Okunma

Microsoft, 10 Yıl Ömür Biçti


16 Haziran 2009 Salı 09:04
Microsoft, 10 Yıl Ömür Biçti

Geçtiğmizi günlerde Sony’nin yaptığı açıklama da bu tarz nitelikteydi ve PS3 oyun konsolunun yaşam süresinin 10 yıl olacağını söylüyorlardı. Tabii ki bu açıklamalar ürünlerin piyasaya sürülmelerinden itibaren geçerli yaşam süresi. Microsoft XBox 360 projesini 2005 yılında hayata geçirdi. Yani XboX 360’ın tarih olması 2015 yılını bulacak.

Bu konsolların yaşam sürelerinin uzun olması, başka cihazlar eklenerek konsolların işlevselliğinin arttırılmasından kaynaklanıyor. Bu açıklamanın Microsoft’un Natal hareket algılama teknolojisinin kullanabilirliğini göstermesinden sonra gelmesi sürpriz değil. 2015 yılına kadar bu konsollar için daha birçok yeni teknoloji gelecek.

Proje Natal, XBoz 360’ın hareket algılayıcı bölümü olarak çalışıyor. Ve bu cihaz RGB kamera sayesinde derin algılama ve mikrofondan gelen bilgileri süzerek kullanıcının yapmak istediği şeyi uyguluyor. Proje Natal tüm vücut hareketlerini izlerken 3 boyutlu kamera kullanıyor. Bunun dışında ekstra herhangi bir cihaz yok.

Natal 2009 yılında olmayacak. Teknoloji hala geliştiriliyor ve 2010 yılının bahar aylarında çok agresif bir şekilde piyasaya girecek. Şimdiden birçok kullanıcı bu cihazı almak için sıraya girmeye hazır. Araştırmacıların elde ettiği bilgilere göre satış rakamları göz önünde bulundurulduğunda 2010 ve 2011 yılı XBox 360 için oldukça sevindirici geçecek. Bunun başlıca sebebi Natal projesi.

:: Microsoft’un Natal projesi beklenildiği kadar iyi olacak mı?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Microsoft, 10 Yıl Ömür Biçti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Xbox zaten şu anki en iyi konsol ***** şartlarını göz önüne serersek ***** ve 2011 yılı kesin xbox360’ın olur zaten 2012-2013 arasıda xbox 720 çıkacaktır.

" Microsoft, 10 Yıl Ömür Biçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, 10 Yıl Ömür Biçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, 10 Yıl Ömür Biçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "