Okunma

Clippy’den, Cortana’ya Varan Değişim!


09 Ağustos 2015 Pazar 07:00
Clippy’den, Cortana’ya Varan Değişim!

Günümüzde “Akıllı Asistan” denildiği zaman akıllara, Siri ve Cortana başta olmak üzere birçok akıllı sistem geliyor. Halbuki, bundan yıllar önce Microsoft, ilk asistanını Office ürünleri kapsamında kullanıcılarına sunmuştu. Aradan geçen yıllardan sonra tek değişen ise artık akıllı asistanların gerçek bir asistan yolunda ilerliyor olmalarına rağmen, fiziksel görünümlerini kaybetmesi oldu.

Akıllı Asistan, Sevimli Clippy!

Office 2000, Office XP ve Office 2003 versiyonları ile entegre gelen akıllı asistanlardan, birçok seçeneğin arasından sıyrılan ve kullanıcılar arasında en popüler olmuş isim Clippy’di!, Elbette ki akıllı tabiri şimdi ki ile büyük farklılık göstermekle beraber Clippy, sadece Office uygulamarı ile aktif olan ve yazılan metinlerle ilgili basit ipuçları gösteren bir asistandı.

15-08/08/news_3-microsoft-office-clippy-asistani-geri-donuyor-2015.jpg

Gerçek adı Clippit olan ama kullanıcılar tarafından sevimli bulunduğu için Clippy lakabı yakıştırılan bu Office yardımcısı, birçok farklı alternatifi arasından sıyrılabilmeyi başarmıştı. Aslında tüm bu farklı isimlere sahip asistanların tek farkları, görüntüleriydi. Her ne kadar durum bundan ibaret olsa da sevimli ataç Clippy, Office ürünlerinin neredeyse maskotu haline gelmişti.

15-08/08/news_2-microsoft-office-clippy-asistani-geri-donuyor-2015.jpg

Yaşı nispeten küçük kullanıcılar için yabancılıklarına cevap olarak bu kısa tanıtımın ardından, aslında çok da fazla söylenecek birşey yok. Zira o zamanların “Akıllı Asistan” kavramı, sadece metin yazarken ipuçları göstermekten ibaretti.

15-08/08/news_0-microsoft-office-clippy-asistani-geri-donuyor-2015.jpg

Siri ve Cortana Rekabeti!

Günümüzde ise Akıllı Asistan kavramı kapsamında önce Apple’ın Siri’si ile ateşlenen bu kategorinin rekabeti, son olarak Microsoft’un Windows 10 kapsamı ile kullanıma sunduğu Cortana sesli asistanı ile devam ediyor. Akıllı Asistan rekabetinin önde gelen ikilisi olan Cortana ve Siri, sesli iletişimden kullanım alışkınlıkları analizine, oradan da tıpkı gerçek bir asistan gibi birçok isteğe cevap verebilen ve akıllı telefon için yönlendirmeleri yerine getirebilen birer yardımcı halindeler.

Üstelik bu kunularda özellikle Siri, Türkçe desteği ile de başarılı işler çıkartabiliyor.

Bedensiz Akıllı Asistanlar!

15-08/08/news_1-microsoft-cortana-2015.jpg

1990’lı yıllar ve 2000’li yılların başına kadar, sanallaştırılma oranı günümüzdeki gibi uygulanmıyora benziyordu. Zira ne Siri ne de Cortana, sadece birer sesten ibaret. Oysa ki, yıllar öncesine dayanan akıllı asistanlardan Clippy, kendine özgü bir sanal bedene sahipti…

Öyle görünüyor ki günümüzde teknoloji ciddi anlamda sanallıktan ibaret olma yolunda ilerliyor. Zira artık kullanıcıların gerçeklik kazanmış teknolojilere değil, sadece işlevini yapan yazılımlarla ciddi anlamda bir sanal dünya oluşturdukları görülebiliyor.

15-08/08/news_1-microsoft-office-clippy-asistani-geri-donuyor-2015-1439066633.jpg

Peki, günümüzde Microsoft Clippy’e yeniden fırsat tanısa, Siri ve Cortana’nın tüm yeteneklerini, kendine özgü bedeninde buluştursa, akıllı asistan daha mı gerçek bir hal alır sorusu tartışılmaya açık bir konu olarak yer ediyor…

Son olarak bu sıralar Clippy’nin medyada sıkça yer alıyor oluşu, bu tartışmalı soruların Microsoft içerisinde de kendini göstermiş olabileceği çıkarımına neden oluyor. Belki de Microsoft yeniden, yetenek ve görselliği bir araya getirerek, eski maskotu Clippy’e yeniden fırsat verebilir.

:: Siz, Microsoft’un Office Clippy asistanını kullanmış mıydınız? Sizce akıllı sesli asistanlardan Siri ve Cortana gibi isimlerin, kendine özgü bir karakteri olmalı mı?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Clippy’den, Cortana’ya Varan Değişim!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi Clippit aga Chosen Oneye diz çöktürdü

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cortananın manitası Clippy 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Clippy i okuyunca duygulandım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Cortona'nın adını bence Clippy yapsalardı daha iyi olurdu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  herşey değişiyor ilerliyor belki kimbilir ilerde cortana ve siride ölecek başkaları gelecek… 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Clippy eskide kaldı şimdi cortana ve siri ***** bi omru var

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vaay clippy gardaş

" Clippy’den, Cortana’ya Varan Değişim! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Clippy’den, Cortana’ya Varan Değişim! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Clippy’den, Cortana’ya Varan Değişim! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "