Okunma

Microsoft Çocuk İstismarına Savaş Açtı


26 Mart 2012 Pazartesi 07:16
Microsoft Çocuk İstismarına Savaş Açtı

Microsoft, çocuk cinsel istismarı soruşturmalarında, kanun uygulayacılarının mağdurları daha hızlı belirlemesini ve kurtarmasını sağlamak amacıyla NetClean ile geliştirdiği Microsoft PhotoDNA teknolojisi dünya çapındaki kanun uygulayıcılarının hizmetine sunduğunu duyurdu.

İnternet için kilometre taşı olarak kabul edilebilecek PhotoDNA uygulaması sayesinde istismarcılar ile mücadelenin yanı sıra bu sorunun tamamen ortadan kaldırılmasına ve internet dünyasının çocuk istismarcılarının saklanamayacağı güvenli bir ortama dönüştürülmesine olanak sağlayacak.

PhotoDNA Microsoft Araştırma ve Dartmouth işbirliği ile geliştirilen, dijital bir görüntü için aynı görüntünün kopyalarını bulmak amacıyla parmak izine benzer eşsiz bir imza oluşturan ve görüntüleri imzaları ile karşılaştırılabilen bir görüntü eşleştirme teknolojisidir.

Soruşturmaların hızlandırılmasına yardımcı olan, mağdurların en hızlı şekilde belirlenmesini sağlaman ve kurtarma yeteneğini güçlendirerek, sokakları çocuk istismarcılarından temizlemeyi sağlayan PhotoDNA ücretsiz olarak kanun uygulayıcıların hizmetine sunuluyor.

Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul konu ile ilgili, “Bugüne kadar Türkiye’nin birçok şehrinde düzenlediğimiz “Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri” ile çocukları ve ebeveynleri internetin güvenli şekilde kullanımı konusunda bilgilendiriyoruz. Dünya çapında duyurusu yapılan NetClean ile yapılan ortaklık ile çocukların korunması için yürüttüğümüz çalışmalara bir yenisini daha eklemiş olmak bizleri gururlandırıyor.” dedi

PhotoDNA kanun uygulayıcıların hizmetine nasıl sunulacak?

NetClean Analyze: PhotoDNA birçok ülkede kanun uygulayıcıları tarafından kullanılan ücretsiz bir teknoloji olan NetClean Analyze’ın yeni bir sürümü aracılığıyla sunulmaktadır.

Yeni sürüm aynı zamanda uygun olduğu durumlarda NetClean Analyze ve Çocuk İstismarı İzleme Sistemi arasında bağlantı kurmayı destekleyen işlevselliği içermektedir.

Çocuk İstismarı İzleme Sistemi: PhotoDNA çocuk istismarı soruşturmaları için Microsoft teknolojisi tarafından desteklenen küresel bir kanun uygulama işbirliği programı olan ÇİİZ ile birleştirilmektedir.

Çocuk İstismarı İzleme Sistemi emniyet teşkilatlarının aynı anda yüzlerce şüpheliyi takip etmesine ve çoğaltmayı ortadan kaldırmasına yardımcı olarak teşkilatların ipuçlarını takip etmesini, delil toplamasını ve şüpheli çocuk istismarcılarına karşı dava oluşturmasını daha etkili hale getirmesini sağlamaktadır.

ÇİİZ şu anda Avustralya, Brezilya, Belçika, Kanada, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD polis teşkilatları tarafından kullanılmaktadır.

Doğrudan Lisanslama: PhotoDNA, kaynak kodu birleştirmesini kendi başına yapabilmek için gerekli olan teknik kapasite ve kaynaklara sahip bazı polis teşkilatları tarafından kullanmak üzere doğrudan lisanslanabilir.

Örneğin Hollanda Adli Tıp Enstitüsü ve Yeni Zelanda İç İşleri Bakanlığı PhotoDNA kaynak kodunu lisanslamış durumdalar.

İnternette çocuk istismarı ve tüm sanal suçlar hakkındaki bilgilere http://www.microsoft.com/dcu adresini ziyaret edebilir veya Facebook ve Twitter üzerinden Microsoft Dijital Suç Birimi‘ni takip edebilirsiniz.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Microsoft Çocuk İstismarına Savaş Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Çocuk İstismarına Savaş Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Çocuk İstismarına Savaş Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "