Okunma

Microsoft Kinect Nasıl Çalışır?


28 Şubat 2011 Pazartesi 19:30
Microsoft Kinect Nasıl Çalışır?

Günümüzden 1 yıl kadar önce, konsol piyasası iki Japon firma tarafından parsellenmişti: Sony ve Nintendo. Nintendo’nun Wii’si, yenilikçi kontrol sistemi ve Fit gibi sistemler sayesinde liderken, Sony PS3, birbirinden iddialı oyunları ve görsel üstünlüğü ile dikkat çekiyordu.

Natal Projesi olarak da bilinen Kinect sayesinde her şey değişti. Wii, geçen yılların da etkisiyle gerilerken, Microsoft Xbox 360, Kinect dopingi ile Sony PS3’ün ensesine yapıştı ve sadece iki aylık dönemde, milyonlarca satış gerçekleştirdi. Peki neyin nesi bu Kinect ve nasıl çalışıyor?

Kinect Nasıl Çalışır?

Kinect’in gelişimi sırasında ünlü yönetmen Steven Spielberg önemli bir rol oynadı ve danışmanlık yaptı. Filmlerinde sıkça kullandığı Motion Capture (Hareket Yakalama), sistemin temelini oluşturuyor. Motion Capture’da, aktöre elektrot ve sensörlerle dolu bir giysi giydiriliyor ve kablosuz veri aktarımı sayesinde, hareketler, bilgisayarda bire bir canlandırılıyor.

Kinect ise bundan da öte. Projede, bir adet klasik kamera, bir mesafe ölçer, bir mikrofon ve bir kızılötesi sensör bulunuyor. Daha detaylı anlatmamız gerekirse, paketin içinde 640×480 piksellik, 30 FPS derinlik kamerası, hareket algılayan 640 X 480’lik diğer bir kamera ve 4 kanallı ses tarayıcı mevcut.

Gereken Alan

Sistemi verimli kullanabilmek için 2.5 metre X 2.5 metrelik bir alana ihtiyacınız var. Yoksa saptama sorunları ile karşılaşabiliyor. Kinect, insan vücüdundaki belirli hareketleri ve kas hareketlerini algılama esasına dayanıyor. Böylece vücudunuzun nasıl bir eyleme girişeceği önceden belirleniyor.

Kinect’in Kriptoniti ve Ses Kontrol

Kinect’in hareketlerinizi algılamak en az 2 metrelik mesafeye ihtiyacı var. Yani televizyona fazla yaklaşmak, sistemin saçmalamasına neden olabilir. Siyah giysiler giymeniz de algılama sorunlarına yol açabiliyor ve bunun nedenini anlamak güç.

Ses kontrol donanımı ise çarpıcı bir beceri. Sistem, “Xbox” dediğinizde açılıyor, “Xbox Facebook” derseniz, Facebook sayfasına bağlanıyorsunuz. Kinect, “güncel” Xbox 360 ile uyum içerisinde çalışıyor. Eski, Xbox 360’lardan birine sahipseniz, ciddi uyumluluk sorunları yaşayabilir hatta donanımı çalıştıramayabilirsiniz. 

:: Kinect’i satın almayı düşünüyor musunuz? Sizce en iyi konsol hangisi?

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft Kinect Nasıl Çalışır?”

  1. serkan94 dedi ki:

    Kinect gerçekten de büyük alan istiyor kendimden biliyorum

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Siyah giysilerin giyilmesinde hareket algılamasının güç olduğu söylenemez, çünkü hareket algılama, siyah beyeaz görüntüler üzerinden yapılır, bir önceki frame ile bir sonraki frame arasındaki farklar karşılaştırılır , belirli bir treshold değeri verilirek bu 2 siyah beyaz resim arasından hareket algılandığından kullanıcı siyaha yakın renkli giysiler giyerse hareket algılamakta güçlükler olabilir …

  3. adrasa dedi ki:

    ilerleyen zamanlar şöyle oyunları iyice otursun o zaman alacağım

" Microsoft Kinect Nasıl Çalışır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft Kinect Nasıl Çalışır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft Kinect Nasıl Çalışır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "