Microsoft Dokunmatikte Sınırları Zorluyor


21 Mayıs 2012 Pazartesi 05:30
Microsoft Dokunmatikte Sınırları Zorluyor

Telefonlardaki ve tablet notbeook’larda dokunmatik ekranlar kalemlerle dokunurken pek kimselerin ilgisini çekmiyordu dokunmatik teknolojii. Her ne kadar daha öncesi olsa da özellikle iPhone’un tüm dünyada patlamasıyla birlikte parmakla dokunmak artık her teknolojik cihazın olmazsa olmazlarından oldu.

Akıllı telefonlar, tabletler derken oyun dünyası da dokunmatik teknolojiye geçti. PS Vita ile Sony hem arkası hem de önü dokunmatik olan oyun konsolunu piyasaya sundu. Apple, iPod Nano altıncı nesil ile müzik çalarlara da dokunmatik özellik ekledi. Microsoft da oyun cephesinde Kinect ile dokunmadan, insan bedeninin hareketlerini algılayan Kinect ile yeni bir teknolojik hamle yaptı.

Dokunmatik akımına Microsoft da tam anlamıyla kapıldı. Windows Phone 7 ile akıllı telefonları, şimdi de Windows 8 ile tabletleri dokunmatik hale getiriyor. Windows 8′in özellikle birçok tablet ekranına sahip bilgisayarda da dokunmatik özellikle kullanılması bekleniyor. Görünüşe göre Microsoft’un bir diğer hamlesi de oyun cephesinde olacak.

Kişiyi tanıyan oyun kolu

Microsoft’un yeni aldığı patentlerde Xbox 360 koluna baskı algılama özelliği dikkat çekiyor. Dokunmatik özelliklere farklı bir boyut getirecek olan bu baskı algılama teknolojisi, kullanıcının oyunlarda tuşları yönetmesini sağlayacak. Aynı zamanda ayarl kişiye kaydedilebilecek. Böylece kolu kim eline alırsa, kol otomatik olarak onun ayarlarına göre düzenlenecek. Yani genel olarak özetlemek gerekirse Microsoft’un yeni teknolojisiyle artık oyun kolu, kim tarafından ele alındığını anlayacak.

Henüz resmi olarak açıklanmasa da Microsoft’un dokunmatik ekran bulunan bir kol çıkarması bekleniyor. Tabii bu yeniliklerin hepsinin yeni Xbox modelinde gelmesi bekleniyor. Bakarsınız PS Vita’nın arka dokunmatiği gibi artık oyun kollarının kullanılmayan alt panelleri de işlevli hale gelir.

:: Sizce bir oyun kolu daha ne kadar ileri gidebilir?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Microsoft Dokunmatikte Sınırları Zorluyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugün Kinect olarak bildiğimiz cihaz ilk 2007 yılında Kolombiya’da Carlos Anzola adında birisi tarafından yapıldı. Şuan cihaz HiE-D olarak bilinmektedir. Microsoft tarafından cihaz kopyalanarak yada (ç)alınarak israil menşeli primesense şirketine yaptırılmıştır.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  hala kinect i microsoft un yaptığını düşünenler var 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu mikropsoft’tan ekmek yiyenleri dışında memnun olan yok. Mikropsoft=hastalık, stres, hack, yama, dert vs. Keşke hiç hayatımıza girmeseydi. Adam gibi teknolojiyi IBM gibi patent fabrikaları yapıyor sayın “adam gibi teknoloji” diyen yorumcu. Mikropsoft’un kurulmadan ondan daha iyi sistemlerin olduğu yazılıyor. Belki de senin mikropsoft’un hiç kurulmasaydı daha iyi olacaktı.
  —————————————–

  Sana bu yazıyı yazdırandır, atıp tutturandır Microsoft 😉

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu mikropsoft’tan ekmek yiyenleri dışında memnun olan yok. Mikropsoft=hastalık, stres, hack, yama, dert vs. Keşke hiç hayatımıza girmeseydi. Adam gibi teknolojiyi IBM gibi patent fabrikaları yapıyor sayın “adam gibi teknoloji” diyen yorumcu. Mikropsoft’un kurulmadan ondan daha iyi sistemlerin olduğu yazılıyor. Belki de senin mikropsoft’un hiç kurulmasaydı daha iyi olacaktı.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel bir proje olmaz derim, insanları teknoloji hastası yapar.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  microsoft research adam gibi teknolojinin geliştirildiği ender yerdir hep prototiğ hep icraat yok diyen adam kinect gibi bir teknolojiyi dünya üzerinde microsoft research dışında becerebilecek kaç şirket var?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hep proje, hep prototip, hep ***** yok…

" Microsoft Dokunmatikte Sınırları Zorluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Dokunmatikte Sınırları Zorluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Dokunmatikte Sınırları Zorluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!