Okunma

Microsoft Fotoğrafta Yapay Zeka Kullanacak


06 Haziran 2016 Pazartesi 16:00
Microsoft Fotoğrafta Yapay Zeka Kullanacak

Microsoft, kullanıcıların akıllı cihazlarında var olan birçok fotoğrafı hikaye tabanlı bir formata oturtmak amacıyla yapay zeka algoritması kullanacağını açıkladı.

Microsoft Research bünyesinde çıkacak yeni uygulama ile kullanıcılar akıllı cihazlarında yer alan fotoğraflarını belirli bir hikaye tabanı bünyesinde deneyimleyebilecekler.

Microsoft fotoğrafları hikaye tabanlı oluyor

Microsoft’un akıllı cihazlarda yer alan fotoğrafları bir hikaye tabanına oturtacak yapay zeka algoritması kullanacağını bilgisayar bilimcisi Margaret Mitchell açıkladı.

Microsoft Research bünyesindeki bilgisayar bilimcisi Margaret Michell, yeni yapay zeka algoritması ile hedeflenenin, insanların daha efektif bir düşünce sistemine oturtularak, bütünsel kavramları idrak etmelerinin sağlanması olduğunu ifade etti.

Yeni algoritmanın insanların olayların ahlaki ve stratejik boyutlarını daha rahat görmelerini sağlayacağını belirten Mitchell, insanlara bu konuda yardım etmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Microsoft’un söz konusu hikaye tabanlı düzenleyeceği fotoğrafları ilk olarak Google Photos’ta kullanması bekleniyor.

16-06/06/unnamed-2.png

Şirketin Google Photos platformunda kullanıcıların beklentilerini karşılaması halinde ise, çözümü Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlara da getirebileceği Ubergizmo’daki haberde yer aldı.

Microsoft’un hikaye tabanlı fotoğraf düzenlemesinde kullanacağı yapay zeka algoritmasının, yapay zeka alanındaki çalışmalara önemli katkısı olacağı ifade ediliyor.

:: Microsoft’un hikaye tabanlı fotoğraf düzenlemelerinde yapay zeka algoritması kullanacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Microsoft Fotoğrafta Yapay Zeka Kullanacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  s7 edge de var zaten bu. herseyi ayri dosyaliyor. yemeginden selfisine..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gif tarzında olur muhtemelen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  cortana windows 10a tam olarak entegre edilsin artık jarvisim olsun istiyorum biran evvel

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün hayatımızı izleyeceklerini takip edip arşivleyeceklerini düşünen bir ben mi varım? Person of interest gibi gerçek olmaya başladı tüm yapay zekalar bunun üzerine odaklandı yaş tahmini,resimdeki içeriği anlama yüz tanımlama yazıyı sese dönüştürme ,şüpheli hareket takip sistemleri , hepsi gerçek oldu ama hepsi sözde bizim daha rahat resim paylaşmamız için.. Windows 10 da gelince tüm. Resimli verilerimizi analiz etme hakları da olucak demekki.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün hayat

" Microsoft Fotoğrafta Yapay Zeka Kullanacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Fotoğrafta Yapay Zeka Kullanacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Fotoğrafta Yapay Zeka Kullanacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "