Okunma

Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor!


18 Ekim 2017 Çarşamba 19:00
Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor!

Mercedes, hava yastığının kasıtsız açılması ile sonuçlanan potansiyel bir problemi ele almak adına 1 milyondan fazla aracını geri çağırıyor.

Mercedes’in çağrısı birçok ülkeyi kapsıyor

Şirketin resmi kaynakları, bu güvenlik geri çağrımının ABD‘de 495,000, Britanya‘da 400,000, Kanada‘da 76,000 ve Almanya‘da da birkaç bin aracı kapsadığını açıkladılar. Alman otomobil üreticisi, bu kapsamın dünya çapındaki toplam rakamını henüz açıklamış değil.

Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre; bozuk bir clockspring‘e ve direksiyon bileşenlerinin hatalı şekilde topraklanmasına bağlı olarak gelişen bir elektrostatik boşalma, geri çağrıma tabi tutulan araçların sürücü tarafındaki ön hava yastığının kasıtsız olarak açılmasına neden olabiliyor.

mercedes cla

Bu sorunun giderilmesi amacıyla, bayilerin araçların direksiyon bileşenlerine yeni bir topraklama kurulumu yapacağı açıklandı.

ABD’de mukîm bir Mercedes sözcüsü, bu hava yastığı problemi nedeniyle “sürücülerin küçük zedelenmeler veya çürüklere maruz kaldıkları” birçok durumun yaşandığını söyledi.

Hava yastığı problemine bağlı olarak ölümle sonuçlanan herhangi bir olay rapor edilmiş değil. Ayrıca problemin Takata hava yastığı inflatörleri için dünya çapında gerçekleştirilen geri çağrımla alakası olmadığını da belirtmekte fayda var.

Mercedes’in gerçekleştirdiği bu geri çağrım; 2012-2018 model yıllarına sahip A, B, C, E, CLA, GLA ve GLC sınıfı modelleri kapsamakta.
yazarAhmet Tezcan

Hâlihazırda İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gören ve 2014 yılından bu yana motosiklet ve motorsporları ile alakalı çeşitli web sitelerinde editörlük yapan Ahmet, kariyerine SDN'in otomobil alanındaki haber akışını sağlayarak devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor!”

  1. Mahmut Can dedi ki:

    tam gene mi Takata diyecektim… onun olmadığını belirtmeniz iyi olmuş.

" Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mercedes 1 milyon aracını geri çağırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "