Microsoft Edge Canary sürümüne iki önemli yenilik


18 Nisan 2021 Pazar 22:33
ABONE OL
Microsoft Edge Canary sürümüne iki önemli yenilik

Micrososft’un popüler tarayıcısı Microsoft Edge, beta ve Canary sürümlerinde yeni özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda dikey sekme ve hızlı başlangıç moduyla güncellenen uygulama, şimdi ise performans odaklı bir yenilik alıyor.

Microsoft Edge Canary sürümünde keşfedilen bu özellik; uygulama hızını arttırırken, aynı zamanda PDF aracını da daha iyi hale getiriyor. Şimdi gelin bu hafta sunulan özelliklere yakından göz atalım.

Microsoft Edge, performans modu özelliğine kavuşuyor

Bu haftaki güncelleme ile Microsoft Edge Canary sürümüne iki yeni özellik geliyor. Bunlardan ilki tarayıcıyı hızını önemli ölçüde arttıran ”performans modu” işlevi. Microsoft’un sunmuş olduğu bu yeni işlev; bellek, CPU, yanıt süresi, pil kullanımını optimize etme ve hızı geliştirme gibi konulara odaklanıyor. Bu, kısaca tarayıcınızın genel performansı ve pil tüketimini dengelemek için sunulmuş bir işlev de denebilir.

Öte yandan tarayıcı için sunulan ikinci özellik ise PDF alanında sunulan bir yenilik. Kullanıcılar, artık yeni sürümle birlikte PDF’ye metin ekleyebilecek. Normalde PDF için sadece manuel olarak el yazısı ekleniyordu. Ancak yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar artık PDF’ye metin de ekleyebilme yetkisine sahip olacak. Şu anda bu özellik yalnızca Canary sürümüne özel ve herkes tarafından kullanılamıyor.

Microsoft Edge performans modunu etkinleştirmek için yapmanız gereken çok küçük bir ayar var. Aşağıda verdiğimiz linki tarayıcınıza girerek yeni ” performans modu” işlevini aktif edebilirsiniz.

-enable-features = msPerformanceModeToggle

Yukarıdaki komut satırını tarayıcınızın URL kısmına girerek kısa yoldan performans modunu etkinleştirebilirsiniz.  Bu işlemi yaptıktan sonra da ”Ayarlar-Sistem”e giderek, karşınıza çıkan ekrandan performans modunu açabilirsiniz.

Microsoft Edge

Microsoft Edge performans modu işlevine kavuştu

Edge’nin Canary sürümüne eklenen yenilikler şimdilik bu kadar. Ancak bu yeni özellikler şu anda herkes tarafından kullanılamıyor. Tüm bu yenilikleri deneyimlemek için en az Canary Build 91.0.859.0 sürümüne sahip olmak gerekir. Hatta sadece bu sürüme sahip olmakta yeterli olmuyor. Özellikle performans modu işlevini aktif edebilmek için, yukarıda vermiş olduğumuz  kodu tarayıcınızın URL kısmına girmeniz gerekir. Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra ise yeni özellikleri herkesten önce kullanabilirsiniz.
yazarOkan Güleş

1999 doğumlu. Adana Çukurova Üniversitesi'nde okuyor. Yıllardır teknoloji ile ilgileniyor. ShiftDelete.net'te hem bilgilerini paylaşıyor hem de teknoloji editörlüğü yolculuğunda deneyim kazanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Çok güzel

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

PDF e metin eklemek benim için gerçekten önemli. Çoğu ücretsiz PDF reader da bu yok. Böyle devam Microsoft 🙂

" Microsoft Edge Canary sürümüne iki önemli yenilik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Edge Canary sürümüne iki önemli yenilik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Edge Canary sürümüne iki önemli yenilik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması