Okunma

Mercedes ve Nvidia’dan yapay zeka ortaklığı!


07 Ocak 2017 Cumartesi 08:00
Mercedes ve Nvidia’dan yapay zeka ortaklığı!

Yapay zeka teknolojisi günümüzde kişisel içerik önerileri sunan cihazlardan, otomobil gibi üst seviye araçlara geçiş yapmaya başladı. 

Otomobil sektörünün öncü isimlerinden birisi olan ve neredeyse ürettiği tüm araçlarıyla dikkat çekmeyi başaran Mercedes’in, yapay zekaya sahip otomobiller için uzun süredir bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.

Nvidia CEO’su ve kurucularından Jen-Hsun Huang, CES 2017 kapsamında düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, yapay zeka teknolojisine sahip olan bir aracın üretilmesi için Mercedes ile ortaklaşa çalıştıklarını açıkladı.

İki firma ortaklaşa çalışacak bir ekip oluşturdu!

İki firma arasında ortaklık çalışmalarının üç yıl öncesine dayandığını ifade eden Huang, Mercedes-Benz ve Nvidia tarafından kurulan bir ekibin araçlarda kullanılacak olan yapay zeka teknolojisine odaklanacağını belirtiyor.

17-01/07/nvidia_mb-980x420-1.jpg

Yapay zeka ile birlikte otomobillerin devrimsel yeniliklere kavuşacağını belirten Jen-Hsun, üç yıl boyunca harcanan yoğun mesainin ardından ortaya çıkacak olan ürün için çalışmaların bu yıl başlayacağını açıkladı.

:: Sizce, yapay zeka ile birlikte otomobiller nasıl bir hal alacak?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Mercedes ve Nvidia’dan yapay zeka ortaklığı!” üzerine 3 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şuanda otonom otomobil teknolojilerinin ihtiyaç duyduğu işlemci piyasasında nvidia açık ara lider konumda.

  Diğer firmalar özellikle İntel, nvidia'nın bu hızlı yükselişinin farkındalar, birkaç seneye çok daha değerli bir şirket olacak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ön cama ekran kartı yapacaklar heralde. Bir bunlar kalmıştı yapay zeka demeyen.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence ikisi bir araba yaparlarsa yanına hediye olarak gtx 1080 versinler güzel olur

Yorum yazın

Geri bildirim