Okunma

Microsoft, Kinect’i Mobile Getiriyor


06 Ağustos 2012 Pazartesi 08:25
Microsoft, Kinect’i Mobile Getiriyor

Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Xbox 360 ile beraber Kinect’i hayatımıza getirdi. Hareket algılayıcı sistemiyle beraber türünün en başarılı ve neredeyse tek örneği sayılabilecek olan Kinect, mobil alana da geliyor.

Microsoft’un aldığı iki patent sonrasında akıllı telefonları, Kinect algılayıcı gibi kullanacağı ortaya çıktı. PC, Xbox ve ev sinema sistemlerinde kullanılabilecek olan sistem, Kinect’in kamerasının algılamadığı noktalarda, mobil cihazın kamerasından yardım alıyor.

Microsoft’un ilk aldığı patent, 20120196679 numaralı “Derinlik haritasını kullanarak gerçek zamanlı kamera izleme” patenti.

Saniyede 20 kare görüntü alabilen bu sistem, günümüz modern oyuncuları için pek yeterli algılama hızına sahip değil. Geliştirmeleri devam eden çalışmada, 24 ve 48 kare hızına çıkılabilir.

Microsoft’un ikinci aldığı patentin numarası ise 20120194645. Oturma odası içerisinde film tasarımı adlı patentte, eldeki mobil Kinect cihazı sayesinde, ekrandaki film ile iligli tasarım ve editleme işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu patentte de eldeki cihazdaki kamera ve sizi karşıdan gören Kinect cihazının kombinasyonundan oluşan bir sistem kullanılıyor.

Microsoft, bu patentler için 31 Ocak 2011‘de başvuruda bulunmuş. Yani 1.5 senedir firma bu teknoloji üzerinde çalışıyor diyebiliriz. Belki Windows Phone 8‘li telefonlarda bu teknolojileri görebiliriz.

:: Mobile Kinect sizce yararlı bir teknoloji olur mu?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Microsoft, Kinect’i Mobile Getiriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nokia batıyor diyenleri görcez yakında….

  2. Vaioca dedi ki:

    Sırf bu etken bile Windows Phone İşletim Sistemi’nin yükselmesine yardımcı olur

  3. SDN Okuru dedi ki:

    25. Karede sübliminal oluyorsa. 48. Karede? OMG o_o

" Microsoft, Kinect’i Mobile Getiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Kinect’i Mobile Getiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Kinect’i Mobile Getiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "