Okunma

Netbook’lar İçin Windows XP Kuralları


04 Ocak 2009 Pazar 11:49
Netbook’lar İçin Windows XP Kuralları

Microsoft, bir süredir özel durumlar haricinde Windows XP lisansı vermiyor. Bu özel durumlardan bir tanesi de netbook ürünleri. Windows Vista‘nın bir kaynak canavarı olması sebebiyle Windows XP‘ye hâlâ ihtiyaç var ve dolayısıyla da Microsoft bu tür bilgisayarlar için bazı koşullar dahilinde üreticilere Windows XP lisansı veriyor. Bu koşulların tam listesi ise toplam beş maddeden oluşuyor. Bazı alanlarda Intel’in de bir sınırlaması olduğu için azami müştereklere bakıldığında boyut konusunun Intel tarafından kırpıldığını görebiliyorsunuz

Koşullar

:: 1 GB‘tan fazla bellek kullanamazsınız.
:: 16 GB‘tan fazla flash disk ve 160 GB’tan fazla sabit disk kullanamazsınız.
:: DirectX 9.0‘dan ötesini destekleyen bir ekran kartı kullanamazsınız.
:: Intel Atom (N270, N230, Z500, Z510, Z520, Z530 ve Z540), Intel Celeron 220, AMD Geode LX, Athlon (2650e, Sempron 210U), VIA C7-M (ULV), Nano (U2300, U2400 ve U2500) haricindeki işlemcilerin tek çekirdekli ve 1 GHz veya daha yavaş bir çalışma hızında olması gerekiyor.
:: Ekran olarak netbook’larda 10.2 inçi, büyük ekranlı netbook’larda 14,1 inçi geçemezsiniz.

:: Netbook pazarı bu kısıtlamalara rağmen büyür mü?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Netbook’lar İçin Windows XP Kuralları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    büyür neden büyümesin,
    vista yüklü olarak alınan notebookların bir çoğunda vistanın sistem canavarı olması nedeni bir çok kullanıcı xp yüklemeye devam ediyor

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Microsoft kaşınıyor 😀 Kriz var ulan adam çıkartıcam diyorsun ayağına gelen fırsatı tepiyorsun..

" Netbook’lar İçin Windows XP Kuralları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netbook’lar İçin Windows XP Kuralları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netbook’lar İçin Windows XP Kuralları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "