Mars Eskiden Göllerle Çevriliymiş


09 Ağustos 2016 Salı 06:45
Mars Eskiden Göllerle Çevriliymiş

Dünya dışı yaşam ve kolonileşme konusunda yavaş yavaş da olsa ümitlendiren araştırmalar hergün yeni cevaplar ile devam ediyor.

NASA‘nın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Mars projesi de bunlardan bir tanesi.

Gezegene gönderilen araçlar ile Mars’ın geçmişini, dolayısıyla Güneş Sistemi’nin tarihine dair yeni detayları öğrenmek isteyen bilim insanları bu kez da milyonlarca yıl öncesinden bir bilgiyi ortaya çıkarttı.

Mars’taki görevine devam eden Curiosity’nin, Dünya’ya yolladığı yeni verilere göre, çok uzun zaman önce gezegende yoğun miktarda su vardı. En azından eldeki resmi kanıtlar şimdilik buna işaret ediyor.

16-08/08/mars-krateri.jpg

Mars Çok Eskiden Yaşanabilir Yapıda Olabilirmiş

Araştırmacılar gezegende bulunan Gale Krateri ile ilgili yeni görsel ve verileri incelerken, krater yüzeyinde ciddi aşınmalar ve su yolu izleri ile karşılaşmış.

Belli bir akış hızına sahip olduğu tahmin edilen nehir ya da birikinti ile oluştuğu düşünülen göllerin, bir ihtimalle de olsa içerisinde canlı barındırmaya izin verecek kimyada olduğu ekleniyor.

Milyonlarca yıl boyunca birbirinden çok farklı kimyasal yapıda su türünün gezegen üzerinde yer aldığı kanısı güçlenirken, suyun neden yok olduğuna dair güçlü fikirler de var.

NASA’nın önde gelen bilim insanlarına göre, Mars’ın sahip olduğu zayıf manyetik alan, mevcut su yataklarının zamanla kendini koruyamaz hale gelmesine sebep olmuş.

Gezegende bulunduğu düşünülen su rezervlerinin ne şekilde oluştuğuna dair şimdilik “çok güçlü” bir fikir ise bulunmuyor.

:: Mars’ta yaşam var mıydı?
Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bana göre dünya marsın eski hali. Ve dünyada marslaşma yolunda ilerliyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

sim

"NASA'nın önde gelen bilim insanlarına göre, Mars'ın sahip olduğu zayıf manyetik alan, mevcut su yataklarının zamanla kendini koruyamaz hale gelmesine sebep olmuş."

dunyayi koruyanda bu manyetik alanmiş yoksa gunes ruzgarlari bizi buhar edermis. Biz gezegende kolonileseceksen corafi olarak imkansizin pesinde kosmamak lazim. O manyetik alan olmazsa (bkz: kuzey isiklari) o is olmazmis.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Spekülasyon

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Mars'ın şuanki hali aklımızı başımıza toplamaz doğaya zarar vermeye devam edersek gezegenimizin gelecekteki hali olabilir. Okyanuslarla çevrili muhtemelen hayatın Dünya'dan erken başladığı bir yerden bugün yaşadığımız küresel ısınma etkisiyle bu hale gelmiş. Haber için teşekkürler.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

6.56 aynen yorumuna katiliyorum marsda hayat vardi onceden bir medeniyet vardi fakat yok oldular bence sira bizde

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Size marstan bir övkü anlatacağım bundan çok çok eskiden

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Matt Damon un Mars filmi bitti Mars haberleri bitmedi 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bencede mars'ta hayat vardi ve nasa iskeletler ve medeniyetlere ait yapitlar bulmustur ama bunu dunyadan sakliyorlar belki boyle yavas yavas alistirarak soyleyecekler. Eskiden hayat vardi ise fosillerde olmali.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Mars küresel ısınma değil küresel soğuma nedeniyle yaşanmaz hale geldi. Küresel ısınma ile yaşanmaz hale gelen gezegen ise Venüs. Sallamayalım lütfen.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

la bi şarkı vardı miş miş miş te mış mış mış diye. yahu tamam anladık bilim kurgu fantazi,ilerleme gelişim medeniyet bir sürü olgu. eskiden şöyleymiş böyleymişe niye heyecanlanıyorlar. dünyayı eski haline çevirmekten zaten vazgeçişmiş te mars ı eski sulu haline çevirmeyi hayal edip duruyorlar. hey yarabbim. bir sürü akıllı geçinen akılsızla zaten dünya nasıl eski haline dönebilirdi ki.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Dünyayı bitirdik sıra uzayda! İnsanlığı hafife alan her gezegen her canlı diz çökecektir! Şu kudretli ırka bir bakın, gittiği yeri nasılda çürütüyor!

" Mars Eskiden Göllerle Çevriliymiş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars Eskiden Göllerle Çevriliymiş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars Eskiden Göllerle Çevriliymiş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi