Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi


06 Mart 2020 Cuma 19:00
Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi

Yıllardır yapılan araştırmalar ekran ile geçirilen sürenin artmasına bağlı olarak mavi ışık etkisinin olumsuz etkilerinin daha görünür olacağını söylüyor. Gerçekten de bu noktada yazılan birçok makale de uykusuzluk, göz bozuklukları, basit nörolojik bozukluklar gibi yan etkilerinin olduğundan bahsediyor. Deneysel olarak yaklaşılan bir çalışma ile ”mavi ışık etkisinin” tedavi edici bir etkisinin bulunup bulunmadığı araştırıldı.

Mavi ışık etkisi tedavi ediyor ama nasıl?

Arizona Üniversitesindeki araştırmacılar iki gruba ayırdıkları hastaları test etmeye başladılar. Ortalama yaş grubu 26 olan 35 hasta üzerinde yapılan bu çalışma ilginç sonuçları ortaya çıkartıyor.

Test kapsamında ilk gruba mavi ışık ikinci gruba ise sarı ışık verildi. Seçilen hastaların özelliklerine bakıldığında ise yakın zaman içinde beyin sarsıntısı geçirmiş olması, depresyon veya uykusuzluk ile savaşıyor olmasına dikkat edildi. Söz konusu hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımı azaltmak isteyen bilim insanları, mavi ışık verilen hastalarda hastalıklarının yüzde 22 oranında olumlu seyrettiğini gözlemledi.

Altı haftalık süreçte her sabah mavi ışık ve sarı ışığa maruz kalan hastaların son durumları değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda şaşıran bilim insanları, mavi ışık verilen hastaların büyük bir kısmında depresyon ve uykusuzluk gibi bozuklukların etkilerinde azalma, beyin sarsıntısı geçirmiş hastalarda ise olumlu bir seyir keşfettiler.

Çalışmanın yazarlarından olan William D. Killgore;”Bu sonuçlar, mavi ışık tedavisinin sarsıntı için etkili, ilaçsız bir tedavi olabileceğini ve depresyondaki iyileşmelerin hem zihinsel hem de fiziksel sarsıntı belirtilerinde ve dolayısıyla yaşam kalitesinde iyileşmeye neden olabileceğini desteklemektedir.” diyor

Sonuçları açısından oldukça ilginç bir çalışmaya imza atan bilim insanları, ilerleyen yıllarda bazı hastalıkların ilaçsız tedavisinin mümkün olduğunu sadece biraz zaman gerektiğini söylüyorlar.

Çalışmanın özet halini okumak isteyenleri şu bağlantıya alabiliriz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Palavra

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Araştırmayı üniversitedeki yetkin adam yapıyor, haber okumaktan başka vasfı olmayan tip ise “palavra” diyor. Sen daha böyle gelişmeleri anca okursun. Yapabileceğine dair bir ışık yok maalesef…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

sen nerden biliyon kardeşim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Demek ki insanları akıllı telefon sakinleştiriyor yoksa şuan ülkenin allak bullak olması gerekiyordu, yani insanlar ciddi anlamda sakinleşiyor ve aptallaşıyorda olabilir …

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Kesinlikle öyle

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Kısaca insanlar koyuna dönüşüyor sanırım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Yok daha neler bu uzmanlarda çok abartıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Hadiiii şimdide geceleri sarımtırak telefonlar yerine mavimsi ekranlar mı kullanıcaz? 😂😂 Yakında karanlık modda zararlı dicekler vatandaşı aptal ettiler yaa

" Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)