Metali buharlaştıracak kadar sıcak gezegen


29 Nisan 2021 Perşembe 16:55
ABONE OL
Metali buharlaştıracak kadar sıcak gezegen

Bilim insanları, metali bile eritip buhar edebilecek sıcaklıkta bir gezegen keşfetti. TOI-1431b veya MASCARA-5b olarak isimlendirilen gezegen, 2 bin 700 santigrat derece sıcaklıklara ulaşıyor. TOI-1431b, Dünya’dan 490 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Bir metal ortalama olarak 2 bin santigrat derecenin altında sıvıya dönüşür. Tam olarak açıklamak gerekirse titanyum bin 670, platin bin 770 ve paslanmaz çelik ise bin 375 ila bin 530 santigrat derecede erir. Araştırmacıların keşfettiği TOI-1431b ise metalleri kolaylıkla buharlaştırmak için yeterli olan 2 bin 700 santigrat dereceye ulaşıyor. Ancak TOI-1431b, yine de yüzey sıcaklığı 5 bin 505 santigrat derece olarak ölçülen Güneş’i geçemiyor.

Ölçülen en yüksek ikinci sıcaklık 

NASA’nın Öte Gezegen Araştırma Uydusu ilk olarak TOI-1431b’yi 2019’un sonlarında olası bir gezegen olarak kaydetmişti. Güney Queensland Üniversitesi Astrofizik Merkezindeki araştırmacılar, keşfi yapan küresel ekibe liderlik etti. TOI-1431b’nin konumu Dünya’dan yaklaşık 490 ışık yılı uzaklıkta. Gündüz sıcaklıkları 2 bin 700 santigrat dereceye ulaşıyor. 2 bin 300 santigrat derece olan gece sıcaklığı ise şimdiye kadar ölçülen ikinci en yüksek sıcaklık olarak kayda geçti.

çok sıcak bir gezegen keşfedildi

TOI-1431b, hiçbir canlının yaşayamayacağı sıcaklıkta.

Astrofizikçi Dr. Brett Addison TOI-1431b’yi, “cehennem gibi bir dünya” olarak tanımladı. Addison, “Atmosferinde hiçbir canlı hayatta kalamaz.” diye ekledi. Dr. Addison, Kanarya Adaları’ndaki Yıldız Gözlem Ağı Grubu teleskopu ile birkaç ay boyunca toplanan takip gözlemlerinin gezegenin varlığını doğruladığını söyledi.

Gaz gezegeninin yörüngesi de ters

Bilim insanları gezegen hakkında bilgiler verdi. TOI-1431b, gazdan oluşuyor ve bu nedenle Güneş sistemindeki karasal gezegenler gibi katı bir yüzeye sahip değil. Güneş sistemimizin dışındaki TOI-1431b, Jüpiter’in yaklaşık bir buçuk katı büyüklüğünde. TOI-1431b, yaklaşık olarak iki günde bir ise çok sıcak bir yıldızın etrafında dönüyor.

metali buharlaştıracak kadar sıcak gezegen

TOI-1431b’nin çizimi. (Fotoğraf: Güney Queensland Üniversitesi)

Gezegeni farklı kılan bir özelliği de yörüngesinin ters olması. Dr. Addison, “Güneş Sistemine bakarsanız, tüm gezegenler yörüngede Güneş’in döndüğü yönde döner. Hepsi de aynı düzlemde yer alır. Bu yeni gezegenin yörüngesi o kadar eğimli ki aslında ev sahibi yıldızının dönüş yönünün tersine hareket ediyor.” dedi.

Bu gezegende hiçbir canlı yaşayamaz 

TOI-1431b, araştırmacılar tarafından MASCARA-5b olarak da adlandırılıyor. Ancak Dr. Addison bu ismin makyajla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. MASCARA-5b ismi Multi-site All Sky Camera‘nın kısaltması. Bu ad, TOI-1431b’yi bulan incelemeye dayanıyor.

çok sıcak bir gezegen keşfedildi

Dr. Brett Addison, ekibe liderlik etti. (Fotoğraf: Güney Queensland Üniversitesi)

Araştırmacılar, TOI-1431b’yi insanların ayak basamayacağı bir yer olarak belirtti. Dayanılmaz sıcaklıkların yanı sıra gaz bileşimi de bir yüzeyden yoksun olduğunu gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesinden astrofizikçi Dr. Stephen Kane, araştırmanın önemini açıkladı. Dr. Kane, “Bu tür keşifler bize gezegen sistemlerinin çeşitliliği ve ne tür mimarilerin var olabileceği hakkında çok şey öğretiyor. Bu dev gezegenin yıldızına yakın olması için hareket etmiş olması gerekiyor.” şeklinde ifade etti.
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
deniz
deniz
17 gün önce

yaşayıp yaşayamayacağını Rabbim bilir. 🙂

Kenan Komutan
Kenan Komutan
17 gün önce

Evren de bir tek elektronun bile boşa yaratılmadığını düşünürsek böyle bir gezegenin bir amacı vardır. Bilim insanları bunu da ileride çözecektir.

" Metali buharlaştıracak kadar sıcak gezegen konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Metali buharlaştıracak kadar sıcak gezegen ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Metali buharlaştıracak kadar sıcak gezegen ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!