Okunma

Mars Yolunda İlk Umut: Orion Fırlatıldı


05 Aralık 2014 Cuma 22:30
Mars Yolunda İlk Umut: Orion Fırlatıldı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’dan sonra Mars’a da insanoğlunun ayak basması için gereken ilk tarihi adımı bugün attı. Yaklaşık 20 ay sürecek ve içerisinde 4 astronotun bulanacağı Orion uzay kapsülü ilk yolculuğuna bugün çıktı.

Dün yapılması planlanan uçuş, uygunsuz hava koşulları, fırlatma sahasına giren bir gemi ve füzenin ateşleme sistemindeki arızadan ötürü fırlatma bugüne ertelendi.

14-12/05/orion_capsule.jpg

Bir Delta roketinin üzerine yerleştirilen Orion, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden ilk deneme uçuşuna başladı.

Yaklaşık 6 bin kilometre irtifada, Dünya’nın etrafını iki kez dolaşması planlanan Orion’da yolculuk esnasında astronot bulunmuyor. Yolculuğun amaçlarından birisi ise kritik öneme sahip teknolojilerin denenmesi.

14-12/05/orion_inner_capsule.jpg

4.5 saat uçup düşecek

Uzay kapsülü Orion, bugüne kadar geliştirilen en büyük füze olan Delta IV Heavy ile Dünya etrafında 4.5 saat yol kat ettikten sonra Meksika’nın Baja California Eyaleti açıklarında Büyük Okyanus’a düşecek.

Orion’nun saatte 32 bin kilometre hızla atmosfere giriş yaptıktan sonra paraşütle suya yumuşak bir iniş yapması hedefleniyor.

14-12/05/nasa_orion_mission.jpg

Apollo’ya benzerlik

Koni şeklinde, 3,3 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeki uzay aracı, insanoğlunun 1960’lar ve 70’lerde Ay’a ilk adımını atmasını sağlayan Apollo uzay gemilerine benzerliği ile dikkat çekiyor.

Orion’u özel yapan bir diğer etmen ise Apollo’nun 1972’deki yolculuğundan bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ötesine geçen ilk uzay aracı olacak olması.

İlk insanlı uçuşun 2020’lı yıllarda yapılması planlanırken, Mars’a yolculuğun ise 2030’lu yılları bulacağı belirtiliyor.

:: Bu tarihi fırlatılış hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Mars Yolunda İlk Umut: Orion Fırlatıldı”

 1. demiraliatilgan dedi ki:

  Önemli bir geliþme

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Muhteşem bir haber çok sevindim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bugüne kadar geliştirilmiş en büyük roket Delta IV değildir Apollo uçuşları için yapılan Saturn V roketidir. Soylemek istedim…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hep merakim vardir bu uzay meselesine

" Mars Yolunda İlk Umut: Orion Fırlatıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars Yolunda İlk Umut: Orion Fırlatıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars Yolunda İlk Umut: Orion Fırlatıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "