Mars 2020’nin gezgincisi spor ile ilgileniyor


29 Temmuz 2019 Pazartesi 01:08
Mars 2020’nin gezgincisi spor ile ilgileniyor

Uzay keşiflerinin yoğunlaştığı bu dönemde astronotlara yardımcı olan yapay zekalar, ilgili süreçlerin hızlandırılmasını sağlıyor. Mars depremleri ile Dünya depremlerinin karşılaştırılmasından sonra sıradaki adım belli oldu: Kızıl Gezegen’den kaya ve toprak örnekleri toplamak.

Mars 2020 projesi farklı denizlere yelken açtı

Mars 2020’nin resmi aracını peyderpey bir şekilde birleştirerek bir robotik organizma oluşturan NASA, büyük sınavdan önce gezgincisine çok iyi bakıyor. Sonucu merakla beklenen toplama görevinde herhangi bir aksaklık istemeyen kurum, kendi aracını bir manevra testinde denedi.

mars 2020 projesi

Yaklaşık 40 kiloluk bir cismi havaya kaldırmayı başaran NASA aracı, kol ve ağırlık kaldırma hareketlerini aynı anda yapabildiğini ispatladı. Beş elektrik motoru ve beş eklem ile sınavından tam puan alan araç, Mars’ın zorlu şartlarında da başarılı olabilecek mi?

mars 2020

Asıl görevini yerine getirebilecek kadar sağlam olması beklenen gezgincinin koluna büyük sorumluluklar düşecek. Jeolojik yapıları kazıması, oradan elde edilen örnekleri analiz etmesi ve bulguları toplaması umulan yapay zeka, Dünya için büyük bir önem taşıyor. Zira toplanan kanıtlar Dünya’ya getirilecek.

mars 2020

Herhangi bir problem çıkmaması halinde 2020 yılının Temmuz ayında Mars’a gidecek olan gezginci, 2021 yılının Şubat ayında Kızıl Gezegen’in yüzeyine inecek. Mars 2020 projesinin entegrasyon mühendisi Dave Levine, çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Bu imtahan, kol ile ağırlık kaldırma hareketinin birbirleriyle uyum içinde hareket etmesini izlememiz adına ilk fırsatımızdı. İnsanlara önceden söylenildiği gibi sistemin düzgün çalışmasını engelleyen herhangi bir sorunun var olmadığına emin olmaya çalışıyoruz.”

“Orada öylece durup makinenin kolunu ve kaldırdığı tareti izleyerek yardımcı olamazsınız fakat gezgincimiz bir yıldan daha kısa süre içerisinde uzayda olacak. Buna ek olarak iki yıldan az bir süre içerisinde de antremanlarda yaptığı hareketleri gerçek mekanda tekrarlayacak.”

Yukarıda yer alan kısa video ile konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi seyirler.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mars 2020’nin gezgincisi spor ile ilgileniyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Mars madenciliğine giden yolda küçük bir adım kısacası…

" Mars 2020’nin gezgincisi spor ile ilgileniyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars 2020’nin gezgincisi spor ile ilgileniyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars 2020’nin gezgincisi spor ile ilgileniyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur? Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur?
 2. 2 Elon Musk Türkiye'ye çalışacak! Elon Musk Türkiye'ye çalışacak!
 3. 3 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik! 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik!
 4. 4 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020
 5. 5 Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın! Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın!
 6. 6 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
 7. 7 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
 8. 8 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
 9. 9 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
 10. 10 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)