Okunma

Mars motoru rekor kırdı!


24 Ekim 2017 Salı 11:30
Mars motoru rekor kırdı!

Mars motoru testleri kaldığı yerden devam ediyor ve Elon Musk bizleri bilim kurgudan gerçeğe doğru götürüyor. Geçtiğimiz günlerde NASA ve Michigan Üniversites’inden mühendisler, bizleri Mars’a götürmek için tasarlanan bir itici olan X3’ü başarıyla test etti.

Mars Motoru: X3 iyon iticisi

X3 şu anda geliştirİLme aşamasındaki üç Mars motoru prototipinden biridir. Hall pervanesi olarak da bilinen motor, Xenon gibi gazları iyonize etmek için elektrik ve manyetik alanları kullanıyor. Daha sonra ise itki üretebilmek için iyonları dışarı atıyor. Bu teknik, geleneksel kimyasal roketlere kıyasla çok daha temiz, daha emniyetli ve daha verimlidir. Ancak diğer tekniklere kıyasla nispeten daha düşük itme ve hızlanma sağlamaktadır.

Son testlerde X3, daha önce başka Hall iticileri tarafından belirlenen üç farklı alanda rekor kırmayı başardı. İtme kuvvetindeki bir önceki rekor 3.4 Newton iken X3 5.4 Newton ile bu rekoru kırdı. Bu kuvvetle motor 250 Amper’lik akım sağladı ve bu bir önceki rekorun iki katı değere denk gelmekteydi. Ayrıca önceki 98 kW’LIK güç seviyesi de 102 kW ile geçilebildi.

Mars motoru

Testlerin, Temmuz ve Ağustos aylarında NASA Glenn Araştırma Merkezi’ndeki bir vakum odasında 25 gün boyunca gerçekleştirildiği açıklandı. Ayrıca bu özel Mars motoru için 227 kg ağırlığında bir stant yapıldığı belirtildi.

Rekor kıran X3 iyon iticisi gelecek daha az enerjiyle daha uzun seyahat sağlayabilir. Mars’a yapılacak olan insanlı ve insansız araştırmalarda kritik görevleri yerine getirebilir.

:: X3 iyon iticisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Mars motoru rekor kırdı!”

  1. Bora Krgl dedi ki:

    kıyaslaman yanlıs onlarla bizi ztn başta

  2. BİLİRKİŞİ dedi ki:

    Adamlar neler üretiyor bee. Bizim cahil kesim ise hala laikçiyiz diye bağırmaya devam etsin

" Mars motoru rekor kırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars motoru rekor kırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars motoru rekor kırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "