Okunma

Mars’a helikopter gönderilecek!


12 Mayıs 2018 Cumartesi 17:00
Mars’a helikopter gönderilecek!

NASA, Mars helikopteri ile uzay araştırmalarında yeni bir dönem başlatmayı planlıyor. Mars helikopteri ile uzaydaki robotlu keşiflere bir yenisi eklenecek.

Mars helikopteri 2020’de göreve başlayacak

NASA, Mars için geliştireceği mini bir otonom helikopter ile Mars yüzeyi araştırmalarına bir yenisini ekleyecek. Helikopter, yüzeydeki gezici robotların ve uyduların ulaşamadığı görüntüleri toplayacak. Bu sayede Mars hakkında ayrıntılı bir inceleme yürütülebilecek.

1.8 kilogram ağırlığındaki helikopterin pervaneleri 3000 rpm hızda dönecek. Bu, normal bir helikopterden yaklaşık 10 kat fazla dönüş hızı anlamına geliyor. Helikopter bu sayede, Dünya’dakinden çok daha düşük olan Mars atmosfer yoğunluğunda havada kalabilecek. Ayrıca helikopterin geceleri de çalışabilir durumda kalması için ayrı bir ısıtma sistemi de kullanılacak.

Pervaneleri yüksek hızda dönen bu helikoptere, güneş pilleri ile güç sağlanacak. Tam şarj sonrasında test edilecek helikopterin, 10 metre yüksekliğe çıkabilmesi hedefleniyor. İlk uçuşu için hedeflenen havada kalma süresinin ise 30 saniye olduğu belirtiliyor. Testlerin ardından helikopter, yüzlerce metre yüksekliğe çıkabilecek ve 90 saniyede havada kalabilecek.

2013’ten beri helikopterin geliştirilmesinde çalışan NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı, bu uçuşlar ile Mars keşfini daha kapsamlı yürütüleceğini belirtiyor. Ayrıca helikopter, dünya üzerinden bir kullanıcının komutları ile yönlendirilebilecek.

Aşağıdaki video ile helikopter hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mars’a helikopter gönderilecek!”

  1. İ.G. dedi ki:

    İyi ki Mars’ın az da olsa atmosferi var. Yoksa orada helikopter işe yaramayacaktı. İnsanoğlunun acınacak durumu var. Hala ilkel teknoloji dışında yeni fikirler üretemedikleri için madde püskürtmeli uçan araçlardan başka alternatifleri yok. Benim şahsi fikrimce madde püskürtmeyen uçan araçlar yapılabilir. Yakın tarihlerde bu dediğim gerçek olabilir. Neden olmasın, bekleyelim.

" Mars’a helikopter gönderilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’a helikopter gönderilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’a helikopter gönderilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "