Okunma

Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!


08 Mayıs 2016 Pazar 17:00
Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!

Yarın yani 9 Mayıs 2016 tarihinde oldukça nadir görülen bir olay ile karşılaşacağız. 100 yılda sadece 12 – 13 defa gerçekleşen bu olay ise alışkın olduğumuz üzere Güneş ya da Ay tutulması değil. Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçmesi.

Merkür, yarın Dünya ile Güneş arasından geçecek!

NASA tarafından açıklanan verilere göre oldukça nadir görülen bir olay olan bu solar seyahat, en son 2006 yılında gerçekleşmişti.

NASA bu önemli etkinliği izlemek isteyenler için gerçekleşme saatlerini de açıkladı. Türkiye saati ile 9 Mayıs 14:15’te başlayacak olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasındaki seyahati yaklaşık olarak 7 buçuk saat sürecek.

Dünya üzerinden bakıldığında Güneş üzerinde siyah bir nokta gibi görülecek olan Merkür’ü tam olarak görebilmek içinse bir teleskopa ya da özel yapım bir dürbüne ihtiyaç duyulacak.

Ayrıca yarın gerçekleşecek tutulma nedeniyle Güneş’e çıplak gözle bakmanız ciddi göz problemlerine sebep olabilir. Hatta kullandığımız güneş gözlükleri bile bu noktada zayıf kalabilir.

Dolayısıyla söz konusu tutulmayı izlemek için bir dürbününüz ya da teleskobunuz yoksa NASA tarafından yapılacak olan canlı yayınları, sosyal medya gönderilerini veya fotoğrafları takip etmenizi öneriyoruz.

Merkür’ün bir sonraki yolculuğunun ise 3 yıl sonra yani 2019 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha sonra uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek olay için işaret edilen tarih ise 2032 yılı.

:: Merkür’ün Dünya ile Güneş arasındaki yolculuğunu takip edecek misiniz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim için önemi yok..zaten akıp gidiyor herşey donmuyoruz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tüyü bitmemiş Merkür halkı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nadir görülen olaylar da sık sık görülmeye başladı!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Uzun Gözlüklerimi taksam yeter.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  banane nerden isterse geçsin ama türkiye üzerinden geçmesin reco teyo erdo vergisi alırlar merkürden

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Merkür'ü en iyi biz biliriz !

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlısi bakalım…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlısi bakalım…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  dan. dan. iterpre. ase

 10. SDN Okuru dedi ki:

  100 yılda 12-13 defa nedir ya 8-9 senede bir geçiyo yani pek de nadir denemez

" Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "