Okunma

Max Payne 3’de Neler Değişti


05 Ekim 2009 Pazartesi 16:00
Max Payne 3’de Neler Değişti

2000’li yıllara hızlıca bir giriş yapan Max Payne üst üste gelen 2 oyunla büyük bir başarı yakalamıştı. Oyun ilk önce Remedy adlı bağımsız bir firma tarafından yapılmıştı. Ekşimiş yüzlü kahramanımız elde ettiği büyük başarı nedeniyle Rockstar tarafından satın alındı.

2003 yılında çıkan serinin ikinci oyununda, Max daha sert bir tipe sahipti. 6 yıl boyunca sevenlerinden ayrı kalan karakter geçtiğimiz yıl vizyona giren Max Payne filmi sayesinde tekrar popüler oldu. Rockstar’da GTA‘dan vakit bulup Max’i üçüncü kez savaştırmaya karar verdi.

Ancak yapımla ilgili ortaya çıkan ilk fotoğraflar hayranların büyük tepkisini çekmişti. Karakter, önceki yapımlardakine hiç benzemiyordu. Bu değişiklik nedeniyle eskisi kadar ilgi görmeyen yapım Game Informer sitesi tarafından ön inceleme yapılan oyun ilginç detaylara sahip. İşte Max Payne’in yaşadığı değişiklikler

 

:: Karakter artık daha yaşlı, kel ve sakallı.

:: Max‘in tüm vücudu yaralarla dolu

:: Polisliği bırakıp, Brezilya‘nın kenar mahallelerinde yaşamaya başlamış.

:: Oyunu türevlerinden ayıran zamanın yavaşlama özelliği de evrim geçirmiş. Bullet Time adı verilen bu özellik kullanıldığında artık zaman yavaşlamayacak. Bunun yerine Max dikkatini toplayıp düşmanları daha kolay vurabilecek. Bullet Time animasyonu oyunun en ilgi çekeceği yanlarından olmuş.


:: Yapımın geçtiği Sao Paulo dünyanın suç oranı en yüksek yerlerinden biri. Halkın yüzde 75’i silah taşıyor.

 

:: Rockstar GTA 4’de yaptığı gibi Sao Paulo’yu da üç boyutlu tarama teknolojisini kullanarak modelledi. Böylece mekan gerçeğiyle birebir özelliklere sahip.

 

:: İlk oyunda Max’in ailesi katledilmişti. İkinci oyunda yeni bir sevgili bulmuştu ancak onunda ömrü fazla olmadı. Üst üste yaşadığı bu olaylar karakterin psikolojisini iyice bozdu. Max eskiden intikam savaşçısıydı şimdi ise hayattan ümidini kesmiş biri.


:: Diğer iki oyunda iyileşmek için kullandığımız ağrı kesiciler (Pain Killer) Max Payne 3’de daha farklı bir hal aldı. Karakter artık ağrı kesicilere bağımlı ve alkolik.

:: Max orta yaşlı ancak bu sizi yanıltmasın, geçen yıllarda kendini vücut çalışmalarına vermiş. Hâla çok çevik ve ayrıca daha kaslı bir vücudu var.


:: Herkes oyun karanlık havasını koruyacak mı diye merak ediyordu. Noir adı verilen siyah beyaz çizgi romanlar yine yapımda bulunacak. Ama diğer Max Payne‘lerde ki yağmurlu ve boğuk ortamlar serinin üçüncüsünde bulunmuyor. Yapımcılar bunun yerine daha karanlık bir hikayeyle açığı kapatıyorlar.

:: Serinin diğer oyunlarında sokaklarda ve gökdelenlerde çatışmaya girdik. Ancak şimdi, savaş alanı gece kondu mahalleleri. Max, çatılarda dolaşıp düşmanla savaşa bilecek. Oyunun çatışma sisteminde değişiklikler var.


:: En büyük değişiklik Gears of War‘la büyük beğeni toplayan siper alma sisteminin bu yapımda da kullanılması. Karakterimiz artık, kurşunlara göğsünü siper etmek yerine, duvarların arkasına saklanacak. Gizlenerek düşmanlarını öldürmeye çalışacak. Anlaşılan Max‘e yaşlılık yaramadı, artık eskisi kadar deli fişek değil.

:: Max Payne 3 eskisi kadar başarılı olacak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Max Payne 3’de Neler Değişti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sadece saopulo oyuna monotnluk katar. umarım eskisi gibi oranında değişik iklim ve ortamları vardır.şahsen kenar mahalleli oyunları pek sevmem

 2. SDN Okuru dedi ki:

  HADI YETER BU KADAR BEKLEDIGIMIZ BU OYUNU CIKACAKSA CIKSIN ARTIK BU OYUN

 3. Furkan Yayla dedi ki:

  max abimiz baya değişmöiş yaşlanmış ama geçen yıllarda benim pcde yaşlandı kesinlikle kaldırmaz benim bilgisayar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Max Payne demek karanlık demek, gasvet demek… Ben max payne hastasıyımdır. Bu oyunu dört gözle beklemiştim. Ancak okuduklarıma göre özünden epeyce kopmuş gibi…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi anlatmışşın

 6. SDN Okuru dedi ki:

  oyunun ruhunu öldürmüşler…

" Max Payne 3’de Neler Değişti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Max Payne 3’de Neler Değişti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Max Payne 3’de Neler Değişti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "