Okunma

MediaTek ve ZTE’den 5G teknolojisi için önemli adım!


02 Mart 2018 Cuma 16:30
MediaTek ve ZTE’den 5G teknolojisi için önemli adım!

Birçok ülke önümüzdeki yıl 5G teknolojisine geçiş yapabilmek için hazırlıklarına aralıksız devam ediliyor. Özellikle GSM operatörleri tarafında ciddi bir altyapı çalışması yürütülürken, Qualcomm ve MediaTek gibi şirketler ise mobil cihazları 5G modemler ile buluşturmak için yeni yongalar geliştiriyorlar.

Bu kapsamda günümüzde mobil işlemci üreticisi denildiğinde akla gelen ilk markalardan MediaTek, MWC 2018’de NB-IoT R14 teknoloji spesifikasyonu için küresel bilişim endüstrindeki ilk ticari uygulama sertifikasyonunu duyurdu.

MWC 2018 özel kategorimiz ve tüm MWC 2018 haberlerini görmek için buraya tıklayınız

MediaTek 5G ile Nesnelerin İnterneti Çağına Odaklanacak!

MediaTek bu teknolojiyi kullanarak gerçekleştirdiği yüksek hız testini başarıyla tamamladı. NB-IoT R14 Cat-NB2 spesifikasyonu için Çin’in dev teknoloji kuruluşlarından ZTE ile işbirliğine gidildi. Gerçekleştirilen yüksek hız testlerinde 150 / 100kbps veri yükleme ve indirme oranlarına ulaşıldı.

MediaTek 5G

Bu oranlar teknolojinin bir önceki spesifikasyonu olan R13’te 60 / 21 kbps seviyesindeydi. Bu teknoloji sayesinde kablosuz cihaz yazılım güncelleme (FOTA) ve mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla sesli konuşma gibi minimum gecikme süresiyle yüksek veri aktarımı gerektiren uygulamalar sorunsuz hale getirilecek.

NB-IoT’nin, Nesnelerin İnterneti çağının en önemli teknolojilerinden birisi olduğunu belirten MediaTek Başkan Yardımcısı ve Ev Ürünleri Grubu Genel Müdürü Jerry Yu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Teknoloji ve ekosistemin ilk gelişimini tamamlanmasıyla, 2018 yılında NB-IoT için ticari aşamaya geçilecek; farklı uygulamalar için hazır ürünler sunulacak.

MediaTek, spesifikasyona uygun MT2625 ve MT2621 işlemci setleri ve China Mobile işbirliğinde geliştirdiğimiz, endüstrimizin en küçük boyutlu NB-IoT modülü gibi somut adımlarla, bu alanda öncülüğünü kanıtlamış durumdadır.

:: Sizce, MediaTek 5G çalışmaları ile rakiplerini zor durumda bırakabilir mi?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" MediaTek ve ZTE’den 5G teknolojisi için önemli adım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere MediaTek ve ZTE’den 5G teknolojisi için önemli adım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda MediaTek ve ZTE’den 5G teknolojisi için önemli adım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "