiniz gibi başta Yandex olmak üzere yine birçok farklı ücretsiz mail servis sağlayıcıları bulunuyor. Eğer yazdıklarınız ve aslında yaşama dair görüşleriniz sizin için önemli ise bu tip servisleri kullanmadan önce en azında kullanıcı sözleşmelerine bir göz atmanızın size tek zararı, yaklaşık 10 dakikalık bir kayıp olacaktır.

Bu son satırı ise “Ücretsiz olan, sadece ödeme şeklinin farklılığıdır!” sözünü hatırlatarak tamamlamak iyi bir bitiş olacaktır…

:: Mail gizliliği hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

43 yorum - “Mailleriniz Okunuyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yav okusunlar bızımkılerını ne olacak ama okumazlar kardesım sadece onemlı kısılerın kı okunur

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google herşeyi biliyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok gereksiz bir başlık olmuş. Reyting toplamaya çalışan haber siteleri gibi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tolga Cem oyle demiyor ***** />n"Bir sey ucretsiz sunuluyorsa satilan sey *****

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Okusa nolacak çünkü belirttildiği üzre bakanlar robotmuş baksınlar yani normal bir vatandaşın gmailine ne gelebilir gizli bir örgütte çalışsa bile googleın servisinden mail atacak kadar düşmezler herhalde güvenlik için bırakalımda normal bvatandaşlar yerine bunu onlar düşünsün neden mi çünkü zaten çoüu şeyi izliyorlar ve bu konuda pek birşey yapamıyoruz günümüzde özel hayatın gizliliği yalan olmuşken artık bunlara çok kafayı takmamak gerektiğini düşünmeye başladım tamam ücretsiz servislerin böyle sorunları olabiliyor her zaman sonuçta başta imzalanan sözleşmeyi okuyan az ve telefondaki uygulama bile nerede olduğumuzu biliyor açıkçası çok sorun var ve artık büyüdükçe büyüdü yasal düzenlemeler olmadan bunların üstesinden vatandaşların gelmesi zor

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç bir şey gizli kalmaz. Kendimizi kandırmayalım.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar gerçekten haklılar. Bu editörün birkaç haberine denk geldim. Cidden çok boş içeriklerle dolu, boş haberler yapıyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende güzel bir söz söyleyim. " Bedava peynir sadece fare kapanında olur "

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuk içerik yazmıyor. Her tarafı kalın vurgularla dolduruyor.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Comodo dragon güvenilir bir tarayıcı diyorlar sizce doğrumudur ?
  En güvenilir arama motoru hangisinir sizce ?

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  calistigim sirket microsoft’un exchange destekli uygulamasini yasakladi. neden ? cunku okuyorlardi.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft viral reklamı. Sözleşmede olmaması olumadığı manasına gelmez. Sadece Google ın bunu açık açık yaptığını gösterir

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Okursa okusun ne yapalım,sanki sevgilimize kokulu mailler mi atıyoruz.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Google bu dünyanın en tehlikeli en 2 yüzlü şirketidir. Bunu Jon Snowden bizzat kitabından kendi ağzından diyor. ve ekliyor; bilmek herşeydir. google herşeyi bilmek ve bildiklerini satmak için kurgulanmış bir şirkettir(hükümetler dahil). ve kimse kimseye ücretsiz(karşılıksız) kollarını açmaz' diyor. Google'ın tüm servisleri (android denilen başbelası dahil) bilgi toplamak içindir. ve google dünyanın en büyük reklam şirketidir. tüm bunları bir araya topladığınız da google'ı savunmak yerine beynimiz ne kadar çalışıyor! diye oturup ağlamak lazım!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Okusun abi okusun extralar geliyor birde oyun reklamlarıyla aboneliklerim devlet sırlarını depolamıyorum belki bir el atar da ttnet faturasını yatırır tabi işin şakası bir yana insanlar çok önemli mailler depoluyor gizlilik lazım bu konuda.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  ne kadar da google fanatiği varmış, iyi besliyor sizi herhalde, başka bir marka olsa topa tutulmuştu

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  sen iyi is cikartiyorsun eren, ötekiler gibi mal veya civik da degilsin, aman öyle kal. madem takip ediyoruz sdn yi. geri bildirimi de sahiplerine iletin…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Hep sen mi ağladın hep sen mi yandın. Bende gülmedim yalan dünyada. Misali 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  İlla rsa

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  yaw sanki devlet sırrı var mailde arkadaş, güvenmiyorsan kullanma.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıllardır aynı saçmalık yok okuyor yok okumuyor artık kabak tadı vermeye başladı. Yahu arkadaş , bunu normal insanlar okumuyor ki. O özel hayatın gizliliğine girer. Google'ın yaptığı şey şu : Yazılımla çalışan botlar E postalardaki kelimeleri tarıyor ve bunları bir yerde topluyor. Amaç ne? Amaç şu : Google ilgi alanlarınızı, dikkatinizi çekebilecek konuları tespit ediyor ve karşınıza buna göre reklam çıkartıyor. Atıyorum e postanızda sağlıkla ilgili şeyler gönderip alıyorsanız, Google reklamlarda sağlıkla ilgili olanları size gösteriyor. Olay bu.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  2006 başında ilk PC ve internet ile tanıştığım yazıyı hiç unutmam.
  zaten, hala ortalıkta dönen bir sözdür ayrıca da.
  "klavyeden çıkan hiçbir harf bilişim dünyasında kaybolmaz ve gizli de değ*****

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Gmail i sadece android icin ***** disinda ***** Forever…

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  hangimiz sevilmeyi hak etmedik çılgınlar gibi Editör

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Google mail adresim olmadigi icin google kör oldu..

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Okursa ***** maillerde devlet sırları falan var.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar bu haber ile alakası yok özür dilerim ama bi zamanınızı ayırıp okuyun:ülkemizde google now yok ama kullanmak istiyorum diyenler telefonunu ıngilizceye veya fransizcaya çevirsin arkadaslar o zaman oluyor

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  iyide sözleşmede yazmasa bile okuyabilirler!

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Google okuyamýyor ama bir baþkasýnýn okuyamadýðýnýn bir garantisi yok. Google Ýnternet deðilki, Bir arama hizmeti. baðlantý seçenekleri sunuyor, Link veriyor. Sade kendi sunucularýndan geçenleri okuyabilir.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende merak ettim nasil okuyamiyor ?

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  benim kini okuyan kizariyordur muhatab oldugum ayicigin kufurlu e-postalari var.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Gmail kullanmiyorum. Google okuyamiyor.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Benimkini okuyamiyor. Cunku cok siki bir onlem aldim. Google bu onlemi asla cozemez ve mail’lerimi okuyamaz.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  okumasa adam degil google

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  o zaman spam mesajlari spam kutusundan once siliversin.

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Hangisi okumuyor ki ?

" Mailleriniz Okunuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mailleriniz Okunuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mailleriniz Okunuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!