Okunma

Merhaba Zettabyte


14 Mart 2008 Cuma 22:00
Merhaba Zettabyte
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sabit disk kapasitelerinin de boyutu artıyor. 5 yıl önce Terabyte terimi çoğu kişiye bir anlam ifade etmezken, çok yakın gelecekte kişisel bilgisayarların sabit diskleri bu birimle ölçülmeye başlayacak (Kendisini tanımayanlar için: 1 Terabyte = 1.000 GB).

Şimdi ise, içinde bulunduğumuz zaman için gereksiz, fakat 2011 yılında öyle veya böyle ihtiyaç duyabileceğiniz bir terimle sizi tanıştırmak istiyoruz: Zettabyte. Tahminlere göre, 2011 yılında dünya üzerindeki bilgisayarlarda depolanan veri toplamı 1,8 Zettabyte (tümevarım yöntemiyle düşündüğümüzde ZB olarak kısaltılacaktır) boyutlarında olacak.

Kalem Çıkarın, Kağıt Çıkarın, Sözlü Var!

Terabyte‘ın 1.000 Gigabyte olduğunu az önce belirtmiştik. Buradan Zettabyte’a uzanan merdiven ise şu şekilde: 1.000 Terabyte veri, 1 Petabyte‘a eşit oluyor. 1.000 Petabyte ise 1 Exabyte ediyor. Nihayet 1.000 Exabyte da 1 Zettabyte veriye denk geliyor. Başa dönecek olursak, 1 Zettabyte tam 1 milyar Terabyte (rakamla 1.000.000.000) veri anlamına geliyor. Bu kadar matematiksel terimin ardından Gigabyte cinsinden hesaplamasını da size ödev olarak bırakıyoruz.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Merhaba Zettabyte”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye için herhalde 2111 olur gibime geliyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ZB’nin bir üstü Yottabayt yani YB.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  HDD lerin çalışmaları beni herzaman büyüleyecek

 4. SDN Okuru dedi ki:

  😀 Geleceğin en önemli mesleklerinden biri haline gelecektir veri yönetimi. şu hale bak matrix e dönüyoruz iyice. sanallaştırma uygulamaları , sinirbilim araştırmalarının da sayesinde bakalım nerelere ulaşacak. durmak yok…
  Bu arada 1.000.000.000.000.000.000.000 byte
  bu başka nasıl okunur ki *****

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kalem, kağıtla sözlü mü olur paşam 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  o kadar da büyük değilmiş zaten sadece youtube’daki videolar bile kaç bin terabytedır

" Merhaba Zettabyte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Merhaba Zettabyte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Merhaba Zettabyte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "