Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak


03 Mart 2020 Salı 08:00
Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak

Facebook Messenger yenilikleri sayesinde daha işlevsel hale geliyor. Uzun zamandır kullanımda olan uygulama, kullanıcıların SMS gönderip almasını da sağlıyordu. Facebook Messenger özellikleri geliştirilerek daha çok kişiye hitap eder hale getirilecek.

Facebook Messenger iOS ve Android cihazlarda 2 milyardan fazla indirme sayısına sahip. Bu nedenle firma uygulamanın daha çok kullanılması için yeni özellikleri getiriyor. Facebook, Messenger ile birlikte WhatsApp ve Instagram’ın sahibi olarak biliniyor.

Facebook Messenger yenilikleri sevindirecek

Facebook, Messenger için getirilen özellikler için bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre uygulama artık daha kullanışlı hale geldi. Halihazırda Facebook üzerinden insanları ve kuruluşları birbirine bağlayan firma, SMS özelliğini de dileyen kullanıcılara sunuyor. SMS’ler sadece uygulama üzerinden görüntüleniyor. İnternet sitesine taşınmıyor.messenger yenilikleri

Messenger halihazırda sesli ve görüntülü arama, GIF gönderme, konum paylaşma vb. özelliklere sahip. Facebook, her yeni özellik eklemesinde uygulamanın daha da karmaşık hale geldiğini söyleyerek, yenilik yapmanın gerektiğini belirtti. Bu nedenle de uygulamanın yazılımında sadeleştirme ve arayüzde iyileştirmeler yapıldı.

Mesajlaşma uygulamaları üzerinde araştırma yapan firma, kullanıcıların en çok hıza dikkat ettiğini belirledi. Uygulamanın açılışı sırasında hızlı olmak, yavaş kalmamak kullanıcıların tercihinde rol aldığı ortaya çıktı.

facebook messenger yenilikleri

“LiteSpeed” ismi verilen projeyle uygulamayı daha hızlı ve sade hale getiren Facebook, iOS cihazlar başta olmak üzere yenilenmiş uygulamanın kullanıma alınacağını belirtti. İlerleyen günlerde uygulama desteklenen her iOS cihazla buluşacak.

Yeni Facebook Messenger özellikleri

Firma uygulamanın yeni özelliklerini 3 başlıkta anlattı. Bunların ilki “Daha hızlı” oldu. Uygulama artık daha hızlı çalışacak ve WhatsApp gibi akıcı bir kullanım sağlayacak. Facebook, uygulamanın gün içinde birçok kez açılacağını öngörerek bu konuya daha fazla önem verdi.

İkinci öne çıkan özellikse “Daha küçük” oldu. Facebook, uygulamanın yazılım kısmında yaptığı düzenlemelerle uygulamanın boyutunu küçülttü. Böylelikle uygulama daha az yer kaplıyor ve özellikleri kararlı çalışabiliyor. Boyut küçük olduğunda da uygulamaya küçük boyutlu güncellemeler getiriliyor.

messenger yenilikleri

Üçüncü ve son özellik ise “Daha basit” oldu. Firma bu konuya da özel ilgi gösterdi. Çünkü daha önceden uygulamanın sahip olduğu karmaşık tasarım ve özelliklerin birbiri içinde olması, kullanımı engelliyordu. Özellikleri iyi bir şekilde uygulama içinde konumlandırdığını belirten Facebook, mühendislerin de daha sade çalışma yürütebileceğini belirtti.

Açıklamanın sonunda 1 milyardan fazla iOS cihazda Messenger kurulu olduğu ve değişiklik yapmanın kolay olmadığı belirtildi. Uygulamanın arka tarafında bulunan kodların da yüzde 84 oranında azaltılarak, 1.7 milyon satırdan 360.000 satıra düşürüldüğü açıklandı. Daha az sayıdaki kod satırının uygulamayı rahatlatacağını belirten Facebook, kullanıcıların gizliliğinin de “LiteSpeed” ile sağlanacağı bildirdi.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende yeni tasarım görünüyor. Çok basit ve gereksiz olan her şey kaldırılmış. Hız konusu ve basitliği gerçekten muhteşem olmuş.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Telegram her konuda yetiyor. Şimdilik sadece görüntülü görüşmesi eksik.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Hız ve güvenlik şart bu yüzden telegram messenger kullanıyorum bulut sistemli olması harika ayrıca.

" Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!