Microsoft en büyük ikinci satın alımına imza atıyor


12 Nisan 2021 Pazartesi 10:45
ABONE OL
Microsoft en büyük ikinci satın alımına imza atıyor

Microsoft, yapay zeka şirketi olan Nuance Communications için satın alma görüşmeleri gerçekleştiriyor. 16 milyar dolar değerinde olduğu ifade edilen anlaşma gerçekleştiği taktirde, firmanın şimdiye kadarki en büyük ikinci satın alması olacak.

Microsoft, görüşmeleri bu hafta tamamlamak istiyor

Bloomberg’in haberine göre Microsoft, yapay zeka şirketi olan Nuance Communications’ı yaklaşık 16 milyar dolar gibi bir değerle bünyesine katmak için girişimlerde bulunuyor. Massachusetts merkezli şirket, Apple‘ın dijital asistanı olan Siri‘yi başlatmasına yardımcı olan kuruluş olarak da tanınıyor. Kimliğinin açıklanmamasını isteyen kişiler, anlaşmanın bu hafta içinde tamamlanabileceğini söyledi. Ancak görüşmelerin olumsuz sonuçlanması da ihtimaller dahilinde.

microsoft-en-buyuk-ikinci-satin-alimina-imza-atiyor

İki şirket hisse başına yaklaşık 56 dolarlık bir fiyat üzerinde görüşüyor. Anlaşma gerçekleştirildiği taktirde, 2016’da Microsoft’un LinkedIn‘i satın almak için yaptığı 26,2 milyar dolarlık anlaşmanın ardından teknoloji devinin şimdiye kadarki en büyük ikinci satın alma girişimi olacak.

Birçok teknoloji şirketi gibi Microsoft da son yıllarda yapay zeka atılımlarına oldukça büyük yatırımlar yaptı. Geçtiğimiz yıl şirket, 285 bin işlemci çekirdeği içeren yapay zeka çalışması için tasarladığı bir süper bilgisayar tanıtmıştı. 2018 yılındaysa Microsoft, sohbet robotları olarak da bilinen ve konuşmaya dayalı yapay zeka geliştiricisi olan start up firması XOXCO’yu bünyesine dahil etti.

Nuance ve Microsoft arasındaki iş birliği, doktorların hasta ziyaretlerinde sesli konuşmaları kaydetmesine ve verileri elektronik tıbbi kayıtlara girmesine olanak tanıyan teknolojileri kapsıyor. Dragon isimli konuşma tanıma yazılımını geliştiren Nuance, önceki yıl 217 milyon dolar kaybetti. Şirket, 30 Eylül’de sona eren mali yılda ise 91 milyon dolarlık net bir gelire sahip olduğunu açıkladı.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bunlara satin alim yasagi getirilmeli hic bisey yapmadan olan sirketi aliyolar paralariyla tekellesiyolar. Tekeleslemeye hayir.

" Microsoft en büyük ikinci satın alımına imza atıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft en büyük ikinci satın alımına imza atıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft en büyük ikinci satın alımına imza atıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması