Okunma

Megaupload Tehlikeli Sularda


01 Haziran 2015 Pazartesi 15:30
Megaupload Tehlikeli Sularda

Dosya paylaşım mecrası, sektörün belki de en güçlü ismi Megaupload bildiğiniz gibi yaklaşık 3 yıl önce ABD hükümetinin kontrolü altına girmiş ve FBI’ın siber güvenlik kolu tarafından ele geçirilmişti. Yasa dışı paylaşımlar, telif hakları ihlali gibi gerekçeler ile kapatılan platformun sahibi Kim DotCom ise birden fazla kez tutuklanma ile karşı karşıya kalmış ve mahkemelere çıkmıştı.

Megaupload siber suçluların oldu

Bu süreçte Megaupload.com ve Megavideo.com adresleri ABD hükümetinin kontrolünde “suç takibi” amacı ile görevini yerine getirmeksizin yoluna devam etti. Kısa bir süre önce ise Megaupload sitesine giren kullanıcılar bir dolandırıcılık vakası ile karşılaştı. Megavideo adresi de dahil olmak üzere birden fazla kötü niyetli reklam ve dolandırıcılık mecralarına yönlendiren linkler ziyaretçileri karşıladı.

Sahte bir BBC makalesine de yönlendiren sayfa, kullanıcılara 1 sterline iPhone 6 vaat ediyor!

Gerekçe ise dikkatsizlik!

Tüm bu gelişmelerin sebebi ise ABD Adalet Bakanlığı’nın kullandığı nameserver’ın (domain name server) haklarının yenilenmemiş olması. Bunu fırsat bilen siber suçlular adresleri ele geçirdi ve yeni kurbanlarını aramaya başladılar.

Bu süreçte ise durumu kontrol altına alması gereken FBI Siber Güvenlik Birimi neredeyse her şeyden habersiz olarak görevlerine devam ettiler!

Yetkililer nameserver’ların yenilendiğini ve durumun kontrol altına alındığını söylese de, sayısız kişinin Megaupload üzerinden kurban durumuna düştüğü ortaya çıktı.

:: FBI’ın hatası hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Megaupload Tehlikeli Sularda”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  megaupload deðilde senin kapatýlman gerek… @TheFame

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Abd'nin elinin değdiği her yerin kaderi bu.

 3. TheFame dedi ki:

  Yavaþ yavaþ kapanmasý gereken sitelerdendi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  milletin malına el koyarsan allah da belasını verir.
  inş kimsenin malına el koymaz hiçbir devlet ve türkiyede de olmaz böyle şeyler

" Megaupload Tehlikeli Sularda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Megaupload Tehlikeli Sularda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Megaupload Tehlikeli Sularda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "