İnternetten En Çok Ne Alınıyor?


11 Mart 2009 Çarşamba 11:02
İnternetten En Çok Ne Alınıyor?

Her yıl iki kez tekrarlanan MasterIndex araştırması, tüketicilerin kredi kartı kullanım alışkanlıklarını ölçerken bir yandan da uzman isimlerden geleceğe dönük tahminler alıyor. Bu yıl 10.kez gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece düzenlenen basın toplantısıyla aktardı.


İnternetten alışveriş gittikçe yaygınlaşıyor.

Araştırmanın sonuçlarını teknoloji odaklı incelediğimizde internetten yapılan alışveriş bölümü ve kartların gelecekte ‘neye benzeyeceği’ başlıkları daha çok ilgimizi çekti. Özlem Erçelen İmece’nin verdiği rakamlara göre Türkiye’de internetten kredi kartıyla en çok uçak bileti alınıyor. Yüzde 47 ile ilk sırada bulunan uçak bileti alımını yüzde 33’le elektronik eşya, yüzde 29’la sinema, konser türü sosyal aktivite biletleri, yüzde 26 ile kitap ve DVD türü ürünler, yüzde 14’le de sanal marketlerden günlük ev alışverişi takip ediyor. Ayrıca internetten kartla alışveriş yapan kesimin yüzde 6’sı bahis oyunlarına dahil olmaktan geri kalmıyor.

İnternetten Kartla Alışveriş Yapma Nedenleri?

Araştırmaya katılan kart sahiplerinin yüzde 60’ı internetten alışverişi daha hızlı olması nedeniyle tercih ettiğini belirtiyor. Yüzde 51’lik kesim bu tür alışverişin daha kolay olduğuna dikkat çekerken seçenek bolluğu yüzde 33’lük bir oranla ön sıralardaki yerini alıyor. Fiyat avantajı sağlaması, ulaşımının kolay olması bu başlıkları takip ederken yüzde 15’lik bir kesim Türkiye’de bulunmayan ürünlerin alınabilmesi nedeniyle internetten kartla alışverişi tercih ettiğinin altını çiziyor. Özlem Erçelen İmece, bu durumu, dışarıda incelenen bir ürünü internetten fiyat karşılaştırması yaparak satın alma oranının gittikçe artmasının bir sonucu olarak yorumluyor.


Uzmanlara göre almak istediğimiz kıyafetleri internette deneyebileceğiz.

MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece, kanaat önderleri olarak tanımladığı uzman görüşlerine bakıldığında, bundan 10 yıl sonra kredi kartıyla internetten alışveriş yapma sıklığının ayda 5’e çıkacağını ve bu oranın şu an 1,3 seviyesinde olduğunu belirtiyor. Görüşü alınan uzmanlardan ekonomi yazarı gazeteci bir isim, internetten alışverişin daha ekonomik olduğu için tercih edileceğini belirtirken, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü profesörü bir isim; “Üç boyutlu iletişim teknolojileri sayesinde artık mağazaya gitmemize gerek kalmayacak, tüm ürünleri her açıdan incelememiz ve karşılaştırma olanağımız olacak. Mesela elbiseleri üzerimize deneyebilir olacağız.” yorumunu yapıyor.


Kartlarda biriken puanlarla en çok kontör alınıyor.

MasterCard MasterIndex Araştırması’nda yanıtı aranan sorulardan biri de kartta biriken puanların nasıl harcandığıyla ilgili. Bu alanda kontör alımı yüzde 40’la ilk sırada yer alırken, bölgelere göre dağılım incelendiğinde Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ilk sırada kontör tercihinde bulunduğu görülüyor.

:: İnternetten en çok ne alışverişi yapıyorsunuz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternetten En Çok Ne Alınıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten En Çok Ne Alınıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten En Çok Ne Alınıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  2. 2 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  3. 3 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  4. 4 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  5. 5 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  6. 6 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  7. 7 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  8. 8 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  9. 9 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  10. 10 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC