Kedilerin dilinden anlayan uygulama geliştirildi


19 Kasım 2020 Perşembe 14:00
Kedilerin dilinden anlayan uygulama geliştirildi

Eski bir Amazon Alexa mühendisi, MeowTalks adını verdiği bir uygulama geliştirdi. Uygulama kedilerin miyavlamasını kaydederek altındaki anlamı belirlemeye çalışıyor. Öte yandan kullanıcılar da çeviriye benzer sesleri etiketleyerek bir çeşit veritabanı oluşturmaya yardımcı oluyor.

MeowTalks kedinizin ne istediğini size söylüyor

Yapılan araştırmalar kedilerin sahiplerinin aksine ortak bir dili paylaşmadığını gösteriyor. Bu nedenle genel bir veritabanından ziyade, her bir kullanıcı için uygulamanın çevirisi farklılık gösteriyor. Bu da uygulama için geliştirilen yapay zeka ve makine öğrenimi yazılımının, sesleri kaydedip etiketleyerek her bir kedinin sesini daha iyi anlayabilmesiyle mümkün oluyor. Şu anlık uygulamanın dağarcığında ‘Beni rahat bırak, Kızgınım, Besle’ gibi 13 farklı kelime bulunuyor.

MeowTalks kedinizin ne dediğini size söylüyor

Uygulamanın geliştiricisi ve Akvelon’da grup teknik program yöneticisi olan Javier Sanchez, düzenlediği bir web seminerinde nihai amacın ise akıllı bir tasma geliştirmek olduğunu ifade etti. Böylelikle kedinin sesi akıllı tasma ile anında çevrilecek. Böylelikle de sahibi ne istediğini anlamış olacak. Sanchez, “Şu anda bunun özellikle önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü tüm pandemiden dolayı kendini kedileriyle eve kapatmış insanlar var. Bu, onların kedileriyle iletişim kurmalarını veya en azından kedilerinin niyetini anlamalarını sağlayacak” diyerek uygulamanın öneminin altını çizdi. 

Hala geliştirmenin başlarında olduğu için hataların mevcut olduğu uygulamaya hem Google Play Store’da hem de Apple App Store’da ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Kedilerin dilinden anlayan uygulama geliştirildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yavru kedi insan görünce kaçar, zamanla annesinden insan görünce acılı bir miyav sesi çıkarmasını öğrenir. yani kedicikler yemek kapmak için rol yaparlar.
  doğal ortamında gizlice görüntü ve ses kaydı yapılırsa belki bir anlam çıkarılabilir. ama kedi farkındaysa doğal davranamaz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  uygulama linki paylaşır mısınız o isimde benzer uygulamalar var storeda

" Kedilerin dilinden anlayan uygulama geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kedilerin dilinden anlayan uygulama geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kedilerin dilinden anlayan uygulama geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!