Mavi gıda boyasını tarihe gömecek keşif


21 Nisan 2021 Çarşamba 23:04
ABONE OL
Mavi gıda boyasını tarihe gömecek keşif

Mavi renk gıda boyasına doğal alternatif arayışı, bilim insanlarının lahanada keşfettiği yeni bir mavi pigment ile sona ermiş olabilir. Yeni keşfedilen doğal mavinin gıda boyası olarak kullanılması için yapılan ilk denemeler olumlu sonuç verdi.

Mavi renk pigmentler, bitkiler ve kayalar gibi doğal kaynaklarda nadiren bulunur. İçecekler, şekerler, ilaç tabletleri, kozmetikler ve giysiler dahil çoğu mavi ürün sentetik mavi boyalar kullanılarak oluşturulur. Sentetik boyalar genellikle petrokimyasallardan yapılır ve bu da insan sağlığı ve çevresel etkiler konusunda oldukça endişe vericidir.

Doğal mavi pigment ile doğal gıda boyası

Bilim insanları, onlarca yıldır gıda boyaları için doğal alternatifleri arıyor. Kaliforniya Üniversitesinden bir grup araştırmacı yeni bir çalışma yayımladıPamela Denish ve ekibi, kırmızı lahanada yapay gıda boyası Brilliant Blue FCF veya E133’e benzer bir mavi pigment bulduklarını açıkladı.

Bir tür antosiyanin molekülü olan doğal pigment, kırmızı lahanada sadece küçük miktarda bulunuyor. Araştırmacılar kırmızı lahanada bulunan baskın kırmızı renkli antosiyaninleri maviye çevirmek için bir enzimle işleyecek. Bu sayede daha çok miktarda mavi renk üretilecek.

Mavi gıda boyaları tükettiğimiz birçok yiyecek ve içecekte bulunuyor. Yeni keşifle birlikte zararlı gıda boyalarının yerini doğal mavi pigment alabilir.

Ekip, mavi dondurma, çörek kreması ve şekerli çikolatalar yapmak için yeni mavi türünü kullandı. Doğal mavi boyayla yapılan bu ürünler 30 gün boyunca çevre şartlarında saklanırken mavi rengini de korudu.

Her ne kadar doğal olsa da, bu boya gıdalarda kullanılmadan önce güvenlik açısından test edilecek. Çalışmanın yazarlarından Japonya’daki Nagoya Üniversitesinden Kumi Yoshida, yeni doğal mavi pigmentin sağlık üzerinde olumsuz etkilere sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Yoshida, uzun yıllardır kırmızı lahana tükettiğimiz için bu pigmentin sağlığımıza zararlı olmayacağını düşünüyor. Çünkü lahanayla birlikte zaten bu pigmenti de tüketiyoruz. Yoshida, doğal alternatifin güvenilir olduğunu belirterek, “Kırmızı lahana antosiyaninlerinin beslenmemiz üzerinde çok uzun bir geçmişi var.” dedi.

mavi pigment gıda boyası

Bilim insanları, kırmızı lahanada keşfettikleri mavi pigmentleri özel bileşenlerle çoğaltacak.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mars Wrigley Küresel İnovasyon Merkezinden Rebecca Robbins ise, mavinin doğada bu kadar nadir olmasının nedenini kısaca açıkladı. Robbins, karmaşık moleküler yapıların mavi bir görünüm kazanmak için ışığın doğru dalga boylarını emmesi gerektiğini söyledi.

Yeni mavi pigment güvenilirlik testini de geçerse, özellikle gıda alanında doğal bir alternatif olacak.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Yani boyalı ürün yememek lazım

" Mavi gıda boyasını tarihe gömecek keşif konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mavi gıda boyasını tarihe gömecek keşif ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mavi gıda boyasını tarihe gömecek keşif ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de! Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de!
  2. 2 Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor? Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor?
  3. 3 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  4. 4 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  5. 5 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  6. 6 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  7. 7 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  8. 8 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  9. 9 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  10. 10 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit