Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı!


24 Ocak 2020 Cuma 09:41
Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı!

Microsoft, son dönemde birçok güvenlik problemi ile anılmaktadır.  Geçen hafta, Internet Explorer’da kritik bir güvenlik açığı keşfedilmişti. Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Microsoft’un 250 milyon kullanıcısının bilgilerini, çevrimiçi ortamda şifre koruması olmadan tuttuğu anlaşıldı. Microsoft kullanıcı bilgileri sızıntısı ile karşı karşıya.

Microsoft kullanıcı bilgileri sızıntısı ile gündemde

Yaşadığımız dijital dönemde insanlar için en önemli konu, güvenlik ve mahremiyet. Şirketin son dönemde yaşadığı olaylar ve basına sızan bilgiler bu konuda kafalarda soru işaretine neden oluyor. Perşembe günü yayınlanan rapor ile bu problemlere yenisi eklendi.

Şirketin müşteri hizmetlerini ve destek verilerini içeren sunuculardan birinin yanlış yapılandırılmasından dolayı, 14 senelik müşteri bilgileri güvenlik önlemi olmadan, çevrimiçi ortamda bekledi. Bu güvenlik açığı, 250 milyon müşterinin e-posta adresi, IP adresi, konum, gizli dahili notları, vaka numaraları gibi bilgilerini içermektedir.

Compareitech araştırma ekibi tarafından, 29 Aralık’ta keşfedilen güvenlik açığı 2 gün içerisinde çözüldü. Ekibe göre veri tabanı şifreli değildi. Yani, web tarayıcısı olan herkes bu bilgilere ulaşabiliyordu.

Microsoft açıklama yaptı

Microsoft’a göre, bu verilerin kötü amaçlı kullanımı hakkında hiçbir kanıt yok. Ama, dolandırıcılar verilere ulaşabilmişse, bu verileri kendi çıkarları için kullanabilirler. Şirket, hatanın tekrar etmemesi için birçok önlem almaya çalıştığını belirtti. Bu önlemlerden bazıları, hatalı yapılandırma durumunda şirket ekiplerini bilgilendirmek için ekstra bildirim, kullanıcı bilgilerinin otomatik düzenlenmesini sağlamak ve dahili güvenlik kurallarının denetimidir. Şirket, bu hata için kullanıcılarından özür diledi. Problemin çözüldüğünü belirten şirket, müşterilerini bilgilendirmeye başladı.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bide buna ceza versin AB ama yemez

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

hangi teknoloji firması elindeki verileri satmıyor ki, Microsoft satmasın ve daha dünyada tam güvenli bir teknolojik ürün üretilemedi veya bilerek yapmıyorlar. Bu meselede babana bile güvenmeyeceksin :))

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Çok iyi haber

" Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2