Okunma

Metro İstasyonları Cebinizde!


13 Haziran 2009 Cumartesi 08:15
Metro İstasyonları Cebinizde!

Çok yaygın olmasa da metrolar günde yüz binlerce kişiye ulaşım imkanı tanıyor. Konumunuz gereği metroları sıklıkla kullanıyorsanız yahut seyahatiniz esnasında metro kullanmak zorunda kalacaksanız, bir rehber olarak Métro uygulamasını incelemenizde fayda var.


Seçtiğiniz seferin güzergahı ayrı ayrı gösteriliyor.

Métro uygulaması, adından da anlaşılacağı üzere, dünyadaki seçkin şehirlerin metroları hakkındaki detayları akıllı telefonunuza getiriyor. Ülkemizden İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illeri ayrıntılarıyla yer alıyor.

Desteklenen Cihazlar

Uygulama bir arama fonksiyonu ile birlikte geliyor. Kalkış yeri, varış yeri ve hareket saati ayrıntılarını girerek metro kullanıp kullanamayacağınızı görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, seçtiğiniz şehir için, gezilebilecek mekan önerileri ve kullanabileceğiniz metrolar ile hatların güzergahları ayrı ayrı belirtilmiş.


Arama fonksiyonu ile gideceğiniz yerde metro kullanıp kullanamayacağını görebiliyorsunuz

Türkçe olarak sunulan Metro uygulamasının çevirisinde, birkaç küçük hata mevcut olsa da bunlar makul sayılabilecek düzeyde. Metro, bir çok akıllı telefona destek sağlıyor. Ülkemizdeki popüler mobil işletim sistemlerinden Windows Mobile ve UIQ destekli Symbian‘ın yanı sıra BlackBerry ve PalmOS kullanıcıları da unutulmamış.


İndirme Adresi

Uygulamayı cihazınıza ilk kurduğunuz anda ülkemizdeki şehirleri göremiyorsunuz. Ancak indirdiğiniz zip arşivinin içersinde tüm şehirler mevcut. Ülkemizden yer alan şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illerinin veritabanlarını all klasörünün içindeki .pdb dosyalarından seçebilirsiniz. Bu dosyaları, uygulamayı kurduğunuz dizindeki; /Data/Documents/Metro klasörüne atarak, çalışır hale getirebilirsiniz.


Veritabanı güncellemelerini otomatik olarak yapmanız mümkün.

Uygulamanın kullandığınız sistemle uyumlu kurulum dosyalarını buradaki adresten indirmeniz mümkün. Ayrıca dünyadaki hangi illerin veri tabanlarının bulunduğunu da yine buradaki adresten görebilirsiniz.

:: Bu tarz uygulamaların geliştirilmesi günlük hayatı kolaylaştırıyor mu?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Metro İstasyonları Cebinizde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Metro İstasyonları Cebinizde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Metro İstasyonları Cebinizde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "