Microsoft’tan iki kere düşündürtecek şaşırtan proje!


28 Nisan 2020 Salı 09:30

Microsoft HoloScreens uygulaması ile bir bilgisayar ekranına iki veya daha fazla sanal ekran ekleme yöntemi yaygınlaşabilir. Evden çalışanlar için hayati bir öneme sahip olan çoklu ekran kullanımı adına yeni bir alternatif doğacak mı?

Microsoft HoloScreens uygulaması özellikleri ile neler sunuyor?

Yıllardır aynı anda birden fazla ekran kullanmanın yararlı olup olmadığı tartışılıyor. Bazı kullanıcılar sadece tek bir monitörü tercih ediyor. Bazı kişiler ise bir ekranın kaliteli bir şekilde iş yapmak adına yetersiz olduğunu savunuyor.

Donanımsal bir mesele olan monitör, özellikle fiyat bakımından kimi zaman pahalı bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft’un henüz piyasaya sürmediği fakat “WalkingCat” isimli bir Twitter kullanıcısının sızdırdığı yeni proje, bu soruna odaklandı.

Microsof Holoscreens uygulaması

Microsoft’un 2016 yılında kullanıcıların beğenisine sunduğu HoloLens, sanal gerçeklik altyapısını kullanan bir akıllı gözlük olarak piyasaya sürülmüştü. HoloScreens ile beraber kullanılacağı söylenen bu gözlük, sanal ekranların oluşturulmasını sağlayacak.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen bu yazılımın kod adı “Mirage” olarak biliniyor. “Mirage” olarak adlandırılan HoloScreens uygulaması, Oculus Rift cihazının sisteminden farklı bir mekanizmaya sahip.

Microsoft’un yeni yazılımı, hâlihazırda kullanımda olan ekranı yerinden etmek yerine onu genişletecek. Bu şekilde bir bilgisayara sanal bir ikinci ekran eklenmiş gibi olacak. Bazı kişiler bu uygulamayı şimdiden heyecanla bekliyor.

Kurulum aşamasının ekran görüntülerini paylaşan “WalkingCat”, HoloScreens’in 2 aşamadan oluştuğu gösterdi. İlgili görüntülerde Windows tabanlı bir masaüstü bilgisayar ile bir HoloLens gözlüğü bir QR kod ile eşleştiriliyor.

Microsoft HoloScreens

Fiziksel veya boyutsal bir engelin önüne geçmek isteyen Microsoft, kullanıcı odaklı yazılımlar üretmeye devam ediyor gibi gözüküyor. Kullanıcıların monitör konusunda tasarruf yapmasını isteyen yazılım şirketi, bu meseleyi kendi akıllı gözlüğü ile halletmeyi amaçlıyor.

Siz bu proje için neler düşünüyorsunuz? “Mirage” kod isimli yazılım hayata geçerse ikinci bir monitör almaktan vazgeçer misiniz yoksa yeni bir monitör almaya devam eder misiniz?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Microsoft’tan iki kere düşündürtecek şaşırtan proje!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2. monitörü alırım, iki katı fiyatına hololens alacağıma…

 2. Anonim dedi ki:

  Microsoft is the king!

 3. Anonim dedi ki:

  Bu dümen bir monitörden daha pahalı olabilir. Ticari endişeyle hareket eden firma sonuçta.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hololens in fiyatına bakılacak olursa kesinlikle 2. Bir monitör çok daha ucuza mal olacaktır.

" Microsoft’tan iki kere düşündürtecek şaşırtan proje! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft’tan iki kere düşündürtecek şaşırtan proje! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft’tan iki kere düşündürtecek şaşırtan proje! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "