Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi


19 Mart 2021 Cuma 09:52
ABONE OL
Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg dün gece katıldığı Clubhouse odasında Apple ile ilgili eleştirilerini dile getirdi. Yakında iOS 14‘e gelecek yeni gizlilik sözleşmesi ve uygulama içi satın alımlara yapılan fahiş kesintiler tartışmanın ana odağı oldu.

Zuckerberg son aylarda WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle oldukça eleştirilen bir isim. Fakat dün katıldığı programda Facebook kurucusu, benzer bir eleştiri okunu Apple’a yöneltti. iOS 14 gizlilik değişiklikleriyle Apple’ın, kullanıcıların tüm uygulama ve web gezintilerini izleyebileceğini vurgulayan Mark, yaklaşan gizlilik politikası güncellemesinden memnun olmadığını açıkça beyan etti. Değişikliklerin iPhone kullanıcı verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlama amacı taşıdığını paylaştı.

Mark Zuckerberg, Apple’ın gizlilik değişikliklerine karşı çıktı

Popüler sesli sohbet uygulaması Clubhouse dün gece oldukça ateşli geçen bir konuşmaya ev sahipliği yaptı. Konuşmacılar arasında bulunan Mark Zuckerberg, Apple’ın gizlilik güncellemeleriyle ilgili endişelerini burada tekrar tekrar yineledi. Değişikliklerin Facebook’u çok fazla etkilemese de küçük işletme ve geliştiricileri oldukça yaralayacağını belirtti. Facebook CEO’su tartışmayı körükleyen şu sözleri söyledi:

Gerçek şu ki, bu durumu iyi idare edebileceğimize ve iyi bir konumda olacağımıza eminim. Apple’ın değişiklikleri bizi daha güçlü bir konuma getirebilir. Çünkü platformlarımızda ticaret yapan çok fazla işletme var. Ancak yine de bunlar küçük işletmeler için zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden değişikliğe karşıyım.

Clubhouse

Facebook kurucusu, Clubhouse yayınında Apple hakkında eleştirilerini dile getirdi.

Apple ile tartışmaların ortasında kalan tek kişi Mark Zuckerberg değildi. Ona destek vermek için Spotify CEO’su Daniel Ek de birkaç cümle dile getirdi. 2019’da Avrupa Komisyonu’na Apple aleyhinde bir şikayette bulunduğunu söyledi. Bunun App Store’daki uygulama içi satın alımlardan kesilen yüzde 30’luk paydan kaynaklandığını ekledi. Ek’in konuya ilişkin yaklaşımı ise şöyle:

Benim görüşüm ise bunun yalnızca Spotify için değil, uygulama geliştiricilerinin ve içerik üreticilerinin geniş ekosistemi için çok zararlı olduğu yönünde. Bu yüzden resmi şikayette bulunduk.

Apple geçen yılın son çeyreğinde, yıllık 1 milyon dolar gelir elde eden küçük işletmeler için App Store komisyon oranını yüzde 15’e düşürdüğünü söylemişti. Fakat halen daha şirketin diğer uygulamalardan aldığı pay hiç de az değil. Peki ya siz bu konuda kimin tarafındasınız? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Bi laf vardir ya dinime kufreden musluman olsa diye. sen nesin agam. apple gene enayi avliyo.

" Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mark Zuckerberg, Clubhouse yayınında Apple’ı eleştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme