Michio Kaku Anlatıyor – CANLI BLOG


13 Kasım 2014 Perşembe 08:00
Michio Kaku Anlatıyor – CANLI BLOG

Dünyaca ünlü fizikçi ve fütürist bugünün ana konuşmasını yapmak için sahnede.

Kaku, neden gelecekle ilgili tahminlerin bilim adamlarına, özellikle de fizikçilere yaptırıldığı sorusunu cevaplıyor. Teknik olarak teknolojiyle ilgili neredeyse her şeyin bir şekilde fizikçiler tarafından icat edildiğini belirtiyor.

:Turkcell Kurumsal ile ilgili gelişmeleri takip etmek için LinkedIn sayfasını buraya tıklayarak takip edebilirsiniz…

Kaku, son 500 yıldaki gelişmelerden bahsettiği İmkânsız Fizik kitabını anlatıyor. Bugüne kadar gerçekleşmiş tüm gelişmeleri ve sırları fizik kapsamında anlattığını belirtiyor. Zaman yolculuğu da önemli konulardan.

14-11/13/kakukonusma.jpg

Yeni kitabında ise parapsikolojinin kapsamına giren konulara değindiğini belirtiyor. Özellikle rüyaları kaydetmek ve sabah uyandığımızda izlemek ilginç olabilir.

10:25

1800’lü yıllarda kömürün gücünü açığa çıkartan fizikçiler 20. yüzyılda elektriğin yayılmasını sağlıyor ve bu enerji kaynakları ekonomide nasıl balonlar oluşturduğunu anlatıyor. Sonrasında bu gelişmeler bir sonraki ekonomik çöküntüye zemin hazırladığını anlatıyor. Bu, teknolojiyle ateşlenen ekonomik balonlar, bir noktada büyük çöküntülere sebep oluyor.

Üçüncü dalga, teknolojinin gelişmesi ve yakınsamayla olan sürdürülebilir olmayan akımla gelişiyor. Peki dördüncüsü? Kaku bu soruya şöyle cevap veriyor: Dördüncüsü ileri seviye teknolojiler, biyoteknoloji, nanomekanik ve bu alanların ürettiği imkânlar sonucu gerçekleşecek.

Bilgisayarlara ne olacak?

Kaku’ya göre nasıl artık elektriğk sözcüğü ortadan kaybolduysa bilgisayarlar da kuruç boyutuna inecek ve artık dilden kaybolacak.

:: Bu konuda ilgili Kaku’yla gerçekleştirdiğimiz röportajı izleyebilirsiniz.

10:45

Internette yoksanız, yoksunuz diyen Kaku bu noktada yakınsamanın geldiği noktaları anlatıyor. Şu an için gelinen noktada interente bağlı gözlüklerin kullanım alanlarını anlatıyor. Bundan sonraki adım ise internet bağlantısına sahip kontakt lensler olacak. Her baktığımız yerde bizi kişiler ve yerlerle ilgili bilgileri anında görebileceksiniz.

Michio Kaku bununla ilgili Terminator filmini örnek veriyor. Baktığı gibi hedefle ilgili tüm veri karşınızda. Aynı şekilde savaş alanlarında bu teknoloji kullanılablir. Aynı zamanda karı koca da bunları kullanabilir. “Kocalar hep yanlış ürünü, yanlış rengi satın alır” diyor Kaku. Eşlerin birbirinin gözünden görmesi bu sorunları engelleyecek diye eğlenceli bir gönderme yaptı.

10:50

Kapitalizmin dijitalleşmesi

Müzik endüstrisinden başlayan kaptalizmin dijitalleşmesi beraberide değişik sorunlar da getiriyor. “Şu an müzik endüstrisini Apple yönetiyor, yağımcılar veya sanatçılar değil. Geçen sene bu dediklerimi kulak ardı edebilirdiniz. Şu an içi ya ciddiye alırsınız ya da batarsınız.” diyor Kaku. Şimdi de medyanın dijitalleştiğini söylüyor.

10:55

Gelecekte oturma odanız 360 derece ekranlardan oluşacak. Oyuncaklara bile artık yongalar yerleştiriliyor. Bu da karşımıza “akıllı oyuncak bebekler” gibi tezatlar çıkartıyor.

14-11/13/2kaku.jpg

11:00

“Gelecekte bilgisayarlar sadece müzelerde olacak; ortadan kaybolacaklar. Ofisiniz de etrafınızı kaplayan bir ekran olacak, daha fazlası değil” diyen Kaku araçların da kendi kendilerini sürebilmelerinin de yakında sokaklarda rastlayabileceğimiz bir şey olduğunu belirtiyor. Ayrıca Silikon Vadisi’nde bir arkadaşının arabasıyla işe direksiyona dokunmadan gittiğini söylüyor.

11:05

Kaku: “Üç boyutlu yazıcılarla bugün her şeyi basabiliyoruz. hatta yaşayan dokular bile basmamız mümkün. Eşyaları, giysileri bile kişiye özel üretip gönderebiliyoruz. Buna toplu özelleştirme deniliyor. Bütün bu gelişmeler bir yere gidiyor: Mükemmel kapitalizm. Mükemmel kapitalizm insanlara ürünleriyle, üreten ve tüketen olarak, çok daha fazla bilgi sağlıyor. Bu gelişmenin kazananı tüketici olacak. Peki kaybeden kim? Her devrimin bir kaybedeni var. Bunun kaybedeni aracılar.”

11:10

Nano teknoloji çok ilerledi ve artık akıllı ilaçlar yapmamızı sapkayabiliyor. Bunun gibi gelişmeler akıllanan cihazları insan sağlığı için kullanılabilmesini sağlıyor. Mesela akıllı tuvaletler kolon kanserine öncesinde teşhis koyabilir.

Zihinle makineyi bağlanmasını kalıcı hasarlar veya uzuv kaybına önemli bir çözüm olarak anlatıyor.

11:15

Sağlık alanında gerçekleşecek atılımlar tedaviler için yeni imkanlar açıyor. Kaku nasıl araba kaza yaptığında kapısını parça satan dükkandan alıp değiştiriyorsunuz, aynısını insanlar için de yapabilmemiz gerekiyor, diyor.

Mükemmel kapitalimzde ürün satmaktan fikir satmaya evrilecek piyasada kaznaan sizler olacaksınız. Hayal edenler, girişimciler, bililmciler…

11:20

Michio Kaku, bu tür konuşmaları sıkça yaptığından dem vurarak “Einstein ve şoförü fıkrasını” anlatarak seyircilere “Gelecek sizsiniz” dedi ve konuşmasını noktaladı.

Soru ve cevaplardan seçmeler

“Demokrasiler diğer demokrasilerle savaşa girmez” diyen Kaku teknolojinin de demokrası getirebileceğini ve onu güçlendireceği için savaşlara sebep olmayacağını söylüyor. Diktatörlerin ömürlerinin de 6 aydan fazla olmayacağını söylüyor.

14-11/13/kakuson-1415873603.jpg

Teknoloji bizi daha aptallaştırıyor mu sorusuna Kaku hem evet hem de hayır olarak cevap veriyor. İnsanlar internetle ve teknolojiyle alakadar olduklarında çok fazla gürültüye maruz kalıyorlar. Bu gürültüye maruz kalmaktan yorulanlar için ise oradan sıyrılıp daha bilge olmanın kapısı açılıyor.

SON

:: Dr. Michio Kaku’nun fikirleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

:: Turkcell Kurumsal ile ilgili son gelişmeleri görmek için
LinkedIn sayfasını takip edebilirsiniz
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Michio Kaku Anlatıyor – CANLI BLOG”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlattığı herşey gerçekleşiyor özellikle 3D yazıcılar yakın gelecekte hayatımızı çok kolaylaştıracak. Doğal olarak bilim düşmanı gerici şarlatanlar rahatsız oluyor. Michio Kaku zihin açma hapı gibi. Bilgi paylaşımı için Berkin Bozdoğan’a teşekkkür ederim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şarlatanın teki

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  KAku nasil sahiplendiniz. 4 kitabi var. Ne yapacagiz simdi elestiremiyecekmiyiz. Ben ilk ciddi deneyimi 5 yasinda sinegin ucus sistemini iki boyuta indirgemis birisiyim. O zaman ben mi buyugum Kaku mu bir kiyaslarmisiniz. Normal zekali insanlar icin Kaku gibiler tanri olabilir ama benim icin zaman kaybi. Beyin yorgunlugu ile artik bilim yapamayinca ceneye vurmus Kaku abimde.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kakunun kitapları odtü yayıncılık tan çıkıyor… Dört tane kitabı var

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Prof. Dr. Michio Kaku, fizik ve teknoloji üçün çok önemli ve öngörülü bir bilim insanı. Dünyanın çeşitli yerlerinde bilim turnesi şeklinde konferanslar veriyor. Türkiye’ye gelmesi de çok güzel. Kaku, daha öncede 2012 yılında Türkiye’ye gelmiş ve TET Proje Baharı etkinliğinde de konuşma yapmıştı. O günkü konuşması ile bugünkü konuşması içerik ve genel olarak aynı. Umarım daha sık ülkemize gelir ve konuşmalarda bulunur. Kaku’nun konuşmasında bahsettiği şeylerde bizimde katkımız olması için bilimin özendirmeliyiz. Bu anlamda bu konuşmaları ve bahsi geçen konuları haber yapan yayan herkese teşekkürlerimi sunarım.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bu herif adamın kaku valla..

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaku gibilerin hayal ve öngörü gücü o kadar darki beni hayalkırıklığına uğrattı. Buna kaç para verdiler kaç kişiden çaldıkları parayı bu çinli şovmen popüler bilimciye verdiler acaba. Yazık. Fizik eğitimi almış birisi daha iyi şeyler söylemeli.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaku çok sevdiğim bir bilim adamı discovery channel daki programlarını çok izlemişliğim var ve kesinlikle adamı haklı buluyorum.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  adam zeka küpü beyler

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  canlı yayına izin vereydi iyidi

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  demirören istifa

" Michio Kaku Anlatıyor – CANLI BLOG konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Michio Kaku Anlatıyor – CANLI BLOG ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Michio Kaku Anlatıyor – CANLI BLOG ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!