Mars’ta yaşam tehlikeye girdi! İşte nedeni


06 Mayıs 2019 Pazartesi 15:15
Mars’ta yaşam tehlikeye girdi! İşte nedeni

Yapılan araştırmalar neticesinde Mars’ta yaşam kaynağımız olan suyun yok olma nedeni belirlendi. Buna göre şiddetli fırtınalar Mars’ta yaşam imkanını yok etmiş olabilir. Mars’ta su, çeşitli doğa olayları ve atmosfer sorunu nedeniyle yer altına çekildi. 2018’de çıkan toz fırtınası tüm planları suya mı düşürdü?

Mars’ta yaşam kaynağımız su neden yok oldu?

Opportunity adlı uzay aracı Mars’ta 2004 yılında bu yana görev yapıyordu. Ancak 2018’de araç bir toz fırtınasının içinde kaldı ve ince tozlar aracın görüş açısını yok etti. Panellere de zarar veren tozlar, enerji kaynaklarında güç sorununa yol açtı. Opportunity 2019 yılında NASA tarafından ölü kabul edildi.

Bu olaydan yola çıkan araştırmacılar Mars’ta bulunan suyun da bu şekilde yüzeyden yok olabileceğini açıkladılar. Bu teze göre Mars eskiden kalın bir atmosfere sahipti ve yüzeyin yüzde 20’si suyla kaplıydı. Ancak, Mars 4 milyar yıl kadar önce manyetik alanını kaybetti. Ve bu nedenle Mars, yakıcı güneşe karşı koruma sağlayan atmosferini de kaybetmiş oldu.

Yüzeydeki sular böylece savunmasız kaldı ve ExoMars Trace Gas Orbiter’ın gözlemlerine göre su yer altına çekildi. Suyun yer altına çekilme sebebi ise yüzeyde oluşan toz fırtınalarıydı. Toz fırtınaları suyun üzerinde zamanla bir kum katmanı oluşturdu ve böylece su yer altında kalmış oldu.

NASA araştırmacısı ve Nature Dergisi yazarı Geronimo Villanueva: “Atmosferin yüksek bölümlerine su getirdiğinizde su daha iyi tutunur. Ancak atmosfer olmadığında su tutunamaz ve diğer dış etkenler ile birlikte yer altına çekilir.” dedi.

Bilim adamları Mars’taki toz fırtınalarına özel bir önem göstermekte. Çünkü ileride Mars’a yapılacak insanlı ve robotik görevler üzerinde tozun etkisi büyük olacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “Mars’ta yaşam tehlikeye girdi! İşte nedeni”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  adamlara boş konuşuyor demeyi bırakın gayet mantıklı onlara hiç kur-an-ı kerim i okumadıklarını söylüyorsunuz siz okudunuz mu acaba gören sanar imam abiciğim kuran da evet göklerin olduğu söyleniyor ama senin sandığın gibi değil ben burada sana din dersi vermicem ama insanlar biraz allah ı araştırsınlar iş dini konuya gelince yok boş laf mış bilmem neymiş uzaya gelince aa öyle vay be adamlara bak diye acaba onları yaratan kim uzay bu kadar büyükken onu yaratan kim bilir ne kadar büyüktür düşündünüz mü biz size karşı değiliz bunlar doğru şeyler ama biraz din konusunda da meraklı olalım arkadaşlar en sonunda gideceğimiz yer neresi bunu herkes biliyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Güneş Sistemi zaman periyotu marsda yaşama müsade etmez bilim ilimi ilim bilimi bilmektir dünden bugünü bugünden yarını anlamajk gibidir.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar Mars’ta suyun neden kaybolmuş olabileceğini araştırıyor millet hâlâ burada Kur’an veya Hadis tartışıyot boş boş geyikler yapılıyor. Hem bir kere insanlığın kurtulmasını unutalım gezegen genelinde birlik olunmadıkça böyle bir şey mümkün değil biz insan ırkı olarak kendi aramızdaki sorunları çözemiyoruz sonumuz kaçınılmaz bir yok oluş. Barış, toplumsal farkındalık vs. bunlar insanın, insanlığın doğasına aykırı.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar mars ta suyun neden kaybolmuş olabileceğini araştırıyo millet hâla burada Kur’an veya Hadis tartışıyo boş boş geyikler yapılıyor. Hem bir kere insanlığın kurtulmasını unutalım Gezegen genelinde birlik olunmadıkça böule bir şey mümkün değil biz insan ırkı olarak kendi aramızdaki sorunları çözemiyoruz sonumuz kaçınılmaz bir yok oluş. Barış, toplumsal farkındalık vs. bunlar insanın, insanlığın doğasına aykırı.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar mars ta suyyn neden kaybolmuş olabileceğini araştırıyo millet hâla burada Kur’an veya Hadis tartışıyo boş boş geyikler yapılıyor. Hem bir kere insanlığın kurtulmasını unutalım Gezegen genelinde birlik olunmadıkça böule bir şey mümkün değil biz insan ırkı olarak kendi aramızdaki sorunları çözemiyoruz sonumuz kaçınılmaz bir yok oluş. Barış, toplumsal farkındalık vs. bunlar insanın, insanlığın doğasına aykırı.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Niye başka dünya arıyorlar kendi dünyalarını korusunlar

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  kardeşlerim başka bir dünya yok .Olsaydı kuranı kerimde bahsedilirdi tek çare kendi dünyamızı korumak temiz tutmak

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   yecüc ve mecüc var

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kur’an-ı Kerim’i belliki hiç okumamışsın. Kaç bin tane alem (gök) olduğundan bahsedilir. Bizim üstümüzdeki varlıklardan.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ancak insanlar marte de yasayamacaklar. Tek bir yolu var kendi dunyamizi savunmak.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Orda burda yaşamayı düşünüyorsanız bence düşünmeyin, biz daha cennet gibi dünyamızda yaşamayı beceremiyoruz.
  Henüz hiçbir şey bitmiş değil, dünyamızda ki enerji kaynaklarını güzel kullanalım çocuklarımızı bu sağ duyuyla büyütelim. Eğer ki böyle yaparsak kızgın güneşte, kupkuru kumlarda,su imkanının çok ama çok az olduğu bir yerde, yaşamak zorunda kalmayız.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sondaj vuracaz marsa suyuda yapacaz dünyada yer kalmadı nüfus fazla oldu ikinci dünya lazm

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  sacmaslamayin ya iyimisiniz siz önemli bir yazı bu

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  9

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  atmosfer yok manyetik alan yok ay gibi dev bir uydusu yok ne bu toz fırtınaları uydurma

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Once esseye binerdik simdi yerde surunen deyil ucan arabalara bineceyiz Allah yuru ya kulum demisse yuruyeceksin belki torunlar diyecek bunu hayde mars sehrine gidelim cokta uzak olmayacak belkide havayi kokliyarakta enerjiyi eldeedebilecekler bende bu kelimeleri sarfettimya neden olmasin eyer dusunebiliyorsan birseyi osey imkansiz deyildir sen temelini atarsin gelecek olanlar ise katlari

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne sacma yorumlar var ve bir o kadarda cahil insanlar

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar daha dünyada yaşayamayıp birbirini öldürüyo birde uzayda yaşamak mış işte mars mış falan hepsi yalan orda kesin birbirini yerler

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Belkide bizden sonra hayat orda başlayacak.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar ne manyak yaw ALLAH RIZKINIZA KEFİLİM RIZIK ENDİŞEDİ DUYMAYIN BANA KULLUK EDİN DİYOR İNSANLAR KIYAMETTEN KORKUP BAŞKA GEZEGEN ARIYOR… KIYAMET KOPTUĞUNDA NE MAR NE GALAXY KALIR TOPLUCA YOK EDİLİP TEKRAR YARATILACAK KULLUK EDİN BAŞKA ÇARE YOK YA CENNET YADA CEHENNEM TERCİH İNSANLARA BURAKILDI

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzay diye birşey yok demiş kafatasının içi boş olan bir arkadaş. Ulan hiç birşey bilmiyorsun. Kur’an ‘da mı okumadın?

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Belki de milyarlarca yıl önce dünya gibi hayat olabilir ama şuanda olmadığı kesin önceden de dünya yaşanmaz bir yerdi şimdi cennet gibi kıymetini bilmiyoruz. Belki uzun yıllar sonra mars gibi olabilir susuz kurak yaşam yok zehirli hava

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzaya 4 şeritli yolu boşuna mı yaptı reiz

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzay diye birsey yokki mars olsun.
  Animasyon filmlerinizle bakalım daha nereye kadar gidebileceksiniz..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aptal falan mısın nesin sen?

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasa yapay et uretme pesinde yapay su uret önce

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Marsa gitmek için o kadar çok para harcıyacağınıza,dünyadaki düzeni düzeltin,dünyanın yarısı aç…

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar hakkaten angut olmayan bişey tartışmaz varlar varlar 😊

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Sondaj yapsak dalgıç pompayla su çıkmaz mı? 🙂

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Marsa sanki gittik de orada yaşamak kaldı

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuç marsta su var. Su varsa yaşamda vardır.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Arkadaşlar su olsa olmasa ben gitmem
   Şebeke iyi çekmez oralarda
   İnternet olmadan ne yapcaz ki

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Kurarız bir baz istasyonu reis. Sen merak etme 🙂

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Sende bu manyak dediğin insanların. İçindesin okadar biliyorsun madem niye bu işin peşine düşmüş Sun niye yorum yapıyorsun Allah için yapılacak onca şey var Ken senin buraya agrasif sözler yapan hiç doğru değil .

" Mars’ta yaşam tehlikeye girdi! İşte nedeni konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta yaşam tehlikeye girdi! İşte nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta yaşam tehlikeye girdi! İşte nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!