Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik!


07 Kasım 2019 Perşembe 16:51
Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik!

Microsoft’un en yeni inovasyonlarını ve yeniliklerini aktardığı Ignite Etkinliği, 4 Kasım günü kapılarını açtı. Teknoloji dünyasının yakından takip ettiği etkinlikte birçok yenilik duyuruldu. Biz de ShiftDelete.Net olarak bu etkinlikte görücüye çıkan yenilikleri sizler için bir araya getirdik.

Yeni veri depolama sistemi Project Silica

Microsoft, ultra hızlı lazer optik ve yapay zeka teknolojini kullanarak cama dijital kayıt yapma imkanı sunan yeni bir veri depolama sistemi geliştirdiğini duyurdu. Sistemde, 2 milimetre kalınlığındaki cama 100’den fazla voksel katmanı işlenebiliyor. Veriler, cama polarize ışık verilerek makine öğrenmesi algoritmalarıyla okunuyor.

Word, Excel ve Powerpoint için tek uygulama

Microsoft’un tüketicilere sunduğu en büyük hizmetlerden biri olan Office uygulamaları uygulama mağazalarında ayrı ayrı yer alıyordu. Microsoft, kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak amacıyla bu uygulamaların hepsini “Office” adı altında topladığını duyurdu. Uygulama içinde toplu olarak yer alan Word, Excel ve Powerpoint, kendiyle özdeşleşen renklerini de korumaya devam ediyor. Kullanıcılar Word açtığında mavi, Excel açtığında ise yeşil renkli bir görünümle karşılaşıyor.

Yeni bilgi yönetimi hizmeti Project Cortex

Teams’in ardından Microsoft’un tanıttığı ilk büyük Microsoft 365 bulut hizmeti olan Project Cortex, tüm Microsoft 365 içeriğini etkileşimli bir bilgi deposuna dönüştürebiliyor. Proje, kullanıcıların erişebileceği konuşma, belge, toplantı ve videolardan bilgileri toparlamak için makine öğrenmesi ve yapay zekayı kullanıyor. Project Cortex, ağ içindeki bilgileri ve belgeleri gerektiğinde Outlook, Teams ve Office uygulamaları gibi Microsoft uygulamalarına aktarabiliyor.

Chromium tabanlı Edge tarayıcı için tarih 15 Ocak

Etkinlikte ilgi çekici duyurular yapıldı. Bunlardan biri de Chromium tabanlı Edge tarayıcının çıkış tarihi. Açık kaynaklı Google Chromium projesi kapsamında oluşturulmuş Microsoft Edge tarayıcının dünya genelinde 15 Ocak’ta kullanıma sunulacak. Microsoft’un Chromium tabanlı Edge sürümü, yeni geliştirilen InPrivate tarama modu sayesinde, yeni gizlilik ayarlarına da kavuştu.

Yeni nesil Chatbot’lar görüntü kazanıyor

Microsoft, sanal sohbet oluşturmak için kullandığı inovatif kodsuz/düşük kodlu araç olarak Power Virtual Agents’ı duyurdu. Platform, görsel bir arayüz yardımıyla Azure’un makine öğrenmesi özelliğinden yararlanıyor. Power Virtual Agents ile görsel araçlar ekleyip bir chatbot geliştirmek kolaylaşıyor.

Cortana’ya erkek sesi eklendi

Akıllı kişisel sesli asistan Cortana’ya erkek sesi ekleyen Microsoft, asistanın verimlilik aracı olarak da kullanılması için Cortana tabanlı yeni deneyimleri de duyurdu. Cortana, iOS tabanlı cihazlardaki Outlook’ta gelen kutusunda neler olduğunu özet olarak okuyabilecek, e-mailleri işaretleyebilecek, silebilecek ya da yanıt verebilecek. Ayrıca, takvim randevularının günlük bir özetini sunabilme özelliği kazanan Cortana, cevaplanması gereken önemli e-postaları haber verebiliyor.

Microsoft Azure Arc ile bulut avantajları herkese açılıyor

Microsoft, Azure’u tüm dünyanın yararlanabileceği bir bilgisayar haline getirmek için yeni bir adım attı. Ignite’te duyurulan Azure Arc, tüm kurumların bulut inovasyonlarından faydalanabilmesini ve üstün güvenlik önlemleri dâhil tüm Azure özelliklerine sahip olmasını sağlıyor. Microsoft’un hibrit bulut konusunda uzun yıllar süren çalışmalarını temel alan Azure Arc ile müşteriler, Azure ile ilişkilendirilmeyen servislerini bile kendi içlerinde, şirkete ait veri merkezlerinde ya da farklı bulut hizmetleri üzerinde güvenle kullanabilecek.

Endpoint Manager verileri güvence altına alıyor

Microsoft özellikle son günlerde gündeme gelen siber güvenlik konusunda da yeniliklerini duyurdu. Şirket verilerinin güvenliğini sağlamak için Bilgi Teknolojileri (BT) departmanlarının aldığı önlemler yetersiz kalabiliyordu. Microsoft BT yöneticilerinin de işini oldukça kolaylaştıracak bir uygulama hayata geçirildi. Microsoft CEO’su Satya Nadella‘nın etkinliğin en önemli duyurularından biri olarak nitelendirdiği Endpoint Manager ile BT departmanları farklı cihazları tek bir yerden takip edebiliyor ve güvenle kullanılmasını sağlıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye de milyonlarca pc var Windows lu Coortana nın Türkçe öğrenmesi gerek en büyük yenilik bu olur

" Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft etkinliğinde dikkat çeken 8 yenilik! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)