Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi


06 Mart 2020 Cuma 19:00
Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi

Yıllardır yapılan araştırmalar ekran ile geçirilen sürenin artmasına bağlı olarak mavi ışık etkisinin olumsuz etkilerinin daha görünür olacağını söylüyor. Gerçekten de bu noktada yazılan birçok makale de uykusuzluk, göz bozuklukları, basit nörolojik bozukluklar gibi yan etkilerinin olduğundan bahsediyor. Deneysel olarak yaklaşılan bir çalışma ile ”mavi ışık etkisinin” tedavi edici bir etkisinin bulunup bulunmadığı araştırıldı.

Mavi ışık etkisi tedavi ediyor ama nasıl?

Arizona Üniversitesindeki araştırmacılar iki gruba ayırdıkları hastaları test etmeye başladılar. Ortalama yaş grubu 26 olan 35 hasta üzerinde yapılan bu çalışma ilginç sonuçları ortaya çıkartıyor.

Test kapsamında ilk gruba mavi ışık ikinci gruba ise sarı ışık verildi. Seçilen hastaların özelliklerine bakıldığında ise yakın zaman içinde beyin sarsıntısı geçirmiş olması, depresyon veya uykusuzluk ile savaşıyor olmasına dikkat edildi. Söz konusu hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımı azaltmak isteyen bilim insanları, mavi ışık verilen hastalarda hastalıklarının yüzde 22 oranında olumlu seyrettiğini gözlemledi.

Altı haftalık süreçte her sabah mavi ışık ve sarı ışığa maruz kalan hastaların son durumları değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda şaşıran bilim insanları, mavi ışık verilen hastaların büyük bir kısmında depresyon ve uykusuzluk gibi bozuklukların etkilerinde azalma, beyin sarsıntısı geçirmiş hastalarda ise olumlu bir seyir keşfettiler.

Çalışmanın yazarlarından olan William D. Killgore;”Bu sonuçlar, mavi ışık tedavisinin sarsıntı için etkili, ilaçsız bir tedavi olabileceğini ve depresyondaki iyileşmelerin hem zihinsel hem de fiziksel sarsıntı belirtilerinde ve dolayısıyla yaşam kalitesinde iyileşmeye neden olabileceğini desteklemektedir.” diyor

Sonuçları açısından oldukça ilginç bir çalışmaya imza atan bilim insanları, ilerleyen yıllarda bazı hastalıkların ilaçsız tedavisinin mümkün olduğunu sadece biraz zaman gerektiğini söylüyorlar.

Çalışmanın özet halini okumak isteyenleri şu bağlantıya alabiliriz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadiiii şimdide geceleri sarımtırak telefonlar yerine mavimsi ekranlar mı kullanıcaz? 😂😂 Yakında karanlık modda zararlı dicekler vatandaşı aptal ettiler yaa

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yok daha neler bu uzmanlarda çok abartıyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kısaca insanlar koyuna dönüşüyor sanırım

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Demek ki insanları akıllı telefon sakinleştiriyor yoksa şuan ülkenin allak bullak olması gerekiyordu, yani insanlar ciddi anlamda sakinleşiyor ve aptallaşıyorda olabilir …

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kesinlikle öyle

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Palavra

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Araştırmayı üniversitedeki yetkin adam yapıyor, haber okumaktan başka vasfı olmayan tip ise “palavra” diyor. Sen daha böyle gelişmeleri anca okursun. Yapabileceğine dair bir ışık yok maalesef…

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    sen nerden biliyon kardeşim

" Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığın tedavi eden etkisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?