Microsoft, Linux Kullanıyor!


20 Eylül 2015 Pazar 13:06
Microsoft, Linux Kullanıyor!

Microsoft ve Linux arasında süren tartışmalar, bilindiği gibi günümüzde kapalı ve açık kaynak karşılaştırması haline gelmiş durumda.

Birbirlerine göre karşılıklı avantajları ve dezavantajları bulunan bu iki farklı işletim sistemi, hem masaüstü hem de sunucu tarafında aktif olarak kullanılıyor. Öyle görünüyor ki Microsoft, açık kaynağın sahip olduğu avantajların bir kısmından faydalanmak istemiş ve bulut tarafındaki çalışmalarının küçük bir kısmında, Linux dağıtımını kullanmayı tercih etmiş!

Microsoft, Bulut Servisi için Linux kullanıyor!

Bilindiği gibi Microsoft, kendi resmi blog sayfası üzerinden, düzenli olarak çeşitli yazılar yayınlıyor. Bu yayınlar yetkili kişilerden gelebildiği gibi, teknik destek tarafından da gelebiliyor. Son olarak, Microsoft resmi blog sayfasında, Microsoft Azure ürünleri ile ilgili bir yazı hazırlayan Kamala Subramaniam, servislerinin gelişimi ve yenilikleri ile ilgili bahislerde bulundu.

15-09/20/news_1-microsoft-da-linux-kullaniyor-2015-sdn.jpg

Ancak bu blog yazısından, en çok dikkat çeken nokta Microsoft’un, Azure servislerini geliştirirken belli yerlerde Linux dağıtımlarını da kullandığı oldu.

Aslında bu Microsoft-Linux olayı, daha öne 1997 yılında, Microsoft’un mail hizmeti Hotmail sunucularında Linux kullanımı ile de gündeme gelmişti.

Her ne kadar Linux, masaüstü tarafta Microsoft ile farklı kulvarlarda olsa da, öyle görünüyor ki sunucu tarafında sunduğu avantajları ve kullanıcı kesimine hitap etme potansiyeliyle, Microsoft tarafından bile kullanılma yeteneğine sahip… 

:: Microsoft’un, Azure servislerinin bir bölümü için Linux dağıtımı kullanmayı tercih etmesi ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “Microsoft, Linux Kullanıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows linux kapışması değil konu hangisinin iyi olduğu konusundaki tartışmaları bir süreliğine bırakın bir kenara malesef en büyük sıkıntımız saplantılarımız bulunduğumuz yeri benimsiyor ve farklı açılardan düşünmüyoruz Türk gençliğindeki en büyük eksik bu. Windows bundan 2 sene önceki yapılanmasında artık linux sistemlerle de tam bir uyum içinde çalışmak üzere strateji değiştirdi, bir sistem tepeden tırnağa windows olmayabilir sunucular linux alt yapısında olabilir belki ama microsoft bu yapılara da microsoft ürünlerini satabilmek istiyordu cloud sistemlerinin linux sistemlerde kullanılması yada windows tablet ve notebook ürünlerinin linux sunucular altında çalışmasında bir sıkıntı yoktu, bu yaklaşımı benimseyen windows kendi ürünleriyle bir ekosistem oluşturma fikrinin dışında kalan yapılara da ulaşarak onlarda da kendi azure, office 365, skydrive hatta sharepoint gibi hizmetlerini konumlandırmanın yolunu buldu, sizce linux microsoft savaşanın kazananı kimdir?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Linux zaten kendini her alanda kanıtlamış bir sistem. Mobil tarafında da Windows'un büyük farkla önünde. Linux kullanan mobil işletim sistemi dedim diye aklınıza hemen Android gelmesin. Ubuntu Touch ve KDE Mobile da var. Sadece yüklü gelmiyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple da windows kullanıyordu yani 😀 😀

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  bir ton gereksiz yorum var. Windowsta birçok ileri seviye uygulama var. ve bunların kendisi linuxta yok. şimdi sen 3D programları kullanıyorsan, grafik yapıyorsan ilk tercihin ya windowstur ya mactir. sen server işleri ile uğraşıyorsan o zaman linux tercihlerin arasındadır. yani ihtiyacına yönelik işletim sistemi seçersin. türkiyedeki çoğu son kullanıcı için linux gereksizdir. bir problem çıksa herkes terminalden kod yazamaz. windows ise setup ileri ileri finish ile çalışan hertürlü uygulamaya sahip hem en son oyunlar hem uygulamalar bakımından çok zengin son kullanıcıya hitap eden bir işletim sistemi. bırakın gereksiz yorumları. Apple da fabrikalarında windows xp kullanıyor çünkü cad cam programları onda çalışıyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  steam de linuxlü oyun sayısı 1500 rekorunu kırdı

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Opensuse ile microsoftun çözüm ortaklığı var diye biliyorum ama sunucu olarak genellikle centos dağıtımı kullanılır

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  hadi canım winboy değilim lakin dediğinin olması imkansıza yakın.Asıl fark commercial usage e aykırı.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu arada Hotmail Sunucusunda kullanılan linux bir mecburiyetken bu davranışın Microsoft'un temel ideolojisine zarar veriyor.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  windows un kendi server isletim sistemi varken, ve onu fahis fiyatlara satarken, kalkip kendi server larinda linux kullanmasi , yenilip icilecek bir durum degil, o kadar mustersine ben dahil, hakarettir.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  bulutta kullanıyormuş 😀 bende windows sandım şaşırdıydım…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Arch liniux kurulumu zor olsada taş gibi ***** ederim.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows kullanma delisi değiliz elbette linux'ün geliştiriciler sayesinde çok iyi seviyelere geldiğini biliyoruz. Hatta Android'in Linux tabanlı olduğunu biliyoruz. Ama ortada ticari gerçekler var. Elbette insanlar yaygın olanı kullanmak durumunda kalıyor. Telefonda örneğin android ve ios çok yoğun kullanılıyor. Masaüstünde ise maalesef Office programları elimizi kolumuzu bağlıyor. Eğer ilerde HTML5 üzerinden Office programları çözülürse ki bu sanırım artık belgelerin online olması üzerine gelişecek sanırım tabii ki Linux daha çok kullanılabilir. Diğer taraftan artık web'in de sonu geliyor gibi. Akıllı telefon kullananlar bilir artık daha interaktif olan uygulamalar insanların webde gezinmesini azaltıyor. Örneğin kim telefonunda tarayıcı üzerinden e-mail hesaplarını kontrol ediyor. Sosyal medya zaten tamamen uygulama üzerinden. Benim düşüncem uygulamaların bütün işletim sistemleri için evrensel olması gerektiği. Her işletim sistemi telefon tarayıcısı üzerinden her işi yapabiliyorken. Uygulamalar android ve ios üzerine yoğunlaşmış durumda. Eğer ilerde uygulamalar bütün işletim sistemleri tarafından çalıştırılabilirse aynı şekilde işte o zaman daha çok işletim sistemi daha çok gelişmeler yaşanacak. O zaman sailfish os, firefox os, android os, Windows os, blackberry os, tizen os çok da problem olmayacak ve işletim sistemleri uygulamaları çalıştırma üzerine odaklanacak dolayısıyla daha kararlı ve verimli işletim sistemleri ortaya çıkacak. Hatta işletim sistemleri belkide gittikçe küçülecek cihazlar amaçlarına göre uygulama bazlı çalışacak..

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Fanboylar haricinde mantıklı insanlar, büyük firmalar hiç bu teknoloji rakip firmanın diye kullanmamazlık yapmıyor. İşine hangisi geliyorsa onu kullanıyor. Zaten amaç hedefe ulaşmak. Hedefe giden yolda herşey mübahtır. Hatta Linux'u geliştiren takımın içerisindi Microsoft çalışanlarıda var.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanında linuxa neler etti Microsoft. Haksız rekabet için elinden geleni yaptı. Ama devir dondu artık Microsoft un adım adım çöküşünü izleyecegiz film belli

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Linus Torvalds rocks.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Profesyoneller linux kullanır. Acemiler windows kullanır. Mac de unix türevi olmasından dolayı profesyonellerin tercihidir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  mecburlar. windows server sistemleri varsayilan olarak cok fazla servisle geliyor. grafik arayuz ugruna bir cok servis barindirmakta. normal bir kullanici icin bunlar guzel olsada devasa sistemlerde kullanim disi her servis isleri daha cok karistiran ayakbaglari haline geliyor. nnlinux sistemler ise cekirdekten arayuze moduler oldugu icin ihtiyac disi hicbir seyi yuklememek mumkun. buda sistemcilerin programcilarin daha rahat olmasini sagliyor. nperformans microsoft icin bir sorun degil elbette adamlarin her turlu donanimi alacak gucu var ama kullanilmayan servisler hem sorun cikariyor hemde guvenlik acigi olusturuyor. nnsunucu isleriyle munasebeti olanlar icin cok sasirtici bir haber degil. zaten piyasda microsoft disinda isini bilen sistemcilerin tercihi genelde linux’dir.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  hangi dağtımı kullanıyormuş onu da yazsaymış

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Winboylar buna ne diyecek? LİNUX windostan üstündür.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu daha başlangıç. Windows 10 son windows zaten. Eğer Microsoft kapanmayacaksa yeni bir işletim sistemi yapmak zorunda ve bu %99 Linux tabanlı olacak. Koskoca Microsoft bile daha fazla direnemedi. Linux her yerde.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  steam deki linux destekleyen oyun sayısı 1500'ü geçti.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows Server �i�er, linux y�r�r. Server i�i her zaman linuxun elinde

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  windowsun network alt yapısı linuxtan alınmıştır. sunucu tarafında gayet normal.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  microsoft bile kullanır ama bizdeki moron windows fanboyları beğenmez çamur atar kullanananada mani olmaya çalışır…

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  server yönetimi için kim linux kullanmıyor ki allah aşkına….Linux herşeyin atasıdır.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  eeeee

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Server 2012 kullansın 😀

" Microsoft, Linux Kullanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Microsoft, Linux Kullanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Microsoft, Linux Kullanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!