Okunma

Microsoft da Sizi Unutmaya Hazır


17 Temmuz 2014 Perşembe 11:00
Microsoft da Sizi Unutmaya Hazır

Avrupa Birliği Adalet Mahkemeleri tarafından alınan “unutulma hakkı” kararı uyarınca Google’ın online bir form ile kullanıcılara internet üzerinden silinme hakkı tanıması, Microsoft’u da harekete geçirdi. İnternet üzerinde bulunan vadesi dolmuş veya yanlış yönlendirici bireysel içeriklerin talep üzerine silinmesini sağlayan bu hakkıda Microsoft da kendi arama motoru Bing ile ziyaretçilerine sunmaya başladı.

Bing kullanıcıları, oluşturulan “Avrupa’da Bing arama sonuçlarını engelleme talebi” formunu doldurarak, kendileri hakkında yanlış olduğunu öne sürdükleri içerikleri Bing‘in görüntülediği arama sonuçlarından çıkarabiliyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/opera1399411517.jpg

Listede Türkiye yok!

Microsoft’un formuna adınızı soyadınızı girerek başlıyorsunuz. Ancak bulunduğunuz ülkeyi seçerken Türkiye’yi bulmakta zorlanabilirsiniz. Zira AB üyesi olmadığımız için seçenekler arasında da yer almıyoruz. Üstelik iş isim soyisim girerek de bitmiyor; bunu dijital bir belgeyle doğrulamanız gerekiyor.

Sonraki adımda bir politikacı ya da ünlü biri gibi halka mâl olmuş biri olup olmadığınızı, öğretmen, topluluk lideri ya da polis gibi bir toplum görevi yapıp yapmadığınızı belirtmeniz gerekiyor. Ardından, sonuçlardan engellenmesini istediğiniz sayfanın URL’sini girerek talep oluşturabiliyorsunuz.

:: Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Microsoft da Sizi Unutmaya Hazır”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft önce kullanılmayan Skype hesaplarını kapatmamızın yolunu açsın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Affedersin de bi zahmet Avrupa birliğinde olmayınca nimetlerinden de faydalanamayalım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  unutamadım, unutamadım ne olur anla beni. 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbi yerde adamdan saymıyorlar bizi 🙁

 5. sosyalli2 dedi ki:

  Türkiye yok nasıl bir saçmalık nasıl belirteceğiz ülkeyi, O.o

" Microsoft da Sizi Unutmaya Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft da Sizi Unutmaya Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft da Sizi Unutmaya Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "