Microsoft’un gelirini artıran sistem belli oldu


19 Temmuz 2019 Cuma 07:54
Microsoft’un gelirini artıran sistem belli oldu

Günlük kullanım konusunda gereksiz ve artık yeri olmadığını düşündüğü sistemleri bir bir iptal eden Microsoft, iş dünyasındaki kâr oranlarını üst seviyelere ulaştırmaya devam ediyor. Bu başarıların arkasındaki en önemli isim, Microsoft’un icra kurulu başkanı, Satya Nadella.

Microsoft bulut sistemleri kazandırmaya devam ediyor

Bulut depolama hizmetleri, hem kullanıcıyı hem de ilgili yazılım ekibini memnun etmeye devam ediyor. Analistlerin mali yılın dördüncü çeyreğine yönelik yaptığı tahminlerden daha fazla kazanç sağlayan yazılım şirketi, 2014 yılından beri bulut teknolojisi ile birlikte düzenli bir şekilde çalışıyor.

Microsoft bulut sistemleri

Microsoft’un bulut depolama markası Azure, 30 Haziran tarihinde sona eren mali dördüncü çeyrek adına çok başarılı oldu. Buna göre şirket, bu dönem için, yüzde 64’lük bir pazar payı artışına şahitlik etti.

Bu, bir önceki yıla göre yüzde 89’luk bir yükseliş demek. Buna ek olarak Microsoft, önceki çeyreğe kıyasla yüzde 73 oranında bir gelir artışı sağladı.

Finansal piyasa verileri sağlayan ve küresel bir şirket olan Refinitiv’e göre Microsoft’un bu 11.4 milyar dolarlık geliri, aslında net gelir değil brüt gelir. Analistler, bu rakamın sadece 11 milyar olmasını bekliyordu.

Azure Büyüme Eğrisi

Azure’in son altı çeyreklik dönemde iyice yavaşlamış olan büyüme eğrisine rağmen kâr oranının artması, Microsoft’un kendine olan güvenini artırdı. Zira mali yılın ilk çeyreğinde akıllı bulut satışları adına 10.3 milyar dolar ila 10.5 milyar dolar arasında bir tahmin yapan ekip, sandığından daha çok başarılı oldu.

Bu tahmin, şirketin hisselerini yüzde 2.6 oranında yükseltti. Bulut sistemlerinin satışlarındaki artış, Microsoft’un piyasa değerini yüceltti. Bu bağlamda Microsoft, 1 trilyonun üzerinde bir piyasa değerine sahip oldu. Bu olay, geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşti. Bu istatistik, şirket tarihinde bir rekor olarak kayıtlara geçti.

microsoft

Şirketin hissedarlarından biri olan Hal Eddins, bu konu hakkında kısa bir açıklama yaptı: “Açık konuşmak gerekirse üstümüzde bir baskı vardı fakat ekbimiz, bu baskıyı ortadan kaldırmayı başardı.” Peki, Microsoft’un rakipleri ne durumda?

Bir araştırma şirketi olan Canalys, Amazon’un bulut bilişimindeki pazar payının yüzde 32.8 olduğunu belirtti. Bu istatistik, Amazon’u birinci sırada tutuyor. İkinci sırada, yüzde 14.6’lık bir pay ile, Microsoft bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 9.9’luk bir pazar payına sahip olan Google Pay var.

Sizce Amazon, liderliğini sürdürebilecek mi?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft’un gelirini artıran sistem belli oldu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft ürünleri çok pahalı. Abonelik ile satın alma da, tek seferlik satın alma da çok pahalı. Para vermemeyi tercih edip linux mint kullanıyorum (çok düzgün çalışıyor ama Windows kadar işlevsel değil). Ofice olarak da Libre Ofis. Zaten ev kullanıcısıyım. Çok özellikli program ihtiyacım yok. Bana bir internet tarayıcı bir de excel olsun yeter :).

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft artık son kullanıcının yararına olan buluş icat yada cihaz yapmıyor. Tekelleşmiş ve kar amacı güden bir şirket haline geldi.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’de cloud computing anlaşılmıyor, konununönemine değinmeniz güzel. Amazon gelir anlamında ikinci sırada pazar payı o denli önemli değil açıkcası. Büyüme hızı zaten Azure’a göre yavaş üstüne (yapacakları yatırımlarla beraber) karlılık oranlarının bu çeyrekte daha da düşmesini bekliyorum. 4-5 yıl sonra pazar payı olarak Azure ve AWS kafa kafaya gelir. Enterprise alanında Microsoft ve diğerleri var. Google, Amazon ya da Salesforce kurumsal yerine son tüketiciye hitap etmezse Microsoft’un altında ezilmeye devam eder.

" Microsoft’un gelirini artıran sistem belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’un gelirini artıran sistem belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’un gelirini artıran sistem belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası