Okunma

Mars’ta çocuk yapılabilir mi?


01 Haziran 2018 Cuma 08:09
Mars’ta çocuk yapılabilir mi?

Mars’ta koloni kurma planları, beraberinde uzayda üreme nasıl olacak sorusunu getiriyor. Peki uzayda üreme mümkün olsa bile, dünyadakinden farklı koşullarda büyüyecek olan çocuklar tıpkı bizler gibi mi olacaklar?

Uzayda üreme ve çocuk yetiştirme

Varoluştan bu yana insanlığın 3 temel ihtiyacı var; beslenme, barınma ve neslini devam ettirebilmek için üreme. Eğer Elon Musk’ın Mars için planları başarılı olursa, Mars’a yerleşecek koloniler beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bu durumda geriye bir temel ihtiyaç kalacak; üreme.

Mars kolonisinde bulunan kişi sayısını artırmak için insanların üremesi gerekecek. Ancak dünyadan farklı koşullara sahip olan Mars’ta çocuk yapmak ve yetiştirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Donma sıcaklığı, ince atmosferi, düşük yer çekimi ve diğer tehlikeleri ile Mars, çocukları yetiştirmek için pek elverişli bir yer değil.

Mars’ta ortalama hava sıcaklığının -60 santigrat derece olması, ince atmosferi nedeniyle dünyaya kıyasla daha fazla radyasyon alması, sperm hücre sayısını önemli derecede etkileyecektir. Ayrıca bu koşulların beyin hücreleri ölümü veya çeşitli kanserlere neden olma riski de söz konusu.

Bir diğer sorun ise Mars’ta yerçekiminin, Dünya’dakinin yaklaşık 3’’te 1’i olması. Yerçekimi nedeniyle yaşanan fizyolojik değişimler, görme bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

uzayda üreme

NASA’da çalışan bilim insanı Al Globus, bu konuya tedirginlikle bakıyor. Bazı sorunları teknoloji ile çözebilecek olsak da, yabancı koşullara uyum sağlamak için bebeklerinin genomunu değiştirmek zorunda kalabileceğimizi belirtiyor. Tabii bu durum, bir dizi ahlaki ve sosyal zorunluluğu beraberinde getiriyor. Böyle bir durumda, kolonideki bazı kişilerin üremesine izin verilmeyebilir.

İnsanlığın yıllardır süren uzay çalışmalarında, hep farklı yaşam formları arandı. Eğer uzayda koloni kurma planları gerçekleşirse, CRISPR gen düzenleme çalışmaları ile uzayda bulamadığımız bizden farklı canlıları, kendimiz oluşturmuş olacağız.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Mars’ta çocuk yapılabilir mi?”

 1. Rfn dedi ki:

  MAMIT supersin 🙂

 2. Mamıt dedi ki:

  Ben Karslıyım cocugum vardır. Kars yada Mars farketmez mamıt affetmez

 3. veysel dedi ki:

  koloni kurmak istiyorsanız türklerden yardım istemelisiniz:)) kars ta mars ta her türlü kurarız biz:))

 4. Anonim dedi ki:

  NASA damızlık lazımsa ben hazırım

 5. realist dedi ki:

  Nicedir kafamı meşgul eden 2 soru vardı: 1.si dolar ne zaman düşer, 2. si marsta çocuğum olur mu? Çok şükür suallerden birini cevapladınız, kuş kimin hafifledim.

 6. Halil Batır dedi ki:

  “Annen ben top oynamaya Dünya’ ya gidiyorum”

 7. Kerim dedi ki:

  Dunyaninki kadar olmasa da orada da bir cekim oldugu icin cocuk yapilabilir. Ama kemikleri biraz daha farkli gelisebilir. Nitekim cekim az. Daha uzun olabilir.

 8. Mahmut dedi ki:

  Çocuğun kütüğünde Marslı yazarlar artık.

 9. ZootHii dedi ki:

  The Space Between Us

  1. Hola dedi ki:

   Peki

 10. İlyas Güneyli dedi ki:

  Benim hayalim gelecekte uzaydaki evlerimiz, güneş enerjisi ile kendi etrafında dönerek yapay yerçekimi oluşturabilen uydu kentler.

  1. olTRlo dedi ki:

   Yapay yerçekimini nasıl oluşturacaksın ki bi fikrin var mı ?

   1. İlyas Güneyli dedi ki:

    Yapay yerçekimi projesi NASA’nın da uzun yıllardır hayal ettiği bir olgu. Antiyerçekimi sistemleri geliştiremedikten sonra yapay yerçekimi sistemi oluşturmak çok zor. Antiyerçekimi sistemi geliştirildiğinde kendi etrafında dönerek yapay yerçekimi oluşturan uydular yapılabilecektir. Antiyerçekimi sistemi ise yakın tarihlerde insanlığa sunulabilir. Bu konuda çalışmalar yapıldığına dair bilgim var fakat bilgi kaynağımı şu an için açıklayamam. Bekleyelim, görelim……

" Mars’ta çocuk yapılabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta çocuk yapılabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta çocuk yapılabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "