Mercedes’ten akıllı telefon gibi ön konsol


07 Ocak 2021 Perşembe 22:00
Mercedes’ten akıllı telefon gibi ön konsol

Teknoloji dünyası nefesini tutmuş online olarak gerçekleşecek CES 2021’i beklerken, Mercedes hiç beklenmeyen yeni bir inavosyonla karşımıza çıktı. Bu yeni ön konsol Hyperscreen, alıştığımız otomobil deneyimini de kökünden değiştirecek gibi görünüyor. Peki ama elektrikli otomobil modelleri için geliştirilen bu akıllı ön konsol, nasıl özelliklere sahip?

Mercedes Hyperscreen ve akıllı telefonları kıskandıracak özellikleri

Mercedes tarafından, elektrikli otomobil modelleri için geliştirilen bu yeni ön konsol, yol bilgisayarı ya da eğlence sistemi içermekten çok daha fazlasını yapıyor.

Mercedes-Benz AG yöneticisi Sajjad Khan tarafından bir lansmanla tanıtılan Hyperscreen ile akıllı otomobil çağı için de önemli bir adım atılmış olabilir. Tam anlamıyla ön konsoldan daha fazla alanı kaplayan bu dijital panel, 56 inçlik ve tamamen dokunmatik OLED bir ekrandan oluşuyor.

mercedes elektrikli otomobil, akıllı ön konsol, hyperscreen

Hyperscreen, aynı zamanda sekiz çekirdekli işlemci ve 24 GB boyutunda dev bir RAM ile karşımıza çıkıyor. Bu geniş konsolun ısınmasını engellemek adına iki adet büyük fan, sağ ve sol kenarlara yerleştirilmiş.

Tüm konsolu kaplayan, bu kadar büyük ve parlak bir OLED ekran, çizilmelere dayanıklı olarak alüminyum silikattan yapılma özel bir kaplamaya sahip. Corning Gorilla Glass tarafından korunan bu ekran, titreşim yoluyla çalışan dokunmatik bir teknolojiye sahip.

Hyperscreen ve yapay zekalı arayüzü

Siyah bir zeminle gelen bu OLED ekranlı akıllı ön konsol, Mercedes tarafından geliştirilen ve yapay zekaya sahip MBUX arayüzüne sahip.

Bu akıllı arayüz sayesinde Hyperscreen, sürücüsünü tanıyarak, dokunmasına ihtiyaç bile kalmadan alışkanlıklarına göre seçimleri karşısına çıkarabilecek.

mercedes elektrikli otomobil, akıllı ön konsol, hyperscreen

Yol bilgisayarı için de büyük bir yer ayrılan panelde, şöförün yanında yer alan yolcu için de araç ısısı ve ön yolcunun kendisi için müzik v.b. seçimler yapmasını sağlayan bir menü sunacak. Önde yolcu olmadığı zaman ise, panelin bu kısmında özel bir animasyon yer alacak.

Sajjad Khan, Hyperscreen için geliştirilen MBUX aratüzünün, sürücünün panele bir süre sonra dokunmasına gerek kalmayacak kadar iyi bir yapay zekaya sahip olduğunu iddia ediyor.

Mercedes tarafından bu özelliğe “sıfır katman” ismi takılmış. Bu arada bu akıllı ön konsol, isteğe bağlı olarak Mercedes elektrikli otomobil modellerine eklenecek.

mercedes elektrikli otomobil, akıllı ön konsol, hyperscreen

Bu arada bu akıllı gösterge paneli, elektrikli otomobil enerjisinin ne kadar harcandığının kontrolü ve geri kazanımı için özel bir EV (Elektrikli araç) ekran moduna sahip.

Mercedes’in 2021 yılı içinde sedan bir elektrikli otomobil tanıtacağı düşünülüyor. Şirket tarafından kısaca EQS olarak adlandırılan modellerde, bu akıllı panelin de yer alması bekleniyor.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

araçların menzili emsallerinin altında olacak galiba anlaşılan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Yıldız yine zirvede, ve tek başına.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Alamayacağımız gerçeği

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 gün önce

Bile me dim

" Mercedes’ten akıllı telefon gibi ön konsol konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mercedes’ten akıllı telefon gibi ön konsol ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mercedes’ten akıllı telefon gibi ön konsol ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)