Okunma

Mars’ta yaşam mümkün mü?


15 Temmuz 2019 Pazartesi 20:09
Mars’ta yaşam mümkün mü?

Mars, insanlığın uzay macerasının en başından beri hayallerini süsleyen bir gezegen. NASA ve SpaceX ise bu hayali gerçekleştirmek için kolları çoktan sıvadı. Ancak en çok merak edilen soru, Mars’ta yaşam mümkün mü?

Bilim insanları bu konunun üzerine uzun süredir kafa yoruyor. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonrası Mars’ta atmosferi taklit edebilecek bir yol bulunmuş olabilir.

Mars’ta yaşam için “donmuş duman” çözümü

NASA yeni bir ay görevini Mars ziyareti için basamak olarak kullanmanın peşinde. SpaceX ise birkaç yıl içinde Mars’a gidebilmenin planlarını yapıyor. Asıl amaç ise insanlığın Mars üzerinde kolonileşmesi.

Ancak en büyük sorun Mars’ta yaşanan sıcaklık farklarına insanın dayanamayacak olması. Bilim insanları bunu çözmek için donmuş duman olarak da tabir edilen silika aerojel ile Mars’ta insanları sıcaklık farklarından koruyacak bir yapı kurmanın peşinde.

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan araştırmada, laboratuvarda Mars gezegen yapısını ve güneş ışığını simüle eden bir deney ortamı oluşturuldu. Mars gezegeni olarak yapılan kutu, aerojel ile kaplandı ve güneş ışığı simülasyonu ile test edildi.

Bilim insanları, dünyanın atmosferi gibi hem zararlı ışınlardan koruyan hem de yüzey sıcaklığını arttıran bir yapı kurmaya çalışıyor. İlk deney sonuçlarına göre aerojel, UV ışınlarını engelliyor ve yüzey sıcaklığını 50 dereceye kadar düşürebiliyor.

Mars'ta yaşam, mors kolonizasyonu, Spacex, nasa

Kolonizasyon için önemli bir adım atan bilim insanları, yine de Mars kolonizasyonu için aşmamız gereken etik sorunlar olduğunu düşünüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Mars’ta yaşam mümkün mü? İnsanlık ne zaman Mars kolonizasyonu kurabilecek. Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Mars’ta yaşam mümkün mü?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha dünyadaki küresel ısınmayı çözemiyorlar kaldıki marsta bunları yapacaklar

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mars gezegeni olarak yapılan kutu, aerojel ile kaplandı ve güneş ışığı simülasyonu ile test edildi.

  Bilim insanları, dünyanın atmosferi gibi hem zararlı ışınlardan koruyan hem de yüzey sıcaklığını arttıran bir yapı kurmaya çalışıyor. İlk deney sonuçlarına göre aerojel, UV ışınlarını engelliyor ve yüzey sıcaklığını 50 dereceye kadar düşürebiliyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Anlamadığınız şey dünyanın başına bir şey gelirse mars’ta bulunan koloni insanlığı baştan meydana getirebilir,bunun için çok önemli.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyanın kıymetini anlamak için marstan dünyaya bakmak güzel bir durum.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aşağıdaki yorumlara katılıyorum.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yaşana bilecek en güzel yer dünya ve biz onun kıymetini hiç bilmiyoruz marsa koloni kurmak için harcadıkları parayı dünya yı kurtarmak için harcasalar insan oğlu için çok büyük bir adım atarlar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  üzerinde yaşadığımız güzelim dünyayı mahvedin sonra koşun mars’a

 8. Anonim dedi ki:

  Dünyayın bunca nimetlerini yık-yak marsta nefes alabilmek için milyar dolarlar harca.

 9. Bekir dedi ki:

  Mümkün.!

" Mars’ta yaşam mümkün mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta yaşam mümkün mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta yaşam mümkün mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "