McDonald’s yapay zeka dönemini başlatıyor


11 Eylül 2019 Çarşamba 19:06
McDonald’s yapay zeka dönemini başlatıyor

Dünyaca ünlü fastfood zinciri McDonald’s teknolojiye ayak uydurarak sipariş vermeyi kolaylaştırmayı hedefliyor. Tahmin edilebileceği gibi sipariş sürecini kolaylaştırmak için yapay zekanın gücünden yararlanılacak.

Yapay zeka konusunda Apprente ile birlikte çalışan McDonald’s, çok dilli sohbet ile müşterilerin siparişlerini doğru şekilde tanımlayarak en iyi hizmeti sunmayı hedefliyor. Detaylara geçmeden önce Apprente‘nin 2017 yılında kurulan, yapay zeka ve doğal dil işlemeye odaklanan bir şirket olduğunu belirtmeliyiz.

McDonald’s yapay zekayı siparişlere entegre ediyor

Bu yılın başlarında da Dynamic Yield satın alınmıştı. Bu şirketin algoritması elektronik menü kartlarıyla denenen karar teknolojisine adapta edildi. Böylelikle kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunuluyor.

Daha kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyiminden kasıt, menüde yer alan ürünlerin çeşitli faktörlere göre değişmesi. Sabahtan öğlene kadar sunulan kahvaltı menüsü öğleden sonra sunulmuyor, örneğin bu sayede müşteri hangi siparişi verebileceğini görebiliyor.

Bu deneyime ek olarak büyük boy sipariş verilen ürünlerin fiyatları ve boyları da bu teknoloji içinde yer alacak. Bununla beraber sıcak havalarda soğuk içeceklere odaklanabilen teknoloji, yukarıda da söylediğimiz gibi sabahları kahvaltıları gösterebilir.

Mobil tarafta da adımlar atılıyor

Bahsettiğimiz teknoloji dinamik verim teknolojisi olarak adlandırılıyor ve ABD’de bulunan 8 binden fazla McDonald’s restoranında halihazırda kullanılıyor ve yıl sonuna kadar neredeyse tüm restoranlara yayılması planlanıyor.

McDonald’s elbette bu kadar ile kalmıyor ve son zamanlarda mobil kullanımların da artmasıyla mobil uygulama satıcısı Plexure‘e yatırım yaptı. Bu sayede mobil tarafta da kendisini geliştirmek isteyen fastfood zinciri, teknolojisinin ilerleyen hızlı atılımlarına ayak uyduruyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “McDonald’s yapay zeka dönemini başlatıyor”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Fast food yasaklanmalı

  2. Anonim dedi ki:

    Yemeyin yedirmeyin uzak durun

  3. Anonim dedi ki:

    Bunun için yapay zeka mı gerekiyormuş?

" McDonald’s yapay zeka dönemini başlatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere McDonald’s yapay zeka dönemini başlatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda McDonald’s yapay zeka dönemini başlatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "