Korkunç görüntü! Dev buzul böyle koptu


01 Mart 2021 Pazartesi 09:44
ABONE OL
Korkunç görüntü! Dev buzul böyle koptu

Manhattan‘ın 20 katından büyük bir buzdağı, bu hafta Antarktika‘daki Brunt Buz Sahanlığı ‘ndan ayrıldı. İngiliz Antartika Araştırması‘na göre ayrılan devasa buzdağı 1.270 kilometre kare uzunluğunda ve 150 metre kalınlığında bir alanı kapsıyor.

BAS bilim insanları, The Day After Tomorrow‘un başlangıcındaki o sahneyi ürkütücü bir şekilde havadan görüntüledi. Aynı zamanda bilim insanları, son on yılda yüzen buz sahasında üç büyük çatlak oluştuğunu gördü.

BAS iklim değişikliğine dikkat çekti

Yaklaşan bir buz kırılma olayının uyarı işaretleri, geçen Kasım ayında Kuzey Yarık adlı yeni bir uçurumun ortaya çıkması ve 35 kilometre kuzeydoğuda başka bir büyük çatlağa doğru ilerlemeye başlamasıyla gerçekleşti.

Ocak ayında yarık o yöne doğru kayarak, günde 1 kilometre hızla ilerledi ve 26 Şubat’ta önemli ölçüde genişleyerek buzdağının kendini kesmesine neden oldu. Avrupa Uzay Ajansı’na göre, Brunt Buz Sahanlığı, 1971‘den beri böyle büyük bir buz kırılması görmedi.

Ayrıca BAS Direktörü Jane Francis, bir basın açıklamasında örgütün bu günü uzun süredir beklediğini açıkladı. Francis BAS’taki ekiplerimiz yıllardır Brunt Buz Sahanlığı’ndan bir buzdağının kırılması için hazırlandı. İstasyonu çevreleyen yüksek hassasiyetli GPS cihazlarından oluşan otomatik bir ağ kullanarak buz tabakasını günlük olarak izliyoruz, bunlar buz tabakasının nasıl deforme olduğunu ve hareket ettiğini ölçüyor” dedi.

Ortaya çıkan rapora göre bu olay BAS’ın buz tabakasında bulunan Halley Araştırma İstasyonu olarak bilinen üssüne herhangi bir acil tehdit oluşturmuyor. Ancak bilim insanları durumu izlemeye devam ediyor.

BAS operasyonlar direktörü Simon Garrod konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu dinamik bir durum. Dört yıl önce, bir buzdağı oluştuğunda taşınmamasını sağlamak için Halley Araştırma İstasyonunu iç bölgelere taşıdık, bu akıllıca bir karardı. Şimdi bizim işimiz durumu yakından takip etmek ve mevcut buz kırılma olayının kalan buz tabakası üzerindeki olası etkisini değerlendirmektir. Personelimizin güvenliğini sağlamak ve araştırma istasyonumuzu korumak ve Halley’de üstlendiğimiz bilimin sunumunu sürdürmek için acil durum planlarımızı sürekli gözden geçiriyoruz” dedi.

Kırılan buzdağının, 2017‘de Antarktika’nın Larsen C Buz Sahanlığı‘ndan kopan ve son zamanlarda Güney Georgia Adası ile çarpışma tehdidinde bulunan, 5.800 kilometre kare ile şimdiye kadar kaydedilen en büyük yığınlardan biri olan devasa yığının yayında küçük kaldığı ifade ediliyor.

Bu tür dramatik buz kırılması olayları iklim değişikliğine işaret edilse de, bilim insanları bunların doğal olaylar da olabileceğini açıkça ortaya koydular. Bir buz tabakasının yaşam döngüsünde, buz kendini destekleyemeyecek kadar büyür, çöker ve sonra tüm süreç yeniden başlar.

BAS kırılan son buzdağını, Larsen C Buz Sahanlığı buz kırılması olayıyla veya iklim değişikliğinin etkileriyle ilişkilendiren hiçbir kanıt olmadığını ifade etti.

Bundan sonra ne olacağı konusunda ise buzdağının ticari nakliye yollarına çok yaklaşması veya daha da fazla parçalanması durumunda izlenmesi gerekeceği belirtiliyor. İklim değişikliği, yığınların kırılmasına doğrudan neden olmasa da, suların artan sıcaklığı ve değişen akış modelleri, buradan nereye gideceğini kesinlikle etkileyebilir. Her halükarda, giderek daha küçük parçalara ayrılacak ve en küçük buzdağları da eriyene kadar dolaylı olarak yaşayacak.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Stephen Hawking bir sözü vardır. İnsanlık 100 yıl içerisinde ye i dünya kurmasa veya yeni koloniler yapmasa insanlık bitecektir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hepsi o buz devrindeki sincap yüzünden

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Uine su a*ına kodumun sincabı durmamıs

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bize ne manhattan dan biz hep 5o tl lik aliyoruz

" Korkunç görüntü! Dev buzul böyle koptu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korkunç görüntü! Dev buzul böyle koptu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korkunç görüntü! Dev buzul böyle koptu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!