“Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu cevaplandı


18 Mayıs 2020 Pazartesi 11:30
“Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu cevaplandı

Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu günümüzde en çok konuşulan durumlardan biri haline geldi. Corona virüs nedeniyle birçok ülkede maske takma zorunluluğu var. Buna Türkiye de dahil.  Merak edilen soruya cevap ise Hong Kong Üniversitesi’nde görevli uzmanlar tarafından geldi. Fareler üzerinde yapılan deneylerin sonuçları açıkladı. Açıklama maske kullanımı için sevindirici oldu.

Maske takmak virüsten korur mu?

Hong Kong Üniversitesi‘nde yapılan deneyler sonucunda maskenin virüse karşı koruyuculuğu ispatlanmış oldu. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, sağlıklı ve corona virüs taşıyan farelerin kafesleri yan yana koyuldu. Kafesler arasına ise cerrahi maske yerleştirildi. Bununla birlikte hasta farelerin kafesinden sağlıklı farelerin kafesine hava akışı sağlandı.

Deneyin sonucunda maske kullanımının yüzde 60 oranında virüsü kapma oranını azalttığı ortaya çıktı. Ara noktaya maske yerleştirmesi yapılmadığında ise sağlıklı farelerin üçte ikisinin enfekte olduğu kaydedildi. Bu enfekte olma ise 1 hafta içinde gerçekleşti.

maske corona virüs

Araştırma sonucunda maskenin, virüslü farelere takıldığında virüsün bulaşma oranının yüzde 15’e, sağlıklı hayvanlara takıldığında ise yüzde 35 oranına düşürdüğü kaydedildi.

Virüs bulunan farelere yapılan maskeleme ile enfekte olma oranın oldukça düştüğüne dikkat çekildi. Yapılan bu araştırma “maske takmak virüsten korur mu?” sorusunu cevaplayıp, maske takmanın gerekliliğini göstermiş oldu.

Maske corona virüs karşıtı önlemlerde bir numara olarak hayatımızda olmaya devam edecek.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - ““Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu cevaplandı”

 1. Arda dedi ki:

  Nedir lan bu farelerin insanlardan çektiği

 2. Anonim dedi ki:

  Bu işin uzmanı üniversite deney yapıyor maske takmak virüsten korunmayı ıspatlıyor bizim hiç bir şey bilmeyen çok bilmişler hiç bir şeyi denemeden sallamosyonla maske korumaz diye fikir beyan ediyor pes doğrusu

 3. qw dedi ki:

  adamlar deneyini yapmış saptamış bilgisini vermiş. hala fikrini beyan eden var. “bence şöyle” diye 🙂

 4. Anonim dedi ki:

  Maske takmak işe yaramaz

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Maskeyle nefes alınabildiğine göre virüsü engelleyebilirmi valla neye inacağımızı şaşırdık .

 6. Anonim dedi ki:

  Zaten maskeyi sadece sağlıklı yada sadece hasta birinin takması yayılımı engellemez. Her iki grubunda maske takması gerekli. Bazı maske taksakta hastalanabiliyoruz diyerek maske takmaktan kaçınıyor. Kimi güzelliğinden kimi maske nasıl takılır bilmediğinden bu hallerdeyiz.

  İşe gitmek zorunda olduğum günler dikkatimi ençok çeken ise maskeyi burun-ağız komple kapatacak şekilde değilde ya elinde gezdiren ya çenesine takan yada sadece ağzını kapatanlar görüyorum. Millet maske kullanmayı bilmiyor. Bense evden çıkarken sadece gözlerim (ki onuda gözlükle korumaya çalışıyorum) görünecek şekilde mumya gibi çıkıyorum. Ama milletin umrunda değil.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Maske işe yaramaz birbirmizi kandırmayalım aynı ortamda nefes alırsan maske ne yapsın

" “Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu cevaplandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere “Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu cevaplandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda “Maske takmak virüsten korur mu?” sorusu cevaplandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "