Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı!


24 Ocak 2020 Cuma 09:41
Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı!

Microsoft, son dönemde birçok güvenlik problemi ile anılmaktadır.  Geçen hafta, Internet Explorer’da kritik bir güvenlik açığı keşfedilmişti. Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Microsoft’un 250 milyon kullanıcısının bilgilerini, çevrimiçi ortamda şifre koruması olmadan tuttuğu anlaşıldı. Microsoft kullanıcı bilgileri sızıntısı ile karşı karşıya.

Microsoft kullanıcı bilgileri sızıntısı ile gündemde

Yaşadığımız dijital dönemde insanlar için en önemli konu, güvenlik ve mahremiyet. Şirketin son dönemde yaşadığı olaylar ve basına sızan bilgiler bu konuda kafalarda soru işaretine neden oluyor. Perşembe günü yayınlanan rapor ile bu problemlere yenisi eklendi.

Şirketin müşteri hizmetlerini ve destek verilerini içeren sunuculardan birinin yanlış yapılandırılmasından dolayı, 14 senelik müşteri bilgileri güvenlik önlemi olmadan, çevrimiçi ortamda bekledi. Bu güvenlik açığı, 250 milyon müşterinin e-posta adresi, IP adresi, konum, gizli dahili notları, vaka numaraları gibi bilgilerini içermektedir.

Compareitech araştırma ekibi tarafından, 29 Aralık’ta keşfedilen güvenlik açığı 2 gün içerisinde çözüldü. Ekibe göre veri tabanı şifreli değildi. Yani, web tarayıcısı olan herkes bu bilgilere ulaşabiliyordu.

Microsoft açıklama yaptı

Microsoft’a göre, bu verilerin kötü amaçlı kullanımı hakkında hiçbir kanıt yok. Ama, dolandırıcılar verilere ulaşabilmişse, bu verileri kendi çıkarları için kullanabilirler. Şirket, hatanın tekrar etmemesi için birçok önlem almaya çalıştığını belirtti. Bu önlemlerden bazıları, hatalı yapılandırma durumunda şirket ekiplerini bilgilendirmek için ekstra bildirim, kullanıcı bilgilerinin otomatik düzenlenmesini sağlamak ve dahili güvenlik kurallarının denetimidir. Şirket, bu hata için kullanıcılarından özür diledi. Problemin çözüldüğünü belirten şirket, müşterilerini bilgilendirmeye başladı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok iyi haber

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  hangi teknoloji firması elindeki verileri satmıyor ki, Microsoft satmasın ve daha dünyada tam güvenli bir teknolojik ürün üretilemedi veya bilerek yapmıyorlar. Bu meselede babana bile güvenmeyeceksin :))

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bide buna ceza versin AB ama yemez

" Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft 250 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!