Okunma

InSight, Mars’a başarıyla inebilecek mi?


24 Kasım 2018 Cumartesi 15:00
InSight, Mars’a başarıyla inebilecek mi?

Mars InSight uzay aracı yaklaşık 6 ay süren yolculuğun ardından milyonlarca kilometreyi geride bırakarak Kızıl Gezegen’e inişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Bir metre uzunluğunda, 258 kilogram ağırlığında olan araç herhangi bir aksilik yaşanmazsa pazartesi günü 15.00’te inişini gerçekleştirecek. Yüzlerce bilim insanının uzun süredir üzerinde çalıştığı proje NASA tarafından yürütülüyor.

Mars InSight uzay aracı inişe hazırlanıyor!

Şimdiye kadar Mars yüzeyine inmeyi başaran uzay araçlarının oranı sadece yüzde 40’la sınırlı. Dolayısıyla Mars InSight uzay aracı zoru başarmaya hazırlanıyor denilebilir.

Araştırmacılar, 2004 yılında Mars’a başarıyla inen Spirit ve Oppurtinity araçlarının uzun yıllar veri toplama işini başarıyla yürütmesini dikkate alarak bu inişin de başarıyla gerçekleşmesini umuyorlar.

Mars InSight uzay aracı

Saatte 19.800 kilometre hızla Mars atmosferine girecek olan InSight, bir paraşüt ve ters ateşleyiciler sayesinde yüzeye yumuşak bir iniş gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Elysium Planitia isimli bölgeye inecek olan uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunacak. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan Mars InSight için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu belirtiliyor.

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda sismik aktiviteleri, Mars’taki depremleri araştırması planlanan uzay aracının; gezegenin manyetik alanı ve iç sıcaklığıyla ilgili de bilgi toplaması bekleniyor. Elde edilen bilgilerin ileride gerçekleştirilecek, içerisinde insanların da yer alacağı Mars görevlerinde yardımcı olacağı ifade ediliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “InSight, Mars’a başarıyla inebilecek mi?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saat 15.00 demi

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnsanlık için yapılan bu adımları heyecanla takip ediyorum.

 3. Anonim dedi ki:

  Ya çelişkiye bak, olmayacak duaya amin deniyor. Ya Mars’ı Dünyya benzetmeye, yaşam oluşturmaya çalışıyorsunuz. İyi güzelde, bu Dünyada zaten var. Bir yandan Dünyayı, doğayı hızla yok ederek Mars’a dönüştürmeye çalışırken, diğer yandan Mars’ın Dünya gibi yaşanılır şekle getirilmeye çalışılması ne yaman çelişkidir.

 4. Anonim dedi ki:

  Bu Dünyayı mahf edin, doğayı yok etmek için ne gerekiyorsa fazlasıyla yapın. Sonra Dünyadaki insanları aptal yerine koyarcasına, Yaşam oluşturma olasılığı milyonlarca yıl sürecek masalı insanlara yedirmeye çalışmayın. Ha evrende başka galaksi ve yıldızlarda yaşanabilir yeni Dünyalar farklı yapıda da olsa vardır. Ama Marstan bir cacık olmaz. varsayalım olsun. Ya hem diyorlar daha önceden yaşam varmış. yok olmuş. İyi güzel de, bu yaşam şu anda Dünyada zaten var. Bir yandan Dünyayı Mars a dönüştürmek için ne gerekiyorsa yapılıyor. Diğer yandan, işi bitmiş marsı Dünyaya dönüştürme çabası. Bu ne yaman çelişkidir?

 5. Anonim dedi ki:

  1 metrelik araç 6 ay yolculuk yapabiliyor… Çok ilginç

" InSight, Mars’a başarıyla inebilecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere InSight, Mars’a başarıyla inebilecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda InSight, Mars’a başarıyla inebilecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "