Okunma

Microsoft, binlerce hassas belgeyi açıkta bıraktı!


26 Mart 2017 Pazar 17:05
Microsoft, binlerce hassas belgeyi açıkta bıraktı!

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, popüler dosya ve belge paylaşım sitesi Docs.com’da herkesin milyonlarca belge arasında arama yapabilmesini sağlayan özelliğini sessiz sedasız kaldırdı.

Docs.com kullanıcıların profilinde belge ve sunum gibi birçok dosyayı paylaşmasını sağlayan, Microsoft’un sahip olduğu bir internet sitesi. Kullanıcılar dosyalarını isterlerse herkese açık olarak, isterlerse özel olarak paylaşabiliyorlar.

Sitenin kullanıcıları geçtiğimiz hafta arama kutusundan isteyen herkesin, diğer kullanıcılarının belgelerini aratabileceğini fark etti ve Twitter üzerinden Microsoft’a durumu bildirdiler. 

Ulaşılabilen belgelerin arasında şifreler, yatırım portfolyoları, kredi kartı ve kimlik bilgileri gibi birçok hassas belge bulunuyordu.

17-03/26/screen-shot-2017-03-26-at-94449-am.png

Twitter’dan gelen şikayetlere kayıtsız kalmayan Microsoft, arama özelliğini hızlıca siteden kaldırdı. Ancak söz konusu belgelere hala Google ve Bing arama motorlarından ulaşılabiliyordu.

Belgelerin açığa çıkması kullanıcıların hatası!

Aslında bu belgelere herkesin ulaşabilmesinin sebebi Microsoft’un bir güvenlik açığı olması değil. 

Docs.com’a herhangi bir belge yüklenirken, belge standart olarak herkese açık yükleniyor. Kullanıcı, yüklediği belgenin herkese açık olarak yüklendiğini fark etmediği için milyonlar söz konusu belgeyi her an ulaşabiliyor.

Söz konusu belgelerin güvenliği hala tam olarak sağlanabilmiş değil. Her ne kadar bu hatada kullanıcıların payı daha büyük olsa da Microsoft, hassas belgelerini fark etmeden yayınlayan kullanıcılarına yardımcı olabileceği yolların arayışını sürdürüyor.

::Microsoft’un bu konudaki tavrı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Microsoft, binlerce hassas belgeyi açıkta bıraktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft diyorlar hacilar. Mac in resmi var orada. Ben oraya takildim anlayacaginiz :))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Herkese açık yüklerken, kişiye özel link oluşuyor. MS' nin hatası, yapılan aramalarda kişilerin belgelerini izinsiz sıralayabilmesi. Yani dosyanın şifresiz yüklenmesi değil sorun.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Belgeyi paylaşırken bunu sormalı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  MS hakkındaki haber görseli olarak da MacOS seçilmesi ayrı bir tarz tabii…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kullanıcı hatası değil bu basbaya arayüzün gizliliği yüzünden oluşan gizlilik ayarı yapamama sorunu

" Microsoft, binlerce hassas belgeyi açıkta bıraktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, binlerce hassas belgeyi açıkta bıraktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, binlerce hassas belgeyi açıkta bıraktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "