Microsoft’tan kuantum bilgisayarlar için yeni buluş


29 Ocak 2021 Cuma 11:20
ABONE OL
Microsoft’tan kuantum bilgisayarlar için yeni buluş

Teknoloji devi Microsoft, kuantum bilgisayarlar ile ilginç işler yapmaya devam ediyor. Avustralya’daki Sidney Üniversitesi‘nden araştırmacılar ile birlikte çalışan Microsoft araştırmacıları, son derece düşük sıcaklıklarda klasik bir bilgisayardaki ikili bitlere eşdeğer, temel kuantum bilgi birimleri olan binlerce kübiti kontrol etmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı.

Araştırmacılar kübit eşevriliğine çözüm üretmiş olabilir

Kuantum bilgisayarlar ile ilgili en büyük zorluklardan birinin, kübit eşevriliği olduğu düşünüldüğünde araştırmacıların bulduklarını iddia ettiği bu durum oldukça önem arz ediyor.

Ek olarak kübit eşevriliğinin, kuantum hesaplamadaki birçok hatanın nedeni ve ortamın kuantum durumlarını değiştirecek şekilde kübitlerle etkileşime girmesinden kaynaklandığını belirtelim.

Microsoft Kuantum Sydney Baş Araştırmacı David Reilly yaptıkları buluşu şöyle değerlendiriyor;

Her kübitin, oda sıcaklığında elektronik raflarından seyreltme buzdolabının sonundaki kübitlere kadar uzanan, 0.01 derece kelvin, (ki bu mutlak sıfıra yakın) olan bir grup tel tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Bu şekilde kübitleri kontrol etmek, yaklaşık 50 kübite denk gelir. Binlerce kübiti ve ötesini kontrol etmeye yönelik bir yaklaşım olarak ölçeklenemez. Elektronik raflardan kablo çekmek, bugün sahip olduğumuz entegre devre yongalarından ziyade 1940’ların ilk elektronik bilgisayarlarına benziyor.” dedi

Bu soruna yenilikçi bir çözüm geliştiren araştırmacılar, buluşlarına “Goosberry” adını verdiler. Bu buluş, kontrol sisteminin ölçeklenmesini sağlayan ve aksi takdirde var olan kontrol tellerinin, sinyallerin ve darboğazını hafifleten bir kontrol çipinden oluşuyor. Ayrıca kontrol çipi çok az miktarda güç tüketiyor ve bu sayede kübitler kendisini ısıtamıyor.

Ek olarak Reilly Çip, bu sıcaklıkta çalışan en karmaşık elektronik sistem bu, 100.000 transistörlü karma sinyalli bir çipin ilk kez 0,1 kelvin,  yani -273,05-Santigrat derece ile çalıştırılması. Bu çalışmanın kuantum teknolojisi için ileriye doğru “büyük bir adımı” temsil ediyor. Ancak gerçekten kullanışlı bir kuantum bilgisayarın geliştirilebilmesi için hala yapılması gereken “daha fazla sıçrama” var. Ancak bunu yaptığında, umarım onu ​​o noktaya getiren tüm araştırma ve geliştirme çabaları buna değer olacaktır.” dedi.

 

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Microsoft’tan kuantum bilgisayarlar için yeni buluş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan kuantum bilgisayarlar için yeni buluş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan kuantum bilgisayarlar için yeni buluş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme