Okunma

Mars kolonicileri için şehir tasarımı!


03 Aralık 2017 Pazar 10:00
Mars kolonicileri için şehir tasarımı!

Mars kolonicileri için farklı tasarımlar ile yeni şehir konseptleri oluşturuluyor. Mars kolonicileri için tasarlanan kubbeler, yarışmada birinci olmayı başardı.

Mars kolonicileri için yaşam alanı

MIT araştırmacıları, Mars sömürgelerine güvenli, sürdürülebilir, verimli ve konforlu konut sunmayı hedefliyor. Geliştirilen son proje olan ve orman kubbeleri olarak adlandırılan tasarım, Mars Şehir Tasarımı yarışmasını kazandı. En fazla 50 kişiyi barındırabilen kubbeler, sadece uyku için bir yaşam alanı olarak düşünülmedi. Kubbelerde, Mars’ın Kuzey Ovaları’ndan gelen bitkiler ve su da depolanabilecek.

Su, kubbenin içindeki yumuşak hücreleri doldurarak radyasyondan korunuyor ve ısı yüklerini yönetmeye yardımcı olacak. Büyüyen balıklar ve yeşillikler için bir nevi tedariği sağlayacak.

Mars kolonicileri

Kubbe tasarımı sadece dünya dışında değil, gezegenimizde de kullanım potansiyeline sahip. Yapısal optimizasyon ile çöller veya buzullar gibi bölgeler için bu kubbeler özelleştirilebilir.

Yeraltı ağ sistemi, elektrikli araçlar için kolay yerel ulaşım sağlayabiliyorken, kentlerin altındaki hidrofobik bahçe, daha az arazi ve daha az ulaşım maliyetleri ile taze balık, meyve ve sebzeler sağlayabilir.

Mars’ta koloni kurma çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mars kolonicileri için şehir tasarımı!”

  1. Kerim dedi ki:

    Bence gitmeye calisanlar varamadan olecekler zaten. Bir de ustune bunun icin zamanini bosa harcayanlar var, benim gibi.

" Mars kolonicileri için şehir tasarımı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars kolonicileri için şehir tasarımı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars kolonicileri için şehir tasarımı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "